Opony rolnicze, do maszyn rolniczych i opony do ciągników

Opony rolnicze to całkowicie odrębny temat pośród wszelkich innych opon. Różnią się zastosowaniem, budową, oznaczeniami oraz wyglądem. Nawet doświadczeni rolnicy, mają często problem z rozszyfrowaniem oznaczeń na oponie. 

Opony rolnicze to specjalistyczne ogumienie, o bardzo dużej wytrzymałości i całkowicie innych właściwościach. Ich zastosowanie znajdziemy we wszelkich maszynach rolniczych takich jak ciągniki, kombajny, kosiarki czy naczepy. Pośród nich, możemy znaleźć specjalne modele przeznaczone do lasów, w błotniste pola, a także do jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Dobrej jakości opona, to podstawa dla każdego rolnika, wpływająca na jakość i tempo pracy, a także na bezpieczeństwo. Czym się charakteryzują? Jak odczytywać oznaczenia? Jak dobierać opony do maszyn rolniczych? 

Wybierz rozmiar opon rolniczych

Najpopularniejsze rozmiary opon rolniczych

Ocena sklepu Voida.pl w Google

4,3/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon rolniczych

Charakterystyka opon rolniczych

Opony rolnicze, całkowicie różnią się budową od opon do samochodów. Są wytwarzane z dużo wytrzymalszej gumy, a ich konstrukcja skupia się głównie na jak największej wytrzymałości. Gruba warstwa gumy w połączeniu z ostrym bieżnikiem, pozwala na przejazdy w najcięższym terenie, bez ryzyka uszkodzenia i unieruchomienia maszyny. Wystające gałęzie czy kamienie, nie robią na masywnej i grubej oponie wrażenia, choć oczywiście może zdarzyć się, że opona ulegnie uszkodzeniu.

Pośród rodzajów opon rolniczych, możemy rozróżnić te z zastosowaniem typowo w pola uprawne, do lasu, lub utwardzonych dróg. Pierwsze z nich, mają gruby bieżnik, ułożony w choinkę, przez co nawet w bardzo grząskim błocie, maszyna będzie się poruszać bez większego problemu.

Opony do lasu, mają jeszcze grubsze ściany boczne, co zapobiega przypadkowemu przebiciu przez wystające gałęzie, a ich bieżnik wgryza się w glebę, pozwalając na przełożenie jak największej ilości mocy na koła.

Opony przeznaczone do jazdy po utwardzonych drogach, mają mniej agresywny bieżnik i cieńszą warstwę gumy. Dzięki temu, opony nie generują dużego hałasu i pozwalają na szybsze przemieszczanie się. 

Oznaczenia opon rolniczych

Przykładowe oznaczenia, które najczęściej możemy zauważyć na oponie rolniczej to np.: 

14.9-28

Co oznaczają poszczególne liczby?

14.9 to szerokość opony wyrażona w calach
myślnik czyli "-", określa diagonalny typ opony
28 to średnica felgi wyrażona w calach

Opony radialne od diagonalnych różnią się w oznaczeniu literą "R" zamiast myślnika ("-"). 

Poza tym, niektóre opony rolnicze mają oznaczenia metryczne, które wyglądają bardzo podobnie do tych z opon do samochodów osobowych. Na przykład:

280/85R28

W tym przypadku poszczególne liczby oznaczają:

280 to szerokość opony w milimetrach
85 to profil (wysokość) opony w procentach (85% z szerokości)
R oznacza, oponę radialną
28 to rozmiar felgi w calach (średnica)

Poza oznaczeniami rozmiaru i rodzaju budowy opony, często możemy się spotkać z oznaczeniami takimi jak:

R-1 - opona uniwersalna do standardowych prac polowych, przeznaczona na koła napędowe
R-1W - opona o głębszym bieżniku i lepszych parametrach od R-1
R-2 - opona o jeszcze grubszym bieżniku, przeznaczona do jazdy w grząskim terenie
R-3 - opona z bieżnikiem, rozkładającym równomiernie nacisk na glebę, przeznaczone do maszyn pracujących na trawie
R-4 - opony o bieżniku stanowiącym 70% w porównaniu do opon R-1, najczęściej stosowane w ładowarkach rolniczych

Inne oznaczenia znajdujące się na oponie, określają indeks nośności oraz wszelkie dodatkowe informacje, które są równie istotne.

Najnowsze wpisy na temat: Opony rolnicze

Jak dobierać opony do maszyn rolniczych?

Dobierając opony do maszyn rolniczych, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Pierwszym z nich, jest rodzaj maszyny, w której będą one zastosowane. Ciągnik, kombajn, naczepa - do każdej z maszyn, są przeznaczone inne opony. Kolejnym aspektem jest teren w jakim maszyny będą użytkowane. Jeśli będą służyć do standardowych prac polowych, wybierzemy opony o klasycznych właściwościach i bieżniku. Jeśli jednak, maszyny rolnicze używane są głównie w lesie, warto wybrać specjalne opony o zwiększonej wytrzymałości i ostrzejszym bieżniku. W przypadku, gdy maszyny będą jeździły głównie po trawie, warto wybrać opony o równomiernym nacisku na podłoże - zapobiegnie to niszczeniu trawnika. Opony stworzone głównie z myślą o utwardzonych nawierzchniach, będą najlepszym wyborem w przypadku gdy maszyny służą np. do przewożenia plonów po utwardzonych drogach. 

Niezależnie od tego, jakie opony zdecydujemy się wybrać, należy pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru, a także w przypadku częstej jazdy po drogach publicznych - o homologacji. Złe dobranie opon do maszyny, może spowalniać pracę, a nawet czasem uniemożliwić ją. Słabej jakości opony bez homologacji, również mogą przysporzyć nam wiele problemów, większą podatnością na uszkodzenia mechaniczne i gorszą jakością wykonania. 

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow