Wulkanizacja opon - kompendium wiedzy o naprawie opon

Utworzony przez Voida.pl - dnia 15.04.2021, aktualizacja 15.09.2022

Z pewnością każdy kierowca słyszał choć raz w swoim życiu termin "wulkanizacja" i większość kojarzy go z miejscem, w którym naprawia się opony. Oczywiście jest to słuszne skojarzenie, jednak temat jest zdecydowanie bardziej obszerny niż mogłoby się wydawać. Skąd się wzięła wulkanizacja i jak wygląda naprawa opony? Czym jeszcze poza naprawą opon zajmują się wulkanizatorzy? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Co to jest wulkanizacja?

Historię wulkanizacji, rozpoczął w 1839 roku, znany wszystkim amerykański inżynier i chemik Charles Goodyear, którego nazwiskiem sygnowany jest trzeci z największych producentów opon na świecie. Jak do tego doszło? Otóż, Charles Goodyear, dodał do wiązań kauczuku rozdrobnioną siarkę, czego rezultatem było otrzymanie pasty. Pastę tą, naniósł na specjalne walce tzw. kalandry, podgrzał do około 150°C w wyniku czego wywołał reakcję sieciowania. Uzyskane w tej reakcji tworzywo to guma wulkanizowana. Te niepozorne odkrycie miało ogromny wpływ na rozwój rynku motoryzacyjnego, gdyż guma wulkanizowana charakteryzowała się zdecydowanie większą wytrzymałością i plastycznością. Chcąc uzyskać jeszcze lepsze właściwości, zaczęto eksperymentować dodając różne związki i polimery jak np. kauczuk syntetyczny.

Jak wygląda naprawa opon?

Uszkodzenie opony to na prawdę nic trudnego. W przypadku całkowitego zniszczenia opony niestety nie mamy co liczyć na naprawę, jednak w przypadku rozszczelnienia lub lekkiego przerwania struktury opony, możemy spróbować szukać pomocy u wulkanizatora.

Od miejsca uszkodzenia opony, zależy w dużym stopniu skuteczność wulkanizacji i jej rodzaj. Jeśli doszło do punktowego uszkodzenia opony (np. w przypadku przebicia gwoździem), może wystarczyć wulkanizacja na zimno. W poważniejszych przypadkach konieczna będzie wulkanizacja na ciepło.

Z doraźnych metod naprawy opon popularna jest tzn. naprawa sznurem lub innego rodzaju zestawy naprawcze takie jak płyny lub paski uszczelniające. 

Miejsca uszkodzenia opon

Aby określić miejsce uszkodzenia opony używamy trzech określeń: czoło, bark, bok.

  • Czoło opony to powierzchnia, która styka się z powierzchnią w trakcie jazdy,

  • Bark opony to miejsce które znajduje się między czołem, a ścianą boczną,

  • Bok opony to po prostu powierzchnia boczna, niestykająca się z powierzchnią w trakcie jazdy.

Rodzaje wulkanizacji

Spośród dostępnych metod wulkanizacji, mamy do wyboru wulkanizacje na zimno i na ciepło. Różnią się one zastosowanymi metodami, ilością oraz typem materiału oraz przede wszystkim ceną. W przypadku tanich opon, zastosowanie wulkanizacji na ciepło może być zupełnie nieopłacalne.

Wulkanizacja na zimno

Wulkanizację na zimno, stosuje się w przypadku punktowych uszkodzeń opony. Jest on dużo szybszy, prostszy i tańszy od wulkanizacji na ciepło. Polega ona na wypełnieniu uszkodzonego miejsca specjalnym chemicznym wypełniaczem, który reaguje z gumą łącząc przerwane struktury i uszczelniając je. Ten rodzaj wulkanizacji, nie nadaje się jednak do naprawy poważniejszych uszkodzeń opony. 

Wulkanizacja na ciepło

Metoda ta jest również znana jako wulkanizacja na gorąco. Pozwala ona na odtworzenie brakującego elementu gumy w oponie. Mieszanka stosowana do wulkanizacji na ciepło wykonywana jest w procesie pełnej wulkanizacji. Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiednich składników i proporcji, tak aby uzyskana guma miała podobne właściwości jak bazowa. Wulkanizacja na ciepło to długi proces, wymagający doświadczonego wulkanizatora, który uwzględni najważniejsze elementy podczas przygotowywania mieszanki. Do elementów tych należą przede wszystkim: zużycie opony, jej elastyczność, stan i miejsce uszkodzenia.

Jaki jest koszt wulkanizacji?

Jak wyżej zostało wspomniane, wulkanizacja na zimno jest tańsza od wulkanizacji na gorąco. Koszt tej usługi razem z demontażem, wyważeniem i montażem koła to około 40-60zł w zależności od średnicy opony.

Koszt jaki poniesiemy w przypadku wulkanizacji na gorąco to około 50-100zł w zależności od średnicy opony. W cenę tą również wlicza się demontaż, wyważenie i montaż koła.

Oczywiście podane ceny mogą różnić się w zależności od rejonów polski. W dużych miastach najczęściej usługi są droższe niż w mniejszych miejscowościach - co nie znaczy, że jakość usług będzie gorsza. Oczywiście zalecamy nie oszczędzać 5, czy 10zł na naprawie opon, jeśli ma się to odbyć kosztem jakości usługi. Warto wybierać naprawdę sprawdzone warsztaty! Ewentualna pseudo oszczędność będzie niskim zyskiem, jeśli zajdzie konieczność np. holowania auta, bo naprawiana opona znowu ulegnie uszkodzeniu.

Wulkanizacja 24h z dojazdem do klienta - na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku mamy do czynienia z wulkanizacją całodobową, z możliwością dojazdu do klienta. Wulkanizacje 24h zwane również mobilnymi w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością jednak na czym to dokładnie polega?

Największą zaletą mobilnych serwisów wulkanizacyjnych jest ich dostępność niezależnie od miejsca, w którym przytrafi nam się awaria opony. Nieważne, czy jesteśmy na autostradzie, czy na zakupach, w razie uszkodzenia opony wystarczy zadzwonić po mobilnego wulkanizatora. Koszty ich usług są oczywiście wyższe niż u tradycyjnych wulkanizatorów, ale w przypadku braku koła zapasowego lub zestawu naprawczego, może to być "ostatnia deska ratunku" przed lawetą. 

Bieżnikowanie opon - wulkanizacja polegająca na odtworzeniu zużytego bieżnika

Bieżnikowanie opon - wulkanizacja polegająca na odtworzeniu zużytego bieżnika

Bieżnikowanie opon

Z pewnością słyszeliśmy kiedyś o bieżnikowanych oponach jako alternatywie dla nowych opon. Jest to kolejna forma wulkanizacji, polegająca na odtworzeniu zużytego bieżnika. Dzieje się to poprzez nałożenie na niego nowej warstwy gumy, którą możemy łączyć nawet z bardzo zużytą oponą. Podstawowym czynnikiem, który kwalifikuje oponę do nałożenia nowej warstwy, jest stan korpusu, który musi być nienaganny. W przypadku bieżnikowania również wyróżniamy dwie metody - na zimno i na gorąco. 

Metoda na zimno, tak jak w przypadku naprawy opon, jest zdecydowanie tańsza. Polega na całkowitym oczyszczeniu korpusu z zużytej gumy i nałożeniu na niego nowego bieżnika. Następnie, tak przygotowana opona jest umieszczana w autoklawie, gdzie łączą się ze sobą oba elementy.

Metoda na gorąco natomiast, polega na nałożeniu dodatkowej warstwy gumowej mieszanki, na wcześniej oczyszczony korpus. Następnie odciska się w niej wzór bieżnika za pomocą prasy hydraulicznej o ściśle ustalonym ciśnieniu i temperaturze.

Opony bieżnikowane mogą stanowić świetną alternatywę dla nowych opon, ze względu na dużą różnicę ceny. Opony wyprodukowane wyżej wymienionymi metodami, a w szczególności metodą na zimno, mają bardzo dobre parametry i są doskonałej jakości. Wszystkie opony bieżnikowane posiadające jakiekolwiek wady, są automatycznie dyskwalifikowane i nie mogą znaleźć się w profesjonalnym serwisie wulkanizacyjnym. Jeśli nie lubimy przepłacać za opony, tzw. "bieżniki" to bardzo dobra opcja.

Zestaw naprawczy, czy koło zastępcze? Co wybrać?

W ostatnim czasie, na popularności zyskują przenośne wulkanizatory czyli tzw. zestawy naprawcze. Pozwalają one na szybkie załatanie ubytku gumy i kontynuowanie jazdy. Dostępne są również płyny uszczelniające, które wprowadzamy do wnętrza opony poprzez wentyl i po chwili nasza opona powinna być gotowa do jazdy. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania, jest rozmiar zestawu naprawczego, który mieści się w schowku. Należy jednak pamiętać, że te rozwiązania są tylko doraźne i mają za zadanie pomóc nam dotrzeć do najbliższego serwisu wulkanizacyjnego. Zestaw naprawczy nie nadaje się również w przypadku poważniejszych uszkodzeń opony. 

Posiadając koło zapasowe w bagażniku, nie musimy się o to martwić, gdyż wymiana koła pozwoli nam na kontynuowanie jazdy niezależnie od stopnia uszkodzenia opony. Największym minusem jest zajmowana przestrzeń przez koło zapasowe. To właśnie głównie dlatego, producenci samochodów i kierowcy coraz częściej wybierają zestawy naprawcze.

Ubezpieczenie opon

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród kierowców jest również ubezpieczenie opon. Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość rozszerzenia polisy o pomoc w przypadku uszkodzenia koła. W niektórych przypadkach jest to nawet bezpłatne. Należy jednak dokładnie zapoznać się z poszczególnymi ofertami, gdyż w niektórych niezbędne jest posiadanie koła zapasowego lub zestawu naprawczego. Ubezpieczenie opon, gwarantuje nam otrzymanie pomocy bez żadnych dodatkowych opłat, niezależnie od miejsca awarii i stopnia uszkodzenia. W razie braku możliwości wymiany koła na miejscu zdarzenia, zostaniemy odholowani do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. W takim przypadku w zależności od oferty jaką posiadamy, zapłacimy tylko za koszt robocizny, lub nie zapłacimy nic.

Ubezpieczenie opon to bardzo ciekawa opcja, szczególnie w przypadku gdy nie mamy wykupionego ubezpieczenia Assistance. Jest ono zdecydowanie tańsze, a jak wiadomo, opony to część o której awarie wcale nie trudno. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 07.09.2022

Konieczność wymiany opon na zimowe to temat poruszany każdej jesieni, elektryzuje on miliony polskich i europejskich kierowców. Czy warto zmuszać Polaków do posiadania opon zimowych od listopada do kwietnia? Czy opony całoroczne są na tyle dobre, że będą mogły być uznane za odpowiednie rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy?

przeczytaj pełen tekst »
Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.06.2022

Zakup opon do samochodów zabytkowych wymaga nieco wysiłku - ale na szczęście cały czas są produkowane opony do oldtimerów. Samochód zabytkowy, sprawia ogromną przyjemność z jazdy, a także wzbudza zainteresowanie wśród przechodniów i innych kierowców.

przeczytaj pełen tekst »
Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.05.2022

W samochodach osobowych obecnie stosuje się trzy rodzaje bieżnika. Są to bieżniki - asymetryczne, kierunkowe i symetryczne. Różnią się od siebie znacznie właściwościami oraz mają różne zalety i wady. Czym charakteryzują się różne bieżniki? Jakie mają zalety i wady? Jak prawidłowo montować opony z poszczególnymi bieżnikami?

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022

Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl