Opony zimowe

Zimą liczy się przede wszystkim dobra przyczepność w skrajnie niedogodnych warunkach panujących na drodze oraz bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów pojazdu. Opony zimowe wytwarzane są z innej mieszanki niż w opony letnie, co pozwala na zachowanie miękkości opony nawet przy temperaturach sporo przekraczających zero stopni.

Zimowe opony szybciej mogą zużywać się w wysokich temperaturach panujących latem, a także ich prowadzenie może dawać poczucie pływania samochodu podczas pokonywania zakrętów. W ostatnich latach, kiedy zimy są łagodniejsze, coraz większą uwagę przy projektowaniu opon zimowych przykłada się do odprowadzania wody i błota pośniegowego. 

Opony zimowe posiadają na swoim boku oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) na tle trzech szczytów górskich.

Wybierz rozmiar opon zimowych

Najpopularniejsze rozmiary opon zimowych

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl na Ceneo

4,5/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon zimowych

Zalety opon zimowych

Miękka mieszanka użyta do wyprodukowania opony zimowych zachowuje miękkość bieżnika w bardzo niskich temperaturach. Przyczepność miękkiej opony na ośnieżonej i oblodzonej drodze pozwalają na skuteczne i bezpieczne poruszanie się samochodem. W przeważającej większości zastosowane wzory bieżnika w układzie kierunkowym bardzo poprawnie wyrzucają na boki nadmiar wody i błota pośniegowego spod bieżnika opony zimowej.

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

W przypadku tego rodzaju ogumienia nie sprawdza się zasada dojeżdżania opon aż "się skończy bieżnik". Firma Nokian rekomenduje, aby opony zimowe wymieniać po 24 miesiącach od momentu wystawienia ich na warunki atmosferyczne. Nie chodzi o czas zakupu - ale moment montażu ich na pojazd. 

Opony zimowe tracą swoje właściwości z czasem dużo szybciej niż ogumienie letnie, czy całoroczne. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i przyczepności jest możliwe tylko, jeśli guma nie zacznie twardnieć i tracić swoje właściwości. Bardzo ważna jest również głębokość bieżnika. Im jest go więcej, tym większa szansa na to, że samochód nie utraci przyczepności w cięższych warunkach zimowych

Zimowe opony nie tylko na śnieg

W ostatnich latach zimy stają się łagodniejsze, przez co czujność kierowców spada. Nawet jeśli nie ma śniegu, to opony letnie tracą swoje właściwości poniżej 7 st. Celsjusza. W połączeniu z wodą, czy brudną nawierzchnią bardzo szybko można wpaść w poślizg.

Producenci opon zimowych w ostatnich latach też zauważyli taką tendencję i zaczęli ulepszać opony zimowe właśnie pod względem zachowania w przejściowych warunkach. Warto wybierać świeże modele opon zimowych, ponieważ one najczęściej radzą sobie na drogach dużo lepiej. Posiadają nowsze rodzaje mieszanek, które często potrafią "dopasować" się do zmiennych warunków atmosferycznych panujących zimą.

Opony na zimę - pewność i bezpieczeństwo prowadzenia na śniegu

Dodatkowym atutem opon zimowych jest ich specjalny wzór bieżnika i duża gęstość nacięć tzw. lameli, która zapobiega przed zapychaniem się opony przez śnieg lub błoto pośniegowe. 

Opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo i skracają drogę hamowania na ośnieżonej drodze o ponad 55% w stosunku do opon letnich. Specyficzna mieszanka składników w oponie zimowej obniża zużycie paliwa o prawie 5%. Świadomość kierowców w Polsce jest bardzo wysoka i według statystyk już prawie 90% kierowców wymienia opony na zimowe.

Liderami jakości i bezpieczeństwa na drodze w porze zimowej zaliczyć można: Nokian, Vredestein, Michelin, Goodyear, Bridgestone i Continental.

Jeśli chodzi o tańsze opony zimowe to tutaj najczęściej kierowcy wybierają: GoodrideKormoranRiken, Kleber, Falken.

Więcej informacji znajdziecie również na stronie Nokian Polska. Jest to od lat lider sprzedaży opon zimowych klasy premium.

Testy i rankingi opon zimowych

Kiedy najlepiej kupić zimowe opony?

Najlepszy czas na zakup opon zimowych, to okres wakacyjny - lipiec, sierpień i wrzesień. W tych miesiącach w magazynach jest bardzo duzo opon, przez co ceny są jedne z najniższych w ciągu roku. Można też kupić bardzo świeże opony zimowe.

Drugi okres, w którym warto szukać opon zimowych to miesiące bezpośrednio po sezonie zimowym - w zależności od zimy będzie to luty albo marzec. W tym czasie wiele firm (szczególnie po lekkiej zimie) ma w magazynach sporo niesprzedanych opon i można trafić na ciekawe wyprzedaże w trakcie akcji czyszczenia magazynów z opon zimowych.

Oznaczenia opon zimowych

Opony zimowe posiadają na swoim boku oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) na tle trzech szczytów górskich. Takie oznaczenie jest gwarancją tego, że opona przeszła testy w warunkach zimowych i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie tylko na śniegu, ale również w warunkach przejściowych.

Wiele osób myśli, że oznaczenie M+S (błoto i śnieg) opisuje również opony zimowe - jest to jednak błąd. Takie oznaczenie stosują producenci, aby poinformować, że opony zachowują się lepiej w warunkach śnieżnych i błotnych. Nie jest to jednak w żaden sposób unormowane prawnie i do zastosowania takiego oznaczenia nie trzeba przeprowadzać konkretnych badań.

Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu we wpisie oznaczenia opon.

Jakie opony na zimę warto wybrać?

Nie zawsze chodzi o to, żeby kupić najdroższe opony zimowe, ponieważ to nie gwarantuje pełni zadowolenia. Należy dopasować zakup do sposobu jazdy oraz warunków, w jakich się poruszamy. 

Inne opony zimowe należy wybrać na warunki miejskie, a inne w ciężkie zimowe warunki górskie. Należy pamiętać, że im większa przyczepność opon, tym najprawdopodobniej szybciej ulegną ścieraniu się. 

Opony klasy średniej najczęściej stanowią najlepszy kompromis między ceną a wysokimi parametrami jezdnymi. Można kupić je za rozsądne pieniądze, a gwarantują dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż tanie opony zimowe.

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

W Polsce (stan na 2021 rok) opony zimowe nie są obowiązkowe, nad czym niestety bardzo ubolewamy - nie dlatego, że byśmy wtedy mogli ich więcej sprzedać - ale ze względów bezpieczeństwa swojego i naszych rodzin.

W innych krajach Europy są bardzo różne przepisy i na pewno warto się z nimi zapoznać wyjeżdżając za granicę w okresie zimowym. Pewne jest, że wybierając opony zimowe oraz całoroczne warto zwracać uwagę na oznaczenie 3PMSF - tylko takie opony są uznawane prawnie za zimowe. 

Przykładem państw, w których istnieją ostrzejsze przepisy niż w Polsce są np.: Finlandia, Szwecja, Czechy, Niemcy, Norwegia, Estonia, Łotwa, Austria. Co ciekawe lista Państw coraz bardziej się rozszerza.

Wpisy na blogu powiązane z opony zimowe

Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.10.2021

Symbol DOT, znajduje się na boku każdej opony. Po nim występują ciągi znaków, z których można odczytać miejsce i datę produkcji. Aby opony, zachowały swoje właściwości, powinny być przechowywane we właściwych warunkach. W Polsce, odpowiada za to norma PN - C94300, która pozwala na magazynowanie i sprzedawanie opon do 3 lat od ich daty produkcji.

przeczytaj pełen tekst »
Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

1 maja 2021 weszła w życie długo wyczekiwana przez kierowców oraz całą branżę oponiarską zmiana dotycząca etykietowania opon. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej otrzymają nowy wzór etykiet, który ma dostarczać więcej informacji o parametrach danej opony. Modyfikacje dotyczą również opon zimowych, których parametry na dotychczasowych etykietach nie były uwzględniane. Dowiedzmy się zatem, co się zmieni na nowych etykietach.

przeczytaj pełen tekst »
Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021

W jakiej temperaturze mieszanka opon letnich pracuje najlepiej? Zastanawiasz się kiedy jest dobry moment na wymianę opon na letnie? Coraz cieplejsze dni i nadchodząca wiosna kuszą kierowców, żeby założyć opony z mniejszymi oporami toczenia i zwiększyć komfort jazdy. Czy jednak zbyt szybka wymiana ogumienia na letnie nie przyniesie więcej problemów? Co zrobić jeśli zbyt szybko założyliśmy opony przeznaczone na cieplejsze dni?

przeczytaj pełen tekst »
Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 21.04.2021

Kwestie dotyczące żywotności opon, obok ceny i parametrów jezdnych, znajdują się w centrum zainteresowania osób planujących zakup nowego ogumienia. Każdemu kierowcy zależy bowiem na wyborze modelu, który zagwarantuje mu odpowiednio długi przebieg i który będzie mógł spokojnie użytkować kilka dobrych sezonów, bez obaw o przedwczesną wymianę ze względu na zbyt szybkie zużycie bieżnika. Przekonajmy się zatem, co wpływa na żywotność opon i które modele gwarantują najdłuższe przebiegi

przeczytaj pełen tekst »
7 porad jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie

7 porad jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie

Utworzony przez Voida.pl - dnia 16.04.2021

Decydując się na rodzinny wyjazd należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo podróżujących osób. Im więcej osób podróżuje i im młodsze dzieci z nami podróżują, tym więcej czasu należy poświęcić na przygotowania i przemyślenia kwestii bezpieczeństwa podróży. W wielu przypadkach nie oznacza to wcale zakupów, a raczej racjonalnego podejścia do wyjazdu samochodem z rodziną.

przeczytaj pełen tekst »
Wulkanizacja opon - kompendium wiedzy o naprawie opon

Wulkanizacja opon - kompendium wiedzy o naprawie opon

Utworzony przez Voida.pl - dnia 15.04.2021

Skąd się wzięła wulkanizacja i jak wygląda naprawa opony? Jakie są koszty naprawy opon i jakie technologie się stosuje? Czy warto korzystać z wulkanizacji 24h z dojazdem do klienta? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście. Poruszamy również kwestię doraźnych napraw opon, które może każdy wykonać samodzielnie - nawet w trakcie podróży.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl