Opony 4x4 - opony terenowe oraz do SUV-ów

Opony przeznaczone do samochodów terenowych oraz SUV-ów podzielić można na letnie oraz zimowe. Segment letni opon 4x4 jest dość złożony z uwagi na charakterystyki wzorów bieżnika.

Najbardziej popularne są opony AllTerrain (A/T), czyli 50/50, które coraz częściej produkowane są jako opony 4x4 całoroczne. Drugi rodzaj to agresywne opony terenowe MT lub M/T (80% teren, 20% szosa) radzące sobie w najcięższych warunkach. Wyróżnić można też nieco mniej popularne H/T oraz S/T (20% teren, 80% szosa), które pozwalają komfortowo podróżować po drogach.

Opony 4x4 zimowe występują tylko jako typowo szosowe i stanowią najczęściej ewolucję swoich typowo drogowych odpowiedników.

Wybierz rozmiar opon 4x4, terenowych oraz do SUV-ów

Najpopularniejsze rozmiary opon 4x4, terenowych oraz do SUV-ów

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl na Ceneo

4,5/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon 4x4, terenowych oraz do SUV-ów

Opony 4x4 szosowe (H/T, S/T)

Pierwsze to opony 4x4 szosowe. Ich oznaczenia to H/T oraz S/T. Według przyjętej specyfiki nadają się one w 20% na jazdę w terenie, a w 80% na jazdę po szosie. Ta część opon pozwala w przyjemnych warunkach podróżować dużymi autami typu SUV z dużymi prędkościami. Stosuje się często w oponach szosowych asymetryczne wzory bieżnika.

Opony terenowe AT - All Terrain (A/T)

Kolejny segment to opony typu All Terrain. W 50% dedykowane są na szosę jak również w 50% do jazdy terenowej. Producenci te opony terenowe oznaczają np. A/T, ATR, AT2 lub po prostu All Terrain. Jazda na takich oponach po szosach jest bardziej dokuczliwa zwłaszcza przy prędkościach powyżej 100 km/h. Producenci coraz częściej produkują je jako pełnoprawne opony całoroczne z oznaczeniem 3PMSF, dzięki czemu stanowią najpopularniejszą grupę i są najczęściej kupowane.

Terenowe opony MT - Mud Terrain (M/T)

Ostatnia część opon jest przeciwstawieństwem opon szosowych tzn. w 20% nadają się na szosą zaś aż w 80% do jazdy w terenie. Są to opony typu Mud Terrain. Oznacza się je znakami M/T lub MTR. Ich wygląd budzi podziw i auto nabiera z nimi bardzo agresywnego charakteru. Należy jednak pamiętać, że poruszanie po szosie na takich ogumieniu będzie bardzo nieprzyjemne z powodu wysokiego hałasu.

Opona terenowa - zimowa?

W gamie opon zimowych terenowych producenci nie wprowadzili podpodziału z uwagi na rodzaj nawierzchni. Każda opona zimowa 4x4 dedykowana jest na szosę. Każdy kierowca znajdzie oponę dla siebie. Jeśli ktoś mieszka np. w terenie górzystym i zdecydował się na zakup auta 4x4 bez problemu może zaopatrzyć się w opony w bardziej wymagający teren przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa na drogach publicznych. Opony przeznaczone na lżejsze i cięższe tereny są dodatkowo wzmacniane wewnątrz, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych oraz zabezpieczyć felgi przed awarią.

Indeksy ładowności w oponach terenowych są wyższe niż w oponach osobowych i z tego też powodu nie wolno montować opon z aut 4x4 w samochodach osobowych. Duża część opon typu 4x4 posiada wzór bieżnika z dodatkowymi lamelami, które umożliwiają poruszanie się na drodze nawet przy niższych temperaturach i opadach śniegu.

Od wielu lat liderem branży jest BFGoodrichOpony terenowe tej marki to symbol wytrzymałości oraz pancernej wręcz budowy.

Testy i rankingi opon 4x4, terenowych oraz do SUV-ów

Oznaczenia opon terenowych / 4x4

Ten typo opon najczęściej nie posiada dedykowanych oznaczeń opon, jednak osoby bardziej wciągnięte w tematykę 4x4, wypraw oraz offroad zwrócą szczególną uwagę na takie wartości jak indeks ładowności, treadwear, ply rating.

Często kierowcy poszukują również opon 4x4 oznaczonych jako LT - light truck. Najczęściej posiadają one bardziej agresywne bieżniki, szersze i głębsze rowki oraz podwyższony indeks ładowności - jak w oponach dostawczych.

Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu we wpisie oznaczenia opon.

Białe napisy na oponach 4x4 / terenowych

Bardzo częstą praktyką jest poszukiwanie przez kierowców aut terenowych opon 4x4 z białymi napisami na boku (lub wręcz przeciwnie bez białych napisów). Pozwala to nadać specyficzny charakter danemu pojazdowi i sprawić, aby wyglądał bardziej agresywnie.

UWAGA! Bardzo często białe napisy są zabezpieczone NIEBIESKĄ FARBĄ ochronną - co wielu kierowców wprawia w zakłopotanie. Warstwę ochronną można usunąć delikatnie myjąc opony wodą z mydłem.

Wpisy na blogu powiązane z opony 4x4 - opony terenowe oraz do suv-ów

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

1 maja 2021 weszła w życie długo wyczekiwana przez kierowców oraz całą branżę oponiarską zmiana dotycząca etykietowania opon. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej otrzymają nowy wzór etykiet, który ma dostarczać więcej informacji o parametrach danej opony. Modyfikacje dotyczą również opon zimowych, których parametry na dotychczasowych etykietach nie były uwzględniane. Dowiedzmy się zatem, co się zmieni na nowych etykietach.

przeczytaj pełen tekst »
Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 21.04.2021

Kwestie dotyczące żywotności opon, obok ceny i parametrów jezdnych, znajdują się w centrum zainteresowania osób planujących zakup nowego ogumienia. Każdemu kierowcy zależy bowiem na wyborze modelu, który zagwarantuje mu odpowiednio długi przebieg i który będzie mógł spokojnie użytkować kilka dobrych sezonów, bez obaw o przedwczesną wymianę ze względu na zbyt szybkie zużycie bieżnika. Przekonajmy się zatem, co wpływa na żywotność opon i które modele gwarantują najdłuższe przebiegi

przeczytaj pełen tekst »
7 porad jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie

7 porad jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie

Utworzony przez Voida.pl - dnia 16.04.2021

Decydując się na rodzinny wyjazd należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo podróżujących osób. Im więcej osób podróżuje i im młodsze dzieci z nami podróżują, tym więcej czasu należy poświęcić na przygotowania i przemyślenia kwestii bezpieczeństwa podróży. W wielu przypadkach nie oznacza to wcale zakupów, a raczej racjonalnego podejścia do wyjazdu samochodem z rodziną.

przeczytaj pełen tekst »
Cooper Discoverer AT3 LT i AT3 XLT - wyjątkowa przyjemność jazdy w terenie

Cooper Discoverer AT3 LT i AT3 XLT - wyjątkowa przyjemność jazdy w terenie

Utworzony przez Voida.pl - dnia 18.05.2020

Najnowsze propozycje kultowego, amerykańskiego producenta opon Cooper zostały zaprojektowane z myślą o ekstremalnych warunkach terenowych i pogodowych. Modele Cooper Discoverer AT3 LT i Cooper Discoverer AT3 XLT to letnie propozycje przeznaczone do samochodów z napędem 4x4, które doskonale sprawdzą się również podczas jazdy na śniegu i błocie.

przeczytaj pełen tekst »
Pirelli Scorpion All Terrain Plus - całoroczne opony 4x4 na każdą pogodę

Pirelli Scorpion All Terrain Plus - całoroczne opony 4x4 na każdą pogodę

Utworzony przez Voida.pl - dnia 03.01.2020

Firma Pirelli postanowiła dołączyć do grona całorocznych opon terenowych z przytupem i wprowadziła na rynek opony 4x4, które mają oznaczenie 3PMSF oraz agresywny bieżnik. Pirelli Scorpion All Terrain Plus ma również wzmacniane boki, żeby poradzić sobie w trudniejszym terenie oraz w czasie jazdy po skałach i kamieniach. Pomimo dość masywnej budowy opony mają zapewnić również wysoki komfort jazdy podczas dłuższych wypraw bez uszczerbku dla bezpieczeństwa.

przeczytaj pełen tekst »
Najlepsze opony letnie do SUV-ów: drogi utwardzone 80-100%

Najlepsze opony letnie do SUV-ów: drogi utwardzone 80-100%

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2018

W naszym zestawieniu opon letnich do SUV-ów zebraliśmy przedstawicieli wszystkich klas jakościowych. Opony te pozwalają bezpiecznie poruszać się na drogach utwardzonych lub szutrowych. Opony do SUV-ów są bardzo zaawansowane technicznie i technologicznie. Wzrastający popyt na duże samochody w Polsce sprawił, że producenci opon musieli podnieść jakość wyrobów dla takich aut

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl