Opony całoroczne, opony wielosezonowe

Ogumienie dedykowane dla kierowców pokonujących umiarkowane dystanse w skali roku przy zachowaniu spokojnego stylu jazdy. Opony całoroczne są dedykowane dla osób, które cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo przez cały rok i nie chcą martwić się o moment wymiany opon w warunkach przejściowych.

Producenci opon wielosezonowych skomponowali mieszankę w taki sposób, aby pozwalała na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa zarówno zimą w trudnych warunkach oraz była odpowiednio cicha jak i twarda latem. Sam bieżnik wyglądem przypomina nieco zimowy lub jest połączeniem bieżnika letniego i zimowego.

Jest to typ opon, które dzięki łagodnym zimom w ostatnich latach zyskują coraz większe grono swoich zwolenników. Najlepiej wybierać całoroczne opony, które posiadają na swoim boku oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) na tle trzech szczytów górskich.

Wybierz rozmiar opon całorocznych

Najpopularniejsze rozmiary opon całorocznych

dostawa gratis

Dostawa GRATIS

wszystkie formy płatności

Ocena sklepu Voida.pl w Google

4,3/5

tax free - zwrot VAT dla podróżnych

TAX FREE

zwrot VAT dla podróżnych

dostawa gratis

14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Najpopularniejsze modele opon całorocznych

Zalety opon całorocznych, wielosezonowych

Porównywalne prowadzenie na wysokim poziomie latem w wysokich temperaturach oraz zimą w warunkach ujemnych. Opony całoroczne dobrze radzą sobie z lekkim śniegiem i błotem pośniegowym. To oszczędność czasu i pieniędzy na cykliczną wiosenną i jesienną zmianę ogumienia.

Ten typ ogumienia najbardziej "błyszczy" w warunkach przejściowych. Kiedy rano jest jeszcze zimno lub nawet mroźno, a wraca się z pracy przy +15 stopniach Celsjusza. Dobór letniego lub zimowego ogumienia dla takich warunków graniczy z cudem.

Opony całoroczne potrafią dopasować się do zmiennych warunków atmosferycznych dzięki specjalnemu składowi mieszanki. Często ich budowa jest dzielona na część odpowiedzialną za warunki letnie i osobno za zimowe. 

Kiedy należy wymienić opony na całoroczne?

Z uwagi na fakt, że jest to ogumienie uniwersalne i dzięki niemu można zaoszczędzić pieniądze na wymianach opon, zalecamy wymieniać je najpóźniej co 24-36 miesięcy. Drugim warunkiem jest głębokość bieżnika, która ma znaczny wpływ na zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy zimą. Opony wielosezonowe narażone są na szersze spektrum warunków atmosferycznych i większe wahania temperatur, dlatego powinno się bardziej pilnować ich stanu technicznego oraz w porę wymienić je na nowy komplet opon całorocznych. 

Czemu całoroczne opony są coraz popularniejsze?

Po pierwsze zmiany klimatu, które powodują, że mamy coraz więcej tygodni występowania warunków przejściowych. Obserwujemy też przesunięcia miesięcy "sezonowych", co znacznie utrudnia określenie najlepszego czasu na wymianę ogumienia. 

Drugim ważnym aspektem jest rozwój technologiczny. Początkowe modele opon całorocznych bardzo szybko ulegały ścieraniu i słabo radziły sobie w warunkach zimowych. Obecnie coraz częściej stosuje się np. mieszanki polimerowe, które w określonym przedziale temperatur uaktywniają dedykowane właściwości. Producenci inwestują ogromne środki w wynajdywanie nowych składników (również ekologicznych) do produkcji opon. W niektórych wypadkach dochodzi już do sytuacji, kiedy opona całoroczna klasy premium wypada lepiej w testach zimowych niż tańsze opony zimowe.

Wiele osób nie wie, że pionierem w produkcji opon całorocznych była marka Vredestein - zachęcamy do zapoznania się z ich aktualną ofertą.

Testy i rankingi opon całorocznych

Opony wielosezonowe - oszczędność czasu i wygoda jazdy w każdych warunkach

Zakup opon całorocznych daje nam poczucie bezpieczeństwa przez cały rok - niezależnie o jakiej porze dnia i w jakich warunkach się poruszamy. To duży komfort psychiczny, szczególnie w autach rodzinnych. Trzeba jednak pamiętać o częstym sprawdzaniu stanu takich opon oraz regularnej kontroli ciśnienia w oponach całorocznych.

Do najpopularniejszych producentów opon całorocznych w Polsce zaliczyć można: Nokian, Kleber, Bridgestone, Vredestein oraz Goodyear i Michelin.

Oznaczenia opon całorocznych

Najlepiej wybierać opony całoroczne, które posiadają na swoim boku oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) na tle trzech szczytów górskich. Tylko taki typ ogumienia sprawdzi się zimą w cięższych warunkach i będzie w stanie zachować odpowiedni poziom przyczepności zimą.

Opony całoroczne są dodatkowo oznaczane przez producentów na kilka sposobów. Najczęściej są to anglojęzyczne nazwy takie jak All Season, All weather, czy 4 Seasons. Kierowcy poruszający się na oponach całorocznych powinni mieć świadomość, że w każdym segmencie, zwłaszcza zimowym, posiadają opony odrobinę słabsze niż typowe letnie oraz zimowe.

Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu we wpisie oznaczenia opon.

Jakie wielosezonowe opony warto wybierać?

Z uwagi na fakt, że opona musi działać w dużym zakresie temperatur i nie trzeba wydawać pieniędzy na wymianę opon, warto zainwestować w opony całoroczne klasy średniej lub opony klasy premium. Takie opony wielosezonowe są najbardziej zaawansowane technologicznie. Im lepsze opony tym będą lepiej działać w skrajnych warunkach letnich lub zimowych.

Dla aut, które pokonują małe odległości polecamy opony z klasy średniej. Otrzymują one również ciekawe rozwiązania technologiczne, ale można je kupić za mniejsze pieniądze.

Raczej nie zalecamy zakupu najtańszych opon całorocznych, chyba że sytuacja materialna na prawdę nas do tego zmusza lub wiemy, że np. opony będą użytkowane tylko przez krótki czas. Najtańsze opony całoroczne najczęściej dość szybko tracą swoje właściwości użytkowe i cierpi na tym bezpieczeństwo.

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow