Opony zimowe

Zimą liczy się przede wszystkim dobra przyczepność w skrajnie niedogodnych warunkach panujących na drodze oraz bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów pojazdu. Opony zimowe wytwarzane są z innej mieszanki niż w opony letnie, co pozwala na zachowanie miękkości opony nawet przy temperaturach sporo przekraczających zero stopni.

Zimowe opony szybciej mogą zużywać się w wysokich temperaturach panujących latem, a także ich prowadzenie może dawać poczucie pływania samochodu podczas pokonywania zakrętów. W ostatnich latach, kiedy zimy są łagodniejsze, coraz większą uwagę przy projektowaniu opon zimowych przykłada się do odprowadzania wody i błota pośniegowego. 

Opony zimowe posiadają na swoim boku oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) na tle trzech szczytów górskich.

Wybierz rozmiar opon zimowych

Najpopularniejsze rozmiary opon zimowych

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl w Google

4,3/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon zimowych

Zalety opon zimowych

Miękka mieszanka użyta do wyprodukowania opony zimowych zachowuje miękkość bieżnika w bardzo niskich temperaturach. Przyczepność miękkiej opony na ośnieżonej i oblodzonej drodze pozwalają na skuteczne i bezpieczne poruszanie się samochodem. W przeważającej większości zastosowane wzory bieżnika w układzie kierunkowym bardzo poprawnie wyrzucają na boki nadmiar wody i błota pośniegowego spod bieżnika opony zimowej.

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

W przypadku tego rodzaju ogumienia nie sprawdza się zasada dojeżdżania opon aż "się skończy bieżnik". Firma Nokian rekomenduje, aby opony zimowe wymieniać po 24 miesiącach od momentu wystawienia ich na warunki atmosferyczne. Nie chodzi o czas zakupu - ale moment montażu ich na pojazd. 

Opony zimowe tracą swoje właściwości z czasem dużo szybciej niż ogumienie letnie, czy całoroczne. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i przyczepności jest możliwe tylko, jeśli guma nie zacznie twardnieć i tracić swoje właściwości. Bardzo ważna jest również głębokość bieżnika. Im jest go więcej, tym większa szansa na to, że samochód nie utraci przyczepności w cięższych warunkach zimowych

Zimowe opony nie tylko na śnieg

W ostatnich latach zimy stają się łagodniejsze, przez co czujność kierowców spada. Nawet jeśli nie ma śniegu, to opony letnie tracą swoje właściwości poniżej 7 st. Celsjusza. W połączeniu z wodą, czy brudną nawierzchnią bardzo szybko można wpaść w poślizg.

Producenci opon zimowych w ostatnich latach też zauważyli taką tendencję i zaczęli ulepszać opony zimowe właśnie pod względem zachowania w przejściowych warunkach. Warto wybierać świeże modele opon zimowych, ponieważ one najczęściej radzą sobie na drogach dużo lepiej. Posiadają nowsze rodzaje mieszanek, które często potrafią "dopasować" się do zmiennych warunków atmosferycznych panujących zimą.

Opony na zimę - pewność i bezpieczeństwo prowadzenia na śniegu

Dodatkowym atutem opon zimowych jest ich specjalny wzór bieżnika i duża gęstość nacięć tzw. lameli, która zapobiega przed zapychaniem się opony przez śnieg lub błoto pośniegowe. 

Opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo i skracają drogę hamowania na ośnieżonej drodze o ponad 55% w stosunku do opon letnich. Specyficzna mieszanka składników w oponie zimowej obniża zużycie paliwa o prawie 5%. Świadomość kierowców w Polsce jest bardzo wysoka i według statystyk już prawie 90% kierowców wymienia opony na zimowe.

Liderami jakości i bezpieczeństwa na drodze w porze zimowej zaliczyć można: Nokian, Vredestein, Michelin, Goodyear, Bridgestone i Continental.

Jeśli chodzi o tańsze opony zimowe to tutaj najczęściej kierowcy wybierają: GoodrideKormoranRiken, Kleber, Falken.

Więcej informacji znajdziecie również na stronie Nokian Polska. Jest to od lat lider sprzedaży opon zimowych klasy premium.

Testy i rankingi opon zimowych

Kiedy najlepiej kupić zimowe opony?

Najlepszy czas na zakup opon zimowych, to okres wakacyjny - lipiec, sierpień i wrzesień. W tych miesiącach w magazynach jest bardzo duzo opon, przez co ceny są jedne z najniższych w ciągu roku. Można też kupić bardzo świeże opony zimowe.

Drugi okres, w którym warto szukać opon zimowych to miesiące bezpośrednio po sezonie zimowym - w zależności od zimy będzie to luty albo marzec. W tym czasie wiele firm (szczególnie po lekkiej zimie) ma w magazynach sporo niesprzedanych opon i można trafić na ciekawe wyprzedaże w trakcie akcji czyszczenia magazynów z opon zimowych.

Oznaczenia opon zimowych

Opony zimowe posiadają na swoim boku oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) na tle trzech szczytów górskich. Takie oznaczenie jest gwarancją tego, że opona przeszła testy w warunkach zimowych i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie tylko na śniegu, ale również w warunkach przejściowych.

Wiele osób myśli, że oznaczenie M+S (błoto i śnieg) opisuje również opony zimowe - jest to jednak błąd. Takie oznaczenie stosują producenci, aby poinformować, że opony zachowują się lepiej w warunkach śnieżnych i błotnych. Nie jest to jednak w żaden sposób unormowane prawnie i do zastosowania takiego oznaczenia nie trzeba przeprowadzać konkretnych badań.

Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu we wpisie oznaczenia opon.

Jakie opony na zimę warto wybrać?

Nie zawsze chodzi o to, żeby kupić najdroższe opony zimowe, ponieważ to nie gwarantuje pełni zadowolenia. Należy dopasować zakup do sposobu jazdy oraz warunków, w jakich się poruszamy. 

Inne opony zimowe należy wybrać na warunki miejskie, a inne w ciężkie zimowe warunki górskie. Należy pamiętać, że im większa przyczepność opon, tym najprawdopodobniej szybciej ulegną ścieraniu się. 

Opony klasy średniej najczęściej stanowią najlepszy kompromis między ceną a wysokimi parametrami jezdnymi. Można kupić je za rozsądne pieniądze, a gwarantują dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż tanie opony zimowe.

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

W Polsce (stan na 2021 rok) opony zimowe nie są obowiązkowe, nad czym niestety bardzo ubolewamy - nie dlatego, że byśmy wtedy mogli ich więcej sprzedać - ale ze względów bezpieczeństwa swojego i naszych rodzin.

W innych krajach Europy są bardzo różne przepisy i na pewno warto się z nimi zapoznać wyjeżdżając za granicę w okresie zimowym. Pewne jest, że wybierając opony zimowe oraz całoroczne warto zwracać uwagę na oznaczenie 3PMSF - tylko takie opony są uznawane prawnie za zimowe. 

Przykładem państw, w których istnieją ostrzejsze przepisy niż w Polsce są np.: Finlandia, Szwecja, Czechy, Niemcy, Norwegia, Estonia, Łotwa, Austria. Co ciekawe lista Państw coraz bardziej się rozszerza.

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow