Opel - Opony, Felgi i Komplety kół
Dziś Opel należy do najbardziej rozpoznawalnych marek w branży motoryzacyjnej na świecie, lecz podobnie do Toyoty, zaczynał w zupełnie innej branży.
Wybierz model swojego samochodu
Dostawa GRATIS
wszystkie formy płatności
Ocena sklepu Voida.pl w Google
4,3/5
TAX FREE
zwrot VAT dla podróżnych
14 dni na zwrot
bez podania przyczyny
Historia marki Opel
Opel korzeniami sięga do 1862r., gdyż to wtedy właśnie w Rüsselsheim niemiecki przemysłowiec, Adam Opel stworzył swoją pierwszą maszynę do szycia. Założona przez niego firma rozrastała się w szybkim tempie, stając się jednocześnie największym wytwórcą tych urządzeń. Od 1884r. rozpoczęła się praca nad produkcją rowerów, a 2 lata później pierwszy jednoślad opuścił fabrykę w Rüsselsheim.
W 1895 r. zmarł założyciel firmy, Adam Opel, a przedsiębiorstwo odziedziczyli jego synowie Fritz i Wilhelm. Bracia Opel dostrzegli potencjał w prężnie rozwijającym się przemyśle samochodowym. W 1899 r. przedsiębiorstwo podpisało umowę z wytwórcą podwozi z Dessau. W tym czasie powstał napędzany jednostką spalinową pojazd, który nazwano Opel System Lutzmann. Dysponował on 4 końmi mechanicznymi mocy, posiadał 2 biegi do przodu i 1 wsteczny i rozpędzał się do 20km/h. Pojazd sprzedano w sumie w 11 egzemplarzach.
W 1901 r. Opel podpisał umowę z konstruktorem z Francji - Alexandrem Darracqiem. Współpraca ta przyczyniła się do powstania modelu 9PS. Przedsiębiorstwo wykupiło licencje i tym samym, w zakładzie w Russelsheim, został w całości wyprodukowany pierwszy model i był to Opel 10/12PS, w którym zamontowano dwucylindrową jednostkę chłodzoną cieczą, natomiast prędkość maksymalna, jaką pojazd mógł rozwinąć to 45km/h. W następnej kolejności światło dzienne ujrzał model z czterocylindrowym silnikiem, zaś Opel rozpoczął produkcję motocykli.
I wojna światowa
Ważnym rokiem w działalności Opla był 1909r., gdyż to wtedy swoją premierę miał model 4/8PS, potocznie nazywany – doktor wagen. Pojazd ten cieszył się szczególną popularnością wśród lekarzy wiejskich i wyższych sfer. Za napęd tego modelu odpowiadała zaimplementowana czterocylindrowa jednostka, dysponująca pojemnością 1128 cm3 i mocą 8 koni mechanicznych. Cena auta wynosiła niemal 4000 marek, co w porównaniu do konkurencji, nie było wygórowaną kwotą, jak na tamte czasy.
Duży sukces auta spowodował, że poczyniono kolejne inwestycje i tak, koncern wprowadził następnie produkcję modułową, oznaczało to tyle, że umożliwiło to łączenie różnych nadwozi z różnymi podwoziami i jednostkami napędowymi.
W 1912 r. pożar strawił zakład w Russelsheim i wtedy produkcja maszyn do szycia została całkowicie porzucona na rzecz produkcji samochodów. Wtedy też powstał zakład koncentrujący się wyłącznie na wytwarzaniu pojazdów.
Po zakończeniu wojny natomiast Opel wznowił produkcję rowerów i skupił się na konstruowaniu motocykli.
Opel i General Motors
Pierwszym samochodem, który opuścił po wojnie fabrykę Opla był model 8/25PS, wypuszczony w 1921 r. Niemiecka marka, idąc za przykładem Forda, rozpoczęła produkcję taśmową, tym samym stając się pierwszym producentem w swoim kraju, który zastosował takie rozwiązanie.
W tym czasie powstał również Opel 4/12PS, który nazywano także Laubfrosch, co oznacza żabę drzewną. Produkcja na szeroką skalę spowodowała, że auto było dostępne dla szerszej grupy odbiorców, co zawdzięczało stosunkowo niskiej cenie.
Opel, pod koniec lat dwudziestych XX stulecia, był w posiadaniu 37,5% akcji całego rynku niemieckiego, stając się tym samym pierwszym producentem samochodów w kraju. W 1929 r. Opel został wcielony do amerykańskiego koncernu General Motors, stając się tym samym jego częścią. Koncern, chcąc ułatwić klientom zakup pojazdów na kredyt, uruchomił bank Opla.
Pod skrzydłami GM została wyprodukowana seria 1,8l, auto posiadało jednostkę o pojemności 1730 cm3 oraz 32 konie mechaniczne mocy. Pojazd zaprojektowano w Stanach Zjednoczonych, natomiast jego produkcja miała miejsce w Europie. Sukces samochodu spowodował, że produkowano go z różnymi typami nadwozi.
II wojna światowa
W r. 1935 zadebiutował Opel Olimpia, nazwany tak ze względu na zbliżające się igrzyska olimpijskie w Berlinie 1936 r. Pojazd ten, jako pierwszy w Niemczech był wyposażony w całkowicie stalową ramę i nadwozie.
Rok później natomiast premierę miał Opel Kadett, popularny model ze względu na swoją niską cenę, wynoszącą 2100 marek. Produkcja tego modelu trwała do 1940 r. Wyprodukowano wówczas 107000 egzemplarzy pojazdu. Wytwarzanie tego modelu wznowiono w 1962 r. kończąc ją 30 lat później.
Tuż przed wybuchem wojny, światło dzienne ujrzał Opel Admiral, łącząc w sobie komfort jazdy i jak na tamte czasy, całkiem dobre osiągi – w pojeździe zaimplementowano jednostkę o pojemności 3,6l i mocy 75 koni mechanicznych, natomiast nowym elementem w tym modelu był górnozaworowy rozrząd. Samochód produkowano do początku II wojny światowej, a w trakcie niej oficerowie wermachtu chętnie z niego korzystali.
Krótko przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęto produkcję Opla Kapitana. W czasie wojny koncern zajął się produkcją samochodów ciężarowych typu Blitz, a także - dla przemysłu zbrojeniowego.
W skutek nalotów sił alianckich fabryka w Russelsheim, uległa zniszczeniu, a zakład w Brandenburgu praktycznie przestał istnieć. To z kolei spowodowało, że Opel nie od razu mógł ruszyć z produkcją po zakończeniu wojny. Poza tym część technologii wykorzystywanej w produkcji, w ramach reparacji wojennych, dostała się w ręce Związku Radzieckiego.
Jakie samochody produkuje Opel?
W naszej bazie samochodów marki Opel posiadamy 50 modeli pojazdów. Podzielone zostały one na 110 generacji. Do tej pory znaleźliśmy 896 wersji silników. Samochody Opel można podzielić wg typu napędu: 54,80% benzyna, 2,23% elektryczny, 40,51% diesel, 0,89% hybrydowy, 0,22% lpg.
Jednym z pierwszych modeli wyprodukowanych w roku 1964 jest Opel Admiral. Z kolei najdłużej produkowane auto tej marki to Opel Movano - 27 lat. W grupie najnowszych aut spod znaku Opel wyróżnić można np. Opel Rocks-e - produkcja rozpoczęła się w 2022 roku.
Pojazdy marki Opel z napędem elektrycznym
W gamie produkowanych wersji silnikowych tego producenta znajdują się również modele aut z napędem w pełni elektrycznym: Opel Movano, Opel Corsa, Opel Mokka, Opel Vivaro, Opel Ampera-e.
Ciekawe modele marki Opel
Opel Kadett
1947 r. to debiut odświeżonego Opla Olimpia, którego produkcję wznowiono, rok później natomiast z fabryki wyjechał nowy Opel Admiral. Ten model był wyposażony w jednostkę o mocy 2,5l, o mocy 55 koni mechanicznych. W 1956 r. był dwumilionowym pojazdem, który wyprodukował niemiecki koncern. 3 lata wcześniej natomiast z taśmy produkcyjnej zjechał Opel Olimpia Rekord, samochód dysponował pojemnym bagażnikiem i dużą ilością miejsca dla pasażerów.
W 1962 r. swój powrót święci Opel Kadett, wówczas powstał Kadett A, produkowany częściowo w nowym zakładzie w Bochum. W 1965 r. pojawił się model B, natomiast zaimplementowany do niego silnik dysponował mocą 90 koni mechanicznych. 1976r. należał do Opla Kadetta C. W wersji podstawowej auto było wyposażone w czterocylindrową jednostkę o pojemności 1196 cm3, o mocy 52 konie mechaniczne, a maksymalna prędkość, jaką pojazd mógł osiągnąć 140km/h. W 1987 r. wprowadzono Model D Opla Kadetta i było to istotne o tyle, gdyż wtedy właśnie zastosowano napęd na przednie koła. Kadett D posiadał silnik o pojemności 1,3l i 1,8l z katalizatorem. W 1992 powstał ostatni wariant Opel Kadett E. Za sukcesem tego pojazdu stał duży wybór silników i wersja Cabrio.
GT, Manta i Ascona
W 1963 r. niemiecki koncern zaprezentował Opla GT, który wzorowano na Oplu Kadetcie. Ten pojazd to coupe, który wyposażono w jednostkę o pojemności 1,9l, a trafiło do sprzedaży w 1968 r. W 1970 r. z taśmy montażowej zjechał Opel Manta – model należący do rodziny coupe, miano wprowadzić go w kolejnych latach. W aucie zastosowano silnik o mocy 1,9l o mocy 60 koni mechanicznych. Auto szybko znajdowało nowych właścicieli. Modelem analogicznym był Opel Ascona, który pojawił się w wersji sedan – cztero i dwudrzwiowej, a także jako kombi – cera van lub vojage.
Opel Vectra i Omega
W drugiej połowie lat 80-tych rozpoczęła się produkcja Opla Vectry i Omegi, ich produkcja trwała kolejnych 20 lat, a obydwa modele szybko zyskały sobie wiernych fanów. 1989 to dla Opla powód do świętowania, gdyż wtedy właśnie z taśmy produkcyjnej zjechał 25-milionowy egzemplarz. W tym roku również niemiecki gigant wprowadził do wszystkich swoich modeli katalizator.
Opel Astra
W 1991 r. swój koniec miała produkcja Opla Kadetta, a zastępuje ją Opel Astra, aktualnie w produkcji jest czwarta generacja tego modelu. W następnych latach Opel skutecznie wprowadzał nowe modele i były to: auto terenowe – Opel Frontera, szybko zyskujący popularność, Opel Tigra, skierowany do młodszego odbiorcy.
W 1998r. niemiecki producent otworzył pierwszą fabrykę w Polsce, zlokalizowaną w Gliwicach, natomiast w 1999r. z taśmy produkcyjnej, w fabryce w Rüsselsheim, zjechał 50 milionowy egzemplarz, a był nim Opel omega.
Kolejnym wprowadzonym modelem był Opel Zafira będący minivanem opartym na modelu Astra. Właśnie w tym modelu, niemiecki producent, jako pierwszy na świecie, wprowadził system Flex 7, który polegał na tym, że 2 tylne siedzenia chowały się w podłogę, nie ograniczając pojemności bagażnika.
Opel Insignia – flagowy model
Na targach motoryzacyjnych w Londynie, w 2008 r. został zaprezentowany Opel Insignia, będący następcą Opla Vectry. Poprzez zastosowanie nowego wzornictwa i rozwiązań technologicznych, model ten na nowo próbował zdefiniować wizerunek marki.
Nowsze modele Opla
Opel również w swojej ofercie posiada samochód elektryczny, a jest to Opel Ampera – pojazd posiada zwiększony zasięg – może pokonać trasę o długości 40-80 km, nie generując dwutlenku węgla do atmosfery, jazdę natomiast można kontynuować za pośrednictwem pokładowego generatora prądu na dystansie nawet 500km. W 2012 r. z linii montażowej zjechał Suv Opel Mokka, w Paryżu natomiast zaprezentowany został Opel Adam, którego możliwości można dostosować do indywidualnych preferencji klienta, natomiast w 2013 r. światło dzienne ujrzał Opel Cascada – czteroosobowy kabriolet – auto nowoczesne, eleganckie i komfortowe.
We Frankfurcie na targach samochodowych został zaprezentowany również Opel Monza, pojazd który ze względu na niekonwencjonalny, futurystyczny styl nie wprowadzono do sprzedaży. Kolejne zaprezentowane auto na tych samych targach to Insignia Country Tourer, podobnie do Audi AllRoad była podwyższonym wariantem kombi z napędem na 4 koła. Dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu napędu wszystkich kół auto doskonale się prowadzi, choć nie jest terenówką.
W tym samym roku producent wypuścił nową gamę silników. W sprzedaży pojawiły się małolitrażowe, nowoczesne, uturbione silniki oraz diesel 1.6 CDTi. Jednostki te miały być ekologiczne obniżając spalanie, a ponadto być przyjazne dla portfela nabywców, w praktyce okazało się jednak, że mimo zaoszczędzonych na paliwie pieniędzy, nie oszczędzano na innych, często awaryjnych rzeczach np. psujące się klapy wirowe, awarie filtra DPF czy zacinający się zawór EGR.