Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV [2019/2020]

Utworzony przez Voida.pl - dnia 16.08.2018, aktualizacja 27.04.2021

Przedstawiamy starannie wyselekcjonowane opony 4x4 / terenowe, które można uznać za opony całoroczne z uwagi na agresywny wzór bieżnika oraz ich właściwości. Nadają się one do zastosowania w autach typu SUV oraz typowych terenówkach. Nasz ranking opiera się m.in. na statystykach sprzedaży w naszym sklepie oraz opiniach naszych klientów.

Przy każdym bieżniku opon uniwersalnych do aut 4x4 / SUV zaznaczamy, czy posiadają oznaczenia M+S i 3PMSF, aby jeszcze bardziej pokreślić, że można ich używać bezpiecznie w warunkach zimowych.

Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV będzie co jakiś czas aktualizowany, aby zapewnić jak najświeższe informacje i najbardziej aktualne.

[Aktualizacja rok 2020] 

Zmiana na pozycji lidera naszego rankingu. Po fantastycznym początku i rosnącej sprzedaży opon Cooper Discoverer AT3 4S postanowiliśmy przesunąć je na górę. Głównie za sprawą lepszego zachowania w deszczowych warunkach niż BFGoodrich All Terrain T/A KO2.

Do rankingi szturmem wdarły się opony Pirelli Scorpion All Terrain Plusktóre po premierze w 2019 roku bardzo szybko zyskują na popularności i zbierają bardzo pochlebne opinie użytkowników.

Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV: Goodyear Wrangler AT/SA+

Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV: Goodyear Wrangler AT/SA+

Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV: cechy wspólne opisywanych bieżników

Każdy z bieżników to opona całoroczna z przeznaczeniem użytkowania 50/50, ale z racji na konstrukcję bieżnika właściwości każdej z opon przechylają się albo w stronę opony bardziej szosowej albo w stronę bardziej przeznaczonej w teren. Różnice nie są radykalne i w wybranym przez nas zestawieniu brak opon typowo szosowych lub tylko przeznaczonych na teren. To od naszych indywidualnych potrzeb, które w konkretnym przypadku przechylają się w jedną ze stron uzależniony jest wybór konkretnej oferty.

Wszystkie modele opon trzeba uznać za dość agresywne, dlatego zużycie paliwa i poziom głośności opon na pewno będą wyższe niż w typowo szosowych bieżnikach. Rekompensowane jest to jednak ogromną uniwersalnością tych opon, możliwością zjechania w teren, przeprawy przez błoto lub głębszy śnieg. Dużą zaletą całorocznych opon 4x4 jest również ich bardzo duża wytrzymałość - zarówno na rozcięcia / rozdarcia, jak również możliwość przejechania dużej ilości kilometrów na jednym komplecie opon. W przypadku opon BFGoodrich All Terrain T/A KO2 potwierdzone przebiegi przez użytkowników to nawet 100-120tys. km na jednym komplecie!

Większość propozycji z naszego rankingu opon całorocznych 4x4 / SUV posiada kilka wersji - np. do samochodów typu SUV, albo do lekkich ciężarówek typu LT. Bardzo często można je też spotkać z białymi lub czarnymi napisami po boku opony. Wiele osób szuka bardzo konkretnie wyglądających opon, aby swojemu samochodowi terenowemu nadać charakteru. Staramy się bardzo szczegółowo opisywać wersje opon jako np. OWL, BSW, RWL itp. W razie wątpliwości polecamy zawsze upewniać się i dopytywać o konkretną wersję przed zakupem.

Miejsce 1: Cooper Discoverer AT3 4S - ulepszona wersja AT3 - All-Terrain z homologacją na zimę

Nasz ranking otwiera najlepiej sprzedająca się opona całoroczna 4x4 w naszym sklepie. Choć w naszych zestawieniach sprzedaży występuje również Cooper Discoverer AT3 to zdecydowaliśmy się w rankingu umieścić nowość od firmy Cooper. Przede wszystkim ulepszona opona zyskała w końcu miano całorocznej i otrzymała homologację na zimowe warunki. Opona posiada zarówno oznaczenia M+S, jak również 3PMSF.

Jak przystało na nowość, opona jest bardzo zaawansowana technologicznie. Wykorzystano wcześniejsze doświadczenia w produkcji cenionych opon 4x4. Opatentowana technologia Snow Groove Technology dosłownie wgryza się w śnieg i powoduje, że opona zachowuje przyczepność w ciężkich, zimowych warunkach. Specjalnie zaprojektowany terenowy wzór bieżnika z 5 żebrami zapewnia lepszą zdolność opon do jazdy w terenie. Zastosowano również specjalnie ukształtowane oraz odpowiednio głębokie centralne rowki. Poprawiają one zdolność opony do odprowadzania wody oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplanningu.

Cooper Discoverer AT3 4S

Opony Cooper Cooper Discoverer AT3 4S

Całoroczna opona typu All-Terrain przeznaczona do aut typu 4x4 i SUV. Ulepszona konstrukcja sprawdzonego bieżnika. Zastosowanie Adaptive-Traction Technology gwarantuje wysokie parametry na mokrej i suchej nawierzchni. Opona dobrze radzi sobie również na śniegu, co potwierdza oznaczenie 3PMSF.

Najczęściej sprzedawane
Cooper Discoverer AT3 4S

Polecane rozmiary
Cooper Discoverer AT3 4S

Miejsce 2: BFGoodrich All Terrain T/A KO2 - król uniwersalności i długich dystansów

BFGoodrich All Terrain T/A KO2 jest doskonale znanym produktem i bardzo cenionym za swoje doskonałe właściwości. Każdemu "offroadowcowi" świetnie znana jest marka BFGoodrich, która od kilkudziesięciu lat produkuje opony na najtrudniejsze warunki terenowe. Wiele wyczynowych aut wyposażonych w opony tej firmy wygrywało terenowe rajdy o światowej sławie (np. rajd Paryż-Dakar). BFGoodrich All Terrain T/A KO2 elektryzują właśnie swoim pochodzeniem - czerpią pełnymi garściami z doświadczeń z rajdów. Opona posiada zarówno oznaczenia M+S, jak również 3PMSF.

Model All Terrain wersja 2 to kolejna propozycja opon o charakterystyce uniwersalnej. W porównaniu do opony Mud Terrain bieżnik posiada dużo lepsze właściwości na mokrej nawierzchni oraz ubitym śniegu, choć ustępować będzie w zachowaniu w bardzo błotnistym terenie. BFGoodrich All Terrain T/A KO2 to propozycja dla tych, którzy poruszają się 50/50% "po czarnym" lub nawet 70% w terenie z racji mocno "kostkowatego" bieżnika. Opony w stosunku do swej poprzedniej wersji posiadają wzmocnione boki.

Producent zapewnia również o wydłużonej żywotności (oczywiście zużycie bieżnika w głównej mierze zależy od stylu jazdy użytkownika auta oraz od nawierzchni po jakich się porusza). Użytkownicy potwierdzają - na jednym komplecie da się zrobić nawet 100-120 tys. km, co jest doskonałym wynikiem. BFGoodrich All Terrain to sprawdzona i pewna konstrukcja na niemalże każde warunki terenowe. Minusem tej opony jest jej cena - jednak jeśli się weźmie pod uwagę jej wytrzymałość i brak konieczności zmiany opon 2 razy do roku - to łatwo dojść do wniosku, że ten wydatek po prostu się opłaca!

BFGoodrich All Terrain T/A KO2

Opony BFGoodrich BFGoodrich All Terrain T/A KO2

Opona całoroczna typu all terrain przystosowana do najcięższych zadań. Sprawdza się zarówno w bardzo ciężkim terenie, jak i na szosie (50% szosa, 50% teren). Kultowa i znana na całym świecie opona terenowa. Świetna propozycja zarówno dla aut typu SUV, jak również typowo 4x4.

Najczęściej sprzedawane
BFGoodrich All Terrain T/A KO2

Polecane rozmiary
BFGoodrich All Terrain T/A KO2

Miejsce 3: Yokohama GEOLANDAR A/T G015 - nowoczesna opona terenowa typu all-terrain

Kolejną propozycją w naszym rankingu jest opona całoroczna o nieco mniej agresywnym bieżniku. Yokohama GEOLANDAR A/T G015 jest kolejną ewolucją bieżnika i ulepszona zgodnie z aktualnymi trendami i oczekiwaniami kierowców. Przede wszystkim opony lepiej zachowują się na mokrej nawierzchni oraz zapewniają dużo dłuższe przebiegi. Poprawiono też zachowanie w warunkach zimowych, gdy spadnie śnieg. Opona posiada zarówno oznaczenia M+S, jak również 3PMSF.

Firma Yokohama określa grupę docelową dla swoich opon jako samochody klasy średniej i wyższej. Przeznaczeniem jest bezproblemowa jazda na nawierzchniach twardych, asfaltowych, ale z możliwością poruszania się po drogach gruntowych i drogach wątpliwej jakości. Jest to opona terenowa, którą na tle konkurencji można uznać za cichą i raczej komfortową w czasie jazdy na twardych nawierzchniach. Minusem zastosowania mniej agresywnego bieżnika jest fakt, że posiada ona gorsze parametry jazdy w błotnistym terenie - wtedy bieżnik potrafi się dość szybko "zapychać" oraz zaczyna się ślizgać.

Decydując się na zakup opon Yokohama GEOLANDAR A/T G015 nie obciążymy również swojego portfela tak jak w przypadku np. BFGoodrich. W tym samym rozmiarze potrafią one być 20-30% tańsze.

Yokohama GEOLANDAR A/T G015

Opony Yokohama Yokohama GEOLANDAR A/T G015

Nowoczesna opona do samochodów 4x4, SUV, Pick-up typu all-tarrain. Zastosowane technologie pozwalają uzyskiwać długie przebiegi, zapewniają odporność na przecięcia oraz doskonałą trakcję na mokrej i ośnieżonej nawierzchni.

Najczęściej sprzedawane
Yokohama GEOLANDAR A/T G015

Polecane rozmiary
Yokohama GEOLANDAR A/T G015

Miejsce 4: Pirelli Scorpion All Terrain Plus - opony terenowe klasy premium

Całoroczna opona kultowej marki Pirelli, przeznaczona do samochodów typu SUV. Doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i terenowych. Nowość wprowadzona na sezon 2019 szturmem wdarła się do naszego rankingu opon całorocznych 4x4 / SUV. Opona posiada oznaczenie 3PMSF.  W najnowszej propozycji włoskiego producenta, uwagę przyciąga wyjątkowa rzeźba bieżnika. Zastosowanie nieregularnych lameli na bieżniku opony zapewniają doskonałą trakcję na śniegu, błocie czy trawie. Doskonała przyczepność to zasługa agresywnych konturów bloków.

Pirelli Scorpion All Terrain Plus

Opony Pirelli Pirelli Scorpion All Terrain Plus

Całoroczna opona klasy premium kultowej marki Pirelli, przeznaczona do samochodów typu SUV. Doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i terenowych takich jak skałach, śniegu, błocie, trawie i piasku. Nowa Scorpion™ All Terrain Plus ma alpejskie oznaczenie płatka śniegu (3PMSF).

Najczęściej sprzedawane
Pirelli Scorpion All Terrain Plus

Polecane rozmiary
Pirelli Scorpion All Terrain Plus

Miejsce 5: General Grabber AT3 - pewność zachowania w terenie oraz komfort użytkowania

General to amerykański producent, który w modelu General Grabber AT3 stawia na 3 główne cechy: dobra przyczepność, pewność zachowania w terenie oraz komfort użytkowania. Boczne żebra bieżnika zabezpieczają oponę przed uszkodzeniami o ostrzejsze krawędzie kamieni i skał. Producent zadbał również o takie ułożenie rowków bieżnika, które pozwalają na szybkie samooczyszczenie się opony z lepkiego piasku lub błota. To bardzo ważna funkcja opony. Każde zapchanie się bieżnika powoduje radykalny spadek możliwości terenowych opon. General Grabber AT3 posiada również wzmocnione opasania wewnętrzne dzięki czemu opona zachowuje swoje odpowiednie właściwości przy dużym obciążeniu auta.

Choć jest to na naszym rynku mniej popularna opona, to z uwagi na swoją cenę warto ją wziąć pod uwagę jeśli chodzi o zakupy. Wydatek jest porównywalny z oponami Yokohama jednak General Grabber AT3 jest oponą zdecydowanie bardziej lubiącą ciężki teren - w takich warunkach czuje się najlepiej. Użytkownicy bardzo często opisują ją jako oponę, która przerosła ich oczekiwania w stosunku do ceny. Zwracają jednak uwagę na nieco gorsze jej zachowanie w deszczowych warunkach na twardej nawierzchni.

Opona posiada zarówno oznaczenia M+S, jak również 3PMSF.

General Grabber AT3

Opony General General Grabber AT3

Opona całoroczna 4x4 opracowana specjalnie dla SUV-ów, pick-upów i pojazdów terenowych. Stworzona, aby połączyć wyjątkowe właściwości terenowe z pewnością prowadzenia na utwardzonej nawierzchni. Charakteryzuje się wysokim komfortem poziomu jazdy.

Najczęściej sprzedawane
General Grabber AT3

Polecane rozmiary
General Grabber AT3

Letnie opony 4x4 / SUV - mogą być traktowane jako całoroczne

W naszym rankingu zdecydowaliśmy się dodać również opony, które nominalnie producenci oznaczają jako letnie. Z doświadczenia wiemy, że takie opony mogą być traktowane jako całoroczne i wiele osób się na to decyduje. Ich agresywny i dobrze zaprojektowany bieżnik dobrze radzi sobie w terenie, a nawet na śniegu. W lecie takie opony oferują większy komfort jazdy... w przypadku takich zim, jakie występują ostatnio w naszym kraju jest to ciekawa propozycja.

Należy jednak pamiętać, że takie opony mają skład mieszanki typowo letni, więc nie uda się uzyskać w typowo zimowych warunkach tak dobrych parametrów jak typowo zimowe opony, lub nawet całoroczne.

Toyo Open Country A/T - letnia opona 4x4 / SUV

Toyo Open Country A/T - letnia opona 4x4 / SUV

Miejsce 6: Toyo Open Country A/T+ - uniwersalna, choć letnia opona 4x4 / SUV

Toyo to japońska firma,która zyskała wielu zagorzałych zwolenników w naszym kraju. Producent od lat wypuszcza na rynek wiele udanych konstrukcji. Bieżnik Toyo Open Country A/T+ zbiera wśród użytkowników bardzo dobre oceny w zakresie zachowania na asfalcie i lekkim terenie. Konstrukcją zbliża się do klasycznej "jodełkowatej" opony szosowej, ale pewne zmiany bieżnika pozwalają na pewne poruszanie się również w terenie. Producent w przypadku Open Country postawił na komfort użytkowania i wydłużone przebiegi, a więc opona idealnie nadaje się na dłuższe podróże komfortowymi autami typu SUV. Jeśli dla kogoś liczy się również wygląd opony, to Toyo będzie świetnie prezentować się na aucie.

Bieżnik Toyo Open Country A/T+ jest ulepszoną wersją sprawdzonej konstrukcji. Asymetryczny wzór bieżnika złożony jest z dwóch stref. Zewnętrzna odpowiada za przyczepność w terenie, a wewnętrzna za cichszą jazdę oraz lepszą stabilność i hamowanie. Dodatkowo posiada ona stopniowaną krawędź boku, która zwiększa przyczepność opon na zmiennych nawierzchniach. Opona zyskała również ulepszoną mieszankę na bazie krzemionki, która sprawia, że samochód lepiej zachowuje się na mokrej nawierzchni oraz pozwala zwiększyć żywotność opon.

Kierowcy, który lubią bardziej dynamiczną jazdę na pewno docenią specjalnie usztywnioną stopkę, która zapewnia dużo pewniejsze prowadzenie auta i stabilność. Opona posiada oznaczenia M+S.

Toyo Open Country A/T +

Opony Toyo Toyo Open Country A/T +

Komfort użytkowania i wydłużone przebiegi, idealnie nadaje się na dłuższe podróże autami typu 4x4 / SUV. Oferuje nie tylko zwiększoną trwałość, ale także wyjątkowe trzymanie się drogi i dodatkową przyjemność jazdy w terenie. Wyśmienite prowadzenie i stabilność nawet przy dynamicznej jeździe.

Najczęściej sprzedawane
Toyo Open Country A/T +

Polecane rozmiary
Toyo Open Country A/T +

Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV wg sprzedaży z ostatnich 24 miesięcy

[Aktualizacja 2020] Dodajemy dynamicznie aktualizowany ranking opon całorocznych 4x4 / SUV na podstawie sprzedaży opon w naszym sklepie z okresu 24 miesięcy. Mniej więcej pokrywa się on z naszymi przemyśleniami od 2018 roku. Pojawiło się jednak kilka nowości. Szczególnie Cooper oraz Pirelli nieco przetasowało tabelę.

Ranking opon całorocznych 4x4 / SUV: podsumowanie

W rankingu zaprezentowanych opon uniwersalnych najlepszą wg nas propozycją dla osób stawiających na zachowanie w terenie będzie bieżnik BFGoodrich All Terrain T/A K02 oraz Cooper Discoverer AT3 4S. Użytkownicy, którzy bardziej stawiają na komfort i zachowanie na szosie będą zadowoleni z wyboru bieżnika opony Toyo Open Country A/T oraz General Grabber AT3. Zaznaczamy, że każda z opon posiada uniwersalne właściwości i każda pozwala na bezpieczne poruszanie się po szosie jak i daje możliwość wjazdu w teren. To od naszych konkretnych i indywidualnych potrzeb będzie zależał wybór ogumienia, a co za tym idzie pełne wykorzystanie jego właściwości oraz zadowolenie z użytkowania.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow