Opony do ATV / Quad-ów

Quad, czyli czterokołowy pojazd ATV – All terrain vehicle to doskonała zabawka oraz narzędzie do pracy np. dla służb leśnych, czy terenowego oddziału policji. Opony do quada są osadzane na niewielkiej feldze począwszy od 7 cali do 12 cali. Wymiary opon do quadów podaje się fabrycznie w calach. Opony te są dość szerokie i z wysokiem profilem.

Ideą jest aby móc poruszać się na niskim ciśnieniu dzięki czemu zwiększamy przyczepność w terenie, a odpowiednio mocna budowa pozwala uchronić oponę przed uszkodzeniem na kamieniach, czy korzeniach. Niektóre modele opon do quadów mają aż 30mm wysokości, co w terenie pozwala na naprawdę ostrą walkę w skrajnie trudnych warunkach.

Wybierz rozmiar opon do quadów

Najpopularniejsze rozmiary opon do quadów

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl w Google

4,3/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon do quadów

Opony do quada – opony w każdy teren

Dzięki quadom można dotrzeć w trudno dostępne miejsca lub przemieszczać się na drogach publicznych. Zamysłem producentów quadów jest użytkowanie poza drogami publicznymi. Można wyjechać na szosę jednak pod kilkoma warunkami. Pomijając oczywiste uprawnienia do kierowania takim pojazdem ważne jest aby zwrócić uwagę, czy nasze opony są dopuszczone do ruchu na drodze, oznaczenie NHS (Not For Highway Service) mówi, że jest to opona niedopuszczona do ruchu publicznego. Quady najczęściej posiadają takie właśnie opony, ponieważ producent z założenia kieruje je do jazdy na bezdrożach.

Różne rodzaje opon do quada

Najwięcej na rynku opon do quadów to terenowe wersje z oznaczeniem NHS. Wśród opon z agresywnym bieżnikiem możemy wyszukać wiele różnych typów np. kierunkowe tzw. jodełka, która bardzo dobrze odprowadza wodę i śnieg na boki opony, następnie z kostką, które precyzyjnie prowadzą quada w błotnistym terenie i pozwolą przemielić bardzo dużą ilość trudnego terenu bez poślizgu.

Dla osób preferujących poruszanie się na szerszych wachlarzu dróg polecamy opony uniwersalne, które mają mniej agresywny bieżnik dzięki czemu opony nie są dokuczliwe na drodze utwardzonej a i poradzą sobie w lekkim terenie. Osoby preferujące jazdę quadem tylko na ubitych drogach mogą zaopatrzyć się w opony szosowe, na których jak wiadomo lepiej nie wjeżdżać w teren kiedy spadnie więcej deszczu.

Jak czytać rozmiar opon do Quad-a / ATV?

Istnieją dwa rodzaje zapisu rozmiaru opon do quadów - calowy i mieszany. Jak je odczytywać?

Przykładowo, opony o oznaczeniu 24x8-10, to opony w oznaczeniu calowym. "24" oznacza wysokość opony, wyrażoną w calach, "8" to szerokość, a "10" to średnica felgi.

Opony w oznaczeniu mieszanym to np. 225/60x10. Pierwsza wartość "225" to szerokość opony w milimetrach, "60" to profil opony wyrażony w procentach, a "10" to średnica felgi w calach. 

W przypadku opon do quadów, najczęściej spotykane jest jednak oznaczenie calowe.

Najnowsze wpisy na temat: Opony do ATV / Quad-ów

Rozmiary i oznaczenia opon do quadów

Quady można podzielić na dwie grupy - sportowe i przeprawowe. Te pierwsze, to małe, lekkie czterokołowce, z napędem na tył, służące do wyczynowej jazdy po szutrowych torach. Drugie, to potężne maszyny z napędem na cztery koła, ważące po kilkaset kilogramów i służące do przeprawiania przez najcięższe tereny. Czym się różnią opony obu tych grup quadów?

W przypadku quadów sportowych, mamy do czynienia z dwoma różnymi rozmiarami opon na obu osiach. Z przodu zwykle opony są mniejsze i węższe, natomiast z tyłu na osi napędowej, szersze i większe. Wąskie opony z przodu, pozwalają na łatwe manewrowanie, natomiast szerokie z tyłu, pozwalają na przełożenie większej ilości mocy na koła. 

Quady przeprawowe, zwykle wyposażone są w cztery opony o jednakowym rozmiarze. Czy mogą się od siebie różnić? Tak, jednak na poszczególnej osi, muszą być one identyczne. Założenie dwóch różnych opon na jednej osi, może doprowadzić nawet do uszkodzenia napędu 4x4.

Jak dobrać opony do quada?

Odpowiedni dobór opon jest kluczowym elementem w przypadku quada. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z różnymi bieżnikami, w różnych rozmiarach i z różnymi zastosowaniami.

Podstawowym czynnikiem przy wyborze opon, jest rodzaj naszego quada

W przypadku quada sportowego, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że na obu osiach znajdują się różne rozmiary opon. W zależności od jego przeznaczenia, możemy wybrać opony terenowe, szosowe, lub uniwersalne. Opony terenowe, charakteryzują się ostrym i grubym bieżnikiem, który świetnie sprawdza się w przypadku szutrowych, miękkich torów oraz lekkiego terenu. Nie nadają się one jednak do jazdy po utwardzonej nawierzchni, bowiem generują duży hałas i bardzo szybko się zużywają. W przypadku, gdy jeździmy naszym quadem tylko po drogach publicznych, najlepszym rozwiązaniem będą opony szosowe. Należy pamiętać, że muszą one posiadać homologacje, tzn. zezwolenie na użytkowanie w ruchu publicznym. Opony szosowe, będą bardzo ciche i komfortowe, jednak mogą mieć problem z wjechaniem w jakikolwiek teren. Jeśli quadem jeździmy zarówno w terenie jak i po drogach, dobrym rozwiązaniem są opony uniwersalne. Nie mają one tak agresywnego bieżnika jak opony terenowe, ale nie są też całkowicie gładkie. Pozwolą one na jazdę w terenie i po drodze, jednak w przypadku cięższego terenu lub dłuższej trasy po utwardzonej nawierzchni, mogą nie sprawdzić się najlepiej. 

Opony do quadów przeprawowych, to głównie opony terenowe i uniwersalne. Wśród opon terenowych, możemy znaleźć wiele rodzajów bieżnika, różniących się od siebie kształtem, głębokością i przeznaczeniem. Poszczególne z nich, przystosowane są do danego terenu. Ich wybór, to kwestia bardzo indywidualna i zależna od naszego stylu i miejsca jazdy. Im cięższy teren, tym lepiej wybrać oponę o większym i ostrzejszym bieżniku. W przypadku, gdy quad przeprawowy służy nam do pokonywania dłuższych tras o zróżnicowanym terenie, najlepszym wyjściem będą opony uniwersalne. Dzięki napędowi 4x4, poradzą sobie nawet w dość trudnym terenie, a na asfaltowych drogach nie będą hałasować tak jak terenowe. 

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow