Opony letnie

Opony letnie są dedykowane do jazdy w dodatnich temperaturach przekraczających 7o C. W Polsce pomimo delikatnych zim w ostatnich latach nie udaje się jeździć cały rok tylko na letnim ogumieniu. Kupując opony na sezon letni, warto zwrócić uwagę na niskie opory toczenia oraz dobre odprowadzanie wody.

Letnie opony mają wyraźnie gorszą przyczepność w niskich temperaturach oraz nie nadają się do poruszania się po drodze pokrytej śniegiem i lodem. Z uwagi na dość twarde i odporne mieszanki przyjmuje się, że spokojnie można je używać nawet przez 3-5 lat, o ile zachowana jest odpowiednia głębokość bieżnika.

Większość tego typu opon jest bardzo uniwersalnych. Występują również opony na lato zoptymalizowane do konkretnych zadań: UHP (ultra high performance), terenowe 4x4, sportowe / na tor wyścigowy, dostawcze o podwyższonych indeksach ładowności.

Wybierz rozmiar opon letnich

Najpopularniejsze rozmiary opon letnich

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl na Ceneo

4,5/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon letnich

Zalety opon letnich

Cechuje je wysoka przyczepność w temperaturze dodatniej, dzięki temu opona letnia dobrze prowadzi auto zgodnie z wolą kierowcy. Dodatkowo uzyskuje się dobre prowadzenie nawet przy dużej ilości wody na drodze dzięki odpowiednim kanałom w bieżniku, których zadaniem jest wydalanie wody na boki. Opony letnie emitują niski poziom hałasu, dzięki specjalnie zaprojektowanym wzorom bieżnika np. wykorzystujące asymetryczną budowę.

Jakie opony letnie wybrać?

Dużo zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy oraz rodzaju samochodu. Jeśli preferujesz spokojną jazdę i nie pokonujesz dużo kilometrów autem - wystarczą tanie opony o dobrych właściwościach jezdnych. Im więcej kilometrów pokonujesz lub preferujesz dynamiczny styl jazdy - tym droższe i bardziej zaawansowane technologicznie opony letnie polecamy. Standardem są tutaj opony klasy średniej, które są odpowiednie dla większości kierowców. Dla prawdziwych mistrzów kierownicy i osób zarabiających na poruszaniu się autem najlepszym wyborem będą opony klasy premium.

Do grona opon letnich najczęściej wybieranych przez kierowców zaliczamy: Dębica, Nexen, Uniroyal, Goodyear, Hankook, Bridgestone oraz Nokian.

Dużo ciekawych informacji znajdziecie również u jednego z liderów branży Michelin Polska.

Kiedy najlepiej kupić opony na sezon letni?

Najlepszy czas na zakup opon letnich, to czas między sezonami lub bezpośrednio przed sezonem letnim. Dlaczego początek roku jest tak dobrym okresem na zakup opon letnich? Nowe partie produkcyjne pojawiają się na przełomie roku i często w okolicach lutego i marca jest już spory wybór opon letnich ze świeżej produkcji. Dodatkowo przed sezonem udaje się kupić opony taniej - wysokie stany magazynowe sprzyjają wprowadzaniu przedsprzedaży opon letnich w swoich sklepach.

Letnie opony do aut elektrycznych i hybrydowych

Specyficzną grupą aut, są wszelkie auta napędzane ekologicznymi źródłami energii. Zaleca się, aby w takich samochodach używać opon maksymalnie zoptymalizowanych dla niskich oporów toczenia. Dodatkowo opony letnie do aut elektrycznych często narażone są na dużo większe obciążenia - akumulatory mają sporą wagę. Warto wybierać opony ciche oraz wytworzone z jak największej ilości ekologicznych substancji. Coraz większa grupa producentów nie tylko tworzy dedykowane modele opon do aut elektrycznych, ale również ulepsza istniejące od lat modele, żeby spełniały jak najwięcej warunków do użytku w takich pojazdach.

Testy i rankingi opon letnich

Letnie opony - jak bezpiecznie używać?

Opony letnie osiągając poziom niższy niż 4 mm bieżnika, tracą swoje właściwości o 35% w stosunku do nowej opony. Graniczną wartością dla opony letniej jest wysokość na poziomie 1,6 mm. Warto jednak zaznaczyć, że taki poziom oferuje nam tylko 40% przyczepności w porównaniu do opony nowej.

Wielu producentów premium podaje, że opony letnie powinno się wymieniać po maksymalnie 5 latach użytkowania (niezależnie od stopnia zużycia opon). Wtedy zachowuje się maksymalne właściwości jezdne. W przypadku najtańszych opon letnich zalecamy wymianę maksymalnie po 3 latach użytkowania.

Kiedy najlepiej zmienić opony na letnie?

Mimo że nie pojawia się duża ilość śniegu, to jednak temperatury wyraźnie oscylują w okolicy zera stopni. Zasada narzucona przez technologię i właściwości, jakie dają opony letnie, nakazuje zmienić je w samochodzie przy średniej temperaturze dobowej poniżej 7 st. C. Poniżej tej temperatury opony letnie nie umożliwiają w pełni bezpiecznej jazdy z uwagi na pogorszoną przyczepność spowodowaną większą twardością gumy.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na naszym blogu: wymiana opon z zimowych na letnie.

Oznaczenia opon letnich

Opony letnie nie posiadają konkretnych dedykowanych oznaczeń. Warto jednak bardziej przyjrzeć się etykietom takich opon letnich oraz indeksom nośności i ładowności, ponieważ najczęściej są to opony, które używa się z większymi prędkościami. Zalecamy zakup opon letnich z niskimi oporami toczenia - generowany przez nie hałas będzie niższy oraz uda się zaoszczędzić nieco paliwa, jeśli ktoś pokonuje duże odległości. 

W przypadku, gdy kierowca posiada "cięższą nogę" lub preferuje dynamiczny sposób jazdy - warto rozważyć zakup opon z oznaczeniem XL (podwyższony indeks ładowności opon). Takie opony letnie mają nieco grubsze ścianki boczne - są przez to sztywniejsze i lepiej zachowują się w zakrętach.

Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu we wpisie oznaczenia opon.

Opony na lato z homologacją do konkretnych aut - kiedy warto kupić?

Zdarza się, że do niektórych marek i modeli aut powstaje dedykowane ogumienie. Przykładem jest tutaj BMW, Audi, Porsche, Tesla i inne. Posiadając nowe auto na gwarancji najlepiej stosować dedykowane ogumienie - ponieważ producenci mogą nie uznać gwarancji w przypadku opon bez homologacji. Dokładną informację można uzyskać w ASO danej marki samochodów - najczęściej podając numer VIN.

Opony letnie, które posiadają homologację np. * - BMW / MINI, można normalnie stosować w innych markach samochodów. W niektórych przypadkach mają one np. delikatnie inną mieszankę, zmodyfikowaną konstrukcję lub zmieniony kształt bieżnika. Są jednak w pełni bezpieczne dla każdego typu samochodu, do którego pasują pozostałe parametry takich opon - rozmiar, indeks ładowności i nośności.

Wpisy na blogu powiązane z opony letnie

Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.10.2021

Symbol DOT, znajduje się na boku każdej opony. Po nim występują ciągi znaków, z których można odczytać miejsce i datę produkcji. Aby opony, zachowały swoje właściwości, powinny być przechowywane we właściwych warunkach. W Polsce, odpowiada za to norma PN - C94300, która pozwala na magazynowanie i sprzedawanie opon do 3 lat od ich daty produkcji.

przeczytaj pełen tekst »
Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

1 maja 2021 weszła w życie długo wyczekiwana przez kierowców oraz całą branżę oponiarską zmiana dotycząca etykietowania opon. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej otrzymają nowy wzór etykiet, który ma dostarczać więcej informacji o parametrach danej opony. Modyfikacje dotyczą również opon zimowych, których parametry na dotychczasowych etykietach nie były uwzględniane. Dowiedzmy się zatem, co się zmieni na nowych etykietach.

przeczytaj pełen tekst »
[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

Utworzony przez Voida.pl - dnia 01.05.2021

Czy opony o charakterystyce sportowej potrafią jednocześnie zapewnić komfort jazdy? I tak i nie... nie da się oszukać praw fizyki. Jeśli opona ma się "lepić" do asfaltu, to będzie się też szybciej zużywać. Niska emisja hałasu również nie jest priorytetem w przypadku projektowania takich opon. Przedstawiamy kilka modeli opon, które często są wybierane z uwagi właśnie na podwyższone właściwości jezdne, doskonałe trzymanie w zakrętach - kosztem innych parametrów jezdnych.

przeczytaj pełen tekst »
Opony sportowe Toyo - doskonałe również do codziennej jazdy

Opony sportowe Toyo - doskonałe również do codziennej jazdy

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021

Wiele osób cały czas nie wie, skąd pochodzi i jaki ma rodowód marka Toyo. Choć jest zaliczana do klasy średniej i od wielu lat dostępna jest na rynku, to cały czas nieco niedoceniana na polskim rynku. Doświadczenie w produkcji opon sportowych Toyo pochodzi z wyścigów samochodowych oraz produkcji opon do driftu. Warto się zainteresować tymi oponami, bo świetnie sprawdzają się do codziennego użytku.

przeczytaj pełen tekst »
Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021

W jakiej temperaturze mieszanka opon letnich pracuje najlepiej? Zastanawiasz się kiedy jest dobry moment na wymianę opon na letnie? Coraz cieplejsze dni i nadchodząca wiosna kuszą kierowców, żeby założyć opony z mniejszymi oporami toczenia i zwiększyć komfort jazdy. Czy jednak zbyt szybka wymiana ogumienia na letnie nie przyniesie więcej problemów? Co zrobić jeśli zbyt szybko założyliśmy opony przeznaczone na cieplejsze dni?

przeczytaj pełen tekst »
Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 21.04.2021

Kwestie dotyczące żywotności opon, obok ceny i parametrów jezdnych, znajdują się w centrum zainteresowania osób planujących zakup nowego ogumienia. Każdemu kierowcy zależy bowiem na wyborze modelu, który zagwarantuje mu odpowiednio długi przebieg i który będzie mógł spokojnie użytkować kilka dobrych sezonów, bez obaw o przedwczesną wymianę ze względu na zbyt szybkie zużycie bieżnika. Przekonajmy się zatem, co wpływa na żywotność opon i które modele gwarantują najdłuższe przebiegi

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl