Opony motocyklowe

Opony motocyklowe są specyficznym gatunkiem ogumienia, które wymaga bardzo precyzyjnego i indywidualnego podejścia w procesie produkcyjnym. Opony muszą być wysoce przyczepne, muszą bardzo precyzyjnie przenosić ruchy kierownicy na drogę przy jednoczesnym dobrym tłumieniu drgań i nierówności. Producenci, którzy zdecydowali się na produkcję opon skierowaną do różnych rodzajów motocykli wykorzystują bardzo zaawansowane technologie i dobrej klasy materiały.

Motocykliści pokonują wiele kilometrów w okresach letnich bardzo często również w deszczu. W ślad za tym opony muszą być odporne na ścieranie oraz posiadać odpowiedni wzór bieżnika, który dobrze odprowadzi wodę ale nie będzie wytwarzał zbyt wysokich oporów toczenia. Wybór opony motocyklowej może wpłynąć na parametry jakie osiąga motocykl, dlatego też wybór odpowiedniej opony jest niezwykle ważny. W sklepie internetowym Voida.pl dzięki posiadanej wiedzy w tym zakresie doradzimy wybór najlepszej opony do wybranego typu motocykla.

Wybierz rozmiar opon motocyklowych

Najpopularniejsze rozmiary opon motocyklowych

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl na Ceneo

4,5/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon motocyklowych

Różnorodność opon motocyklowych

W segmencie opon motocyklowych są typy motocykli posiadających ten sam rozmiar na przednim i tylnym kole oraz takie, w których przednia opona i tylna ma inny rozmiar. Zalecamy stosować przez cały okres eksploatacji motocykla ten sam – fabryczny – rozmiar opon. Podział w oponach motocyklowych na przednie i tylne nie jest oczywiście przypadkowy, ponieważ różni się zadanie jednej i drugiej opony. Po pierwsze opona przednia i tylna może być i często jest, wykonana z innej mieszanki. Po drugie zadanie przedniej jest inne niż tylnej.

Przednia opona motocyklowa wytrzymuje duże obciążenie podczas hamowania zaś tylna opona motocyklowa przenosi napęd z silnika. Opony przednie są oznaczone bardzo często przed angielskie słowo „front” a tylne jako „rear” lub są użyte skróty odpowiednio F i R. Z uwagi na rodzaj budowy wewnętrznej w oponach motocyklowych spotkać można rózne oznaczenie w rozmiarze. Znak "-" przed średnicą oznacza diagolaną budowę opony, którą można spotkać np. w oponach do skuterów. Znak "B" mówi o oponie diagolanej wzmocnionej dodatkowym opasaniem. Litera "R" wskazuje na oponę radialną, mocą i sztywną np. do motocykli sportowych.

Opona motocyklowa - najważniejsze bezpieczeństwo

Motocykliści z uwagi na posiadane dwa koła, a nie cztery jak w samochodach powinni olbrzymi nacisk podczas sezonu kłaść na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach i dość często je kontrolować (zaleca się raz w tygodniu). Ciśnienie w oponach do motocykla może być w dwóch sytuacjach błędne. Kiedy ciśnienie jest za niskie pokonanie zakrętu jest trudniejsze oraz niewątpliwie motocykl może dawać oznaki bardzo niepewnego toru jazdy co w skrajnej sytuacji może zakończyć się upadkiem. Kolejnymi minusami takiej sytuacji jest szybsze zużycie opony i wpływ na wzrost oporów toczenia a tym samym spalanego paliwa. Druga skrajność to zawyżone ciśnienie i ryzyko uszkodzenia opony nawet na najbardziej błahej przeszkodzie drogowej.

Najbardziej znanymi producentami opon do motocykli jest MichelinBridgestonePirelli czy Metzeler.

Jazda motocyklem potrafi być przyjemna i może też dostarczać wielu wrażeń. Taki jest cel, aby oprócz możliwości przemieszczania się korzystać na tym i czerpać satysfakcję. Biorą jednak pod uwagę moc i przyspieszenie jakie posiadają niektóre maszyny, trzeba skupić się na zapewnieniu sobie tylu samo powrotów, co wyjazdów z garażu. Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i przewożonego pasażera. Opony motocyklowe warto kupić w profesjonalnym sklepie z odpowiednim doradztwem. Trzeba też zwrócić uwagę na osobiste preferencje co do stylu jazdy i terenu oraz najczęstszych spotykanych warunków pogodowych.

Testy i rankingi opon motocyklowych

Opony motocyklowe - stworzone do szybkiej jazdy

Na rynku motocykli i quadów można wyróżnić dziewięć typów maszyn. Każdy typ daje motocykliście inne możliwości, inne wrażenia z jazdy i odpowiada zróżnicowanym potrzebom. Prostym przykładem zasadniczych różnic pomiędzy motorami jest porównanie motocykli wyścigowych z chopperami. Całkowicie inna specyfika, inny styl jazdy a co za tym idzie inne ogumienie.

motocyklu wyścigowym opony muszą być sztywne i wzmocnione dla stabilności podczas szybkich zakrętów. Bieżnik posiada tylko pasek wzdłużny lub jest całkowicie pozbawiony nacięć i jest określany mianem slick i semi-slick.

Kolejny typem motocykli są te o charakterze sportowym. Opony do takiego motoru mają dość agresywny wygląd i dzięki rozbudowanej rzeźbie bieżnika opona musi mieć doskonałe parametry jezdne i na drodze i na torze.

Motocykle sportowo turystyczne są bardzo popularne i często można je spotkać na naszych drogach. Mają bardzo przyzwoite osiągi techniczne a jazda nimi jest wygodna nawet przez wiele godzin dzięki dobrze dobranej pozycji. Opon skierowanych do takich motocykli jest na rynku bardzo dużo i wybór odpowiednich może być trudny. Warto zwrócić uwagę na to aby opony były nie tylko trwałe ale również miały wysokie osiągi przy wysokich prędkościach.

Opona motocyklowa - radość z jazdy i użyteczność

motorach klasycznych głównym celem jest zachowanie oryginalnego wyglądu całej maszyny. Do takiego motocykla nie wypada montować opon nowoczesnych. Producenci znają ten segment i potrzebę klientów i cały czas, choć w mniejszej ilości, produkują opony tego typu. Z uwagi na to, że motocykle klasyczne mają słabsze silniki i osiągały we wcześniejszych latach mniejsze prędkości, nie wymaga się od nich specjalnych radialnych konstrukcji zapewniających wysokie osiągi. Są to bezpieczne opony z zachowaniem designu z lat wcześniejszych.

Na polskich szosach podobnie jak motocykli sportowo turystycznych porusza się bardzo wiele chopperów i cruiserów. Opony te są z diagonalą budową wewnętrzną, często wzmacnianą. Odpowiada to potrzebom motocyklistów, którzy poruszają się na motorach wraz z bagażami. Ten segment opon ukierunkowany jest na komfort i wysoką odporność na zużycie.

Miejskie skutery i motorowery wyposażone są w opony do jazdy w mieście, ich budowa jest mocniejsza aby wytrzymywały nierówności i dziury w drogach. Opony do skuterów posiadają wiele nacięć aby był bezpieczne podczas jazdy w deszczu. Spotyka się również opony tego typu w wersji całorocznej.

Ostatnie dwa rodzaje motocykli mogą dostarczać bardzo dużych emocji z jazdy i olbrzymiej przyjemności. Pierwszy z nich to gatunek enduro cross street. Opony tego typu są wypośrodkowane parametrami pomiędzy optymalną jazdą na szosie oraz po drogach szutrowych i piaskowych. Wybór odpowiedniej opony powinien zależeć od zwyczajów kierowcy i procentowej wartości terenu w jakim głównie się porusza.

Enduro cross off road czyli nic innego jak motory crossowe wymagają opon o bardzo agresywnej rzeźbie. Bieżnik musi poradzić sobie w głębokim błocie i gęstych piachach. Bieżnik w takiej oponie posiada klockową budowę jednak różnią się one wieloma niuansami, które pozwalają na bardziej lub mniej agresywną jazdę w odpowiednim terenie.

Podział zamykamy na oponach do quada. Ważnym aspektem jest trakcja na zróżnicowanej nawierzchni lub jej braku. Kupując opony do quada trzeba sprawdzić jaką ma wagę aby zachować wysokie parametry przyspieszania i hamowania.

Wpisy na blogu powiązane z opony motocyklowe

Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.10.2021

Symbol DOT, znajduje się na boku każdej opony. Po nim występują ciągi znaków, z których można odczytać miejsce i datę produkcji. Aby opony, zachowały swoje właściwości, powinny być przechowywane we właściwych warunkach. W Polsce, odpowiada za to norma PN - C94300, która pozwala na magazynowanie i sprzedawanie opon do 3 lat od ich daty produkcji.

przeczytaj pełen tekst »
Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 21.04.2021

Kwestie dotyczące żywotności opon, obok ceny i parametrów jezdnych, znajdują się w centrum zainteresowania osób planujących zakup nowego ogumienia. Każdemu kierowcy zależy bowiem na wyborze modelu, który zagwarantuje mu odpowiednio długi przebieg i który będzie mógł spokojnie użytkować kilka dobrych sezonów, bez obaw o przedwczesną wymianę ze względu na zbyt szybkie zużycie bieżnika. Przekonajmy się zatem, co wpływa na żywotność opon i które modele gwarantują najdłuższe przebiegi

przeczytaj pełen tekst »
7 porad jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie

7 porad jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie

Utworzony przez Voida.pl - dnia 16.04.2021

Decydując się na rodzinny wyjazd należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo podróżujących osób. Im więcej osób podróżuje i im młodsze dzieci z nami podróżują, tym więcej czasu należy poświęcić na przygotowania i przemyślenia kwestii bezpieczeństwa podróży. W wielu przypadkach nie oznacza to wcale zakupów, a raczej racjonalnego podejścia do wyjazdu samochodem z rodziną.

przeczytaj pełen tekst »
Wulkanizacja opon - kompendium wiedzy o naprawie opon

Wulkanizacja opon - kompendium wiedzy o naprawie opon

Utworzony przez Voida.pl - dnia 15.04.2021

Skąd się wzięła wulkanizacja i jak wygląda naprawa opony? Jakie są koszty naprawy opon i jakie technologie się stosuje? Czy warto korzystać z wulkanizacji 24h z dojazdem do klienta? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście. Poruszamy również kwestię doraźnych napraw opon, które może każdy wykonać samodzielnie - nawet w trakcie podróży.

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon sportowo turystycznych w rozmiarach 120/70 R17 i 180/55 R17

Ranking opon sportowo turystycznych w rozmiarach 120/70 R17 i 180/55 R17

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.02.2021

Zbliżające się wielkimi krokami wiosenne miesiące sygnalizują idealny moment na przegląd zarówno naszego motocykla, jak i obecnie użytkowanych opon motocyklowych

Wybór nowych opon do motocykli turystycznych może okazać się dość trudnym zadaniem, gdyż oferta jest obszerna i zawiera różnorodne modele dostosowane do różnych stylów jazdy. Aby ułatwić dokonanie najlepszego wyboru, przygotowaliśmy ranking opon sportowo turystycznych w popularnych rozmiarach 120/70 R17 i 180/55 R17, które stosowane są w wielu typach motocykli turystycznych, sportowo-turystycznych, czy wyścigowych.

przeczytaj pełen tekst »
Metzeler Tourance Next 2 – nowa generacja drogowych opon enduro

Metzeler Tourance Next 2 – nowa generacja drogowych opon enduro

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.02.2021

Metzeler – niemiecki specjalista od opon motocyklowych zaprezentował na najbliższy sezon czwartą odsłonę kultowej serii Tourance. Opony te tworzone są z myślą o posiadaczach turystycznych motocykli typu enduro, wymagających doskonałego prowadzenia i dobrej przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni. Najnowszy Metzeler Tourance Next 2, jak przystało na udoskonaloną wersję, dostarcza niebywałej przyjemności z jazdy dzięki lepszej skuteczności podczas pokonywania zakrętów, a także większe poczucie bezpieczeństwa za sprawą krótszej drogi hamowania.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl