Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.10.2021, aktualizacja 14.10.2021

Każdy kierowca z pewnością zauważył na swoich oponach symbol DOT z ciągiem znaków. Zawarte w nim są informacje dotyczące daty i miejsca produkcji danej opony. Informacje te są bardzo przydatne i mogą pomóc określić stan opony. W tym artykule, znajdziecie odpowiedź na pytania:

 • Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?
 • Czy wiek opony ma znaczenie?
 • Jak przechowywać opony?

Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?

Symbol DOT, to skrót z angielskiego Department of Transportation, które oznacza Departament Transportu. Oznacza on zgodność z normami bezpieczeństwa przyjętymi na całym świecie. Symbol DOT, znajduje się na boku każdej opony. Po nim występują ciągi znaków, z których można odczytać miejsce i datę produkcji.

Pierwsze dwa znaki po symbolu DOT, oznaczają kod fabryki, w której opona została wyprodukowana. Przykładowo, dla polskiej fabryki TC Dębica w Dębicy, jest to A5, a dla fabryki Michelin w Olsztynie - B5. 

 • Dwa kolejne znaki to kod rozmiaru.
 • Kolejne cztery, to opcjonalna wartość dla potrzeb producentów.
 • Ostatnie 3 lub 4 cyfry, to data produkcji. 

Dlaczego data produkcji to 3 lub 4 cyfry?

Początkowo, datę produkcji opisywano 3 cyframi. Pierwsze dwie oznaczały tydzień, a ostatnia rok. Jak można się domyśleć, nie był to idealny system opisywania opon, gdyż produkty zarówno z roku 1985, jak i 1995, mogły mieć identyczne oznaczenie. Aby zapobiec pomyłkom, w latach 90-tych, zaczęto przy dacie umieszczać trójkąt, który oznaczał dekadę. Niestety, nie wszyscy producenci stosowali się do tych zaleceń, przez co po 2000 roku, wprowadzono 4 cyfrowy system opisywania daty produkcji. Od tego czasu, problem z rozróżnianiem dekad zniknął. 

 • Przykładowe 3 cyfrowe oznaczenie opony: 215.
 • Oznacza to, że opona została wyprodukowana w 21 tygodniu, 1985 lub 1995 roku (w zależności czy znajduje się na niej symbol)
 • W systemie 4 cyfrowym oznaczenie to na przykład: 2520
 • Co oznacza, że opona została wyprodukowana w 25 tygodniu, 2020 roku
Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?

Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?

Przykładowe oznaczenie opony - oznaczenie DOT w praktyce

DOT J3EX 4019

 • DOT - opona spełnia normy Departamentu Transportu
 • J3 - opona została wyprodukowana w fabryce Matador A.S., w Puchov w Słowacji
 • EX - kod rozmiaru opony
 • 4019 - data produkcji - 40 tydzień, 2019 roku.

Inne oznaczenia opony

Poza symbolem DOT i jego oznaczeniami, na oponie znajdują się inne symbole i znaki. 

Po zewnętrznej stronie opony, znajduje się rozmiar opony, jej szerokość i profil. Pierwsze 3 cyfry oznaczają szerokość w milimetrach, kolejne dwie profil w procentach, a na końcu znajduje się rozmiar wyrażony w calach. Przykładowo 225/45 R17 - oznacza, że opona ma 225 milimetrów szerokości, profil wynosi 45% z szerokości, a rozmiar to 17 cali.

Kolejne oznaczenie, które możemy znaleźć na oponie, to indeks prędkości i nośności. Indeks prędkości oznaczony jest literami, a nośności cyframi,  Przykładowo 101 V, oznacza że maksymalne obciążenie dla jednej opony wynosi 825 kg, a prędkość maksymalna wynosi 240 km/h.

Przeczytaj więcej na naszym blogu na temat: Oznaczenia opon – jak czytać oznaczenia na oponach?

Czy znasz wszystkie oznaczenia na oponie? - Moto Doradca na YouTube

Wiek opony - jakie ma znaczenie?

Jak wiadomo, opony odpowiadają w zdecydowanym stopniu za nasze bezpieczeństwo. Aby opony, zachowały swoje właściwości, powinny być przechowywane we właściwych warunkach. W Polsce, odpowiada za to norma PN - C94300, która pozwala na magazynowanie i sprzedawanie opon do 3 lat od ich daty produkcji. Jeśli opona była odpowiednio przechowywana, można ją uznać za nową. 

Dokładnej granicy wieku opon nie ma. Nie da się jej określić, ze względu na różne sposoby przechowywania, warunki atmosferyczne i wiele innych czynników. Przyjmuje się, że przy właściwej eksploatacji i przechowywaniu, opona powinna zachowywać swoje właściwości przez około 10 lat. Gdy jednak posiadamy opony od minimum 5-6 lat, warto udać się do specjalisty w celu określenia ich stanu.

Jak przechowywać opony?

Proces starzenia się gumy, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wilgoć, temperatura i światło. Opony powinny być przechowywane w klimatyzowanym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej, bez promieniowania słonecznego. Warto wspomnieć, że położenie opony również ma znaczenie. Najlepiej przechowywać je w specjalnych stojakach, które nie pozwalają na deformacje. 

Jak określić stan swoich opon?

Podczas określania stanu swoich opon, nie należy sugerować się tylko datą produkcji. Jest to z pewnością wartościowa informacja, jednak nie możemy się kierować tylko nią. Podczas przeglądu opon, należy sprawdzić czy nie posiadają fizycznych uszkodzeń, a także głębokość bieżnika. Jeśli stan ogumienia wydaje się niepokojący, najlepiej wybrać się do specjalisty, który określi stan. 

Co warto wiedzieć o oponach motocyklowych? Przechowywanie, DOT i inne tajemnice - motobanda

Jak dbać o swoje opony?

Odpowiednio zadbane opony, z pewnością przez długi czas zachowają swoje właściwości. Jak o nie dbać w warunkach domowych?

Miejsce przechowywania

Wybierając miejsce, w którym będziemy przechowywać opony, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na jakość ogumienia. Pomieszczenie powinno być suche i nienasłonecznione, a temperatura powinna wahać się w granicach od 15 do 24 stopni Celsjusza. Jeśli przechowujemy je w ogrzewanym garażu, warto pamiętać, aby nie leżały w pobliżu kaloryfera

Sposób przechowywania

Istnieją dwa sposoby przechowywania opon - bez felg i na felgach.

W przypadku przechowywania opon na felgach, koła nie mogą stać obok siebie w pionowej pozycji. Najlepszym rozwiązaniem, jest zawieszenie ich na hakach, umieszczonych na feldze. Ciśnienie w oponach powinno być jednakowe, tak samo jak w przypadku użytkowania opon. Jeśli nie mamy miejsca na zawieszenie opon, można je złożyć poziomo, jedna na drugiej, jednak w tym przypadku należy co miesiąc zmieniać je miejscami. 

Przechowywanie opon bez felg, to całkowite przeciwieństwo. W tym przypadku, opony nie mogą być przechowywane poziomo, ani wisieć. Taki sposób przechowywania, może wpłynąć na znaczne deformacje ogumienia. Jedynym słusznym sposobem na ich przechowywanie, jest złożenie ich pionowo obok siebie. W tym przypadku również należy pamiętać o przekładaniu opon co miesiąc

Niezależnie od wybranego sposobu, opony powinny być czyste. Aby wyczyścić opony, należy użyć łagodnego płynu do naczyń i letniej wody. Nie powinno się używać środków chemicznych, gdyż mogą one przyspieszyć proces starzenia gumy. Po dokładnym wyczyszczeniu i wypłukaniu opon, należy je całkowicie wysuszyć, jednak nie na słońcu. 

Brak miejsca na przechowywanie opon - co wtedy?

Bardzo częstym ogranicznikiem do właściwego przechowywania opon jest brak miejsca. Wiele osób decyduje się wtedy na przechowywanie ich na balkonie, lub w pomieszczeniach nieprzystosowanych do tego. Jest to najgorsza opcja, bowiem opony wtedy, tracą swoje właściwości dużo szybciej. Dobrym rozwiązaniem, jest oddanie opon do przechowania. Cena za półroczne przechowanie kompletu, to około 100zł. Zależna jest ona od rozmiaru opony - im większa - tym wyższa cena. Może to odstraszać, ale należy zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku nasze opony z pewnością zachowają swoje właściwości i wytrzymają dłużej. Jeśli nie mamy miejsca w domu na przechowywanie opon, warto rozważyć tą opcję. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Test opon całorocznych 225/50 R17 według Auto Bild. Najlepsze opony całoroczne w 2021?

Test opon całorocznych 225/50 R17 według Auto Bild. Najlepsze opony całoroczne w 2021?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 17.10.2021

Specjalnie dla tych osób, które rozważają zakup nowego kompletu do jazdy przez cały rok, niemiecki tygodnik motoryzacyjny Auto Bild zaprezentował wyniki testu opon całorocznych w rozmiarze 225/50 R17. Tym razem jednak specjaliści od opon zdecydowali się zweryfikować, jak radzą sobie opony wielosezonowe zamontowane w mocnych autach klasy średniej.

przeczytaj pełen tekst »
MICHELIN CROSSCLIMATE 2 – ulepszona opona całoroczna do bezpiecznej jazdy przez cały rok

MICHELIN CROSSCLIMATE 2 – ulepszona opona całoroczna do bezpiecznej jazdy przez cały rok

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.09.2021

Odpowiadając na stale rosnące zainteresowanie w segmencie opon całorocznych, francuski koncern prezentuje najnowszy model do całorocznej jazdy - MICHELIN CROSSCLIMATE 2. Francuscy inżynierowie postarali się, aby najnowsza odsłona zapewniała nie tylko jeszcze lepsze osiągi przez cały rok i wyższy poziom bezpieczeństwa, ale także imponującą trwałość oraz mniejsze zużycie.

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon terenowych typu MT - mud terrain

Ranking opon terenowych typu MT - mud terrain

Utworzony przez Voida.pl - dnia 10.06.2021

Dobór opon do auta terenowego w głównej mierze zależny jest od obszaru ich użytkowania i indywidualnych potrzeb kierowcy. Dla prawdziwych pasjonatów jazdy w ciężkim terenie najlepszym wyborem będą opony typu mud terrain (MT) – stworzone do wyczynowych wypraw po bezdrożach. Dla osób poszukujących właśnie takiego ogumienia stworzyliśmy specjalny ranking opon terenowych typu MT. Sprawdźmy zatem, które opony mud terrain znalazły się w tym zestawieniu.

przeczytaj pełen tekst »
Pirelli Cyber Tyre 5G – inteligentne cyber opony po raz pierwszy na seryjnym wyposażeniu w McLarenie Artura

Pirelli Cyber Tyre 5G – inteligentne cyber opony po raz pierwszy na seryjnym wyposażeniu w McLarenie Artura

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.06.2021

Dzięki technologii Pirelli Cyber Tyre opony są w stanie dosłownie komunikować się z autem za pomocą specjalnych czujników umieszczonych wewnątrz każdej opony. Po raz pierwszy system ten został wykorzystany na seryjnym wyposażeniu w hybrydowym superaucie McLarenie Artura, który zgodnie z filozofią marki zachwyca charakterystycznym designem, imponującymi osiągami oraz rewolucyjnymi innowacjami.

przeczytaj pełen tekst »
Nokian Seasonproof C – dostawcza opona całoroczna dla profesjonalistów

Nokian Seasonproof C – dostawcza opona całoroczna dla profesjonalistów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.05.2021

Dostrzegając coraz większe zainteresowanie oponami do całorocznej jazdy fiński producent poszerza swoją ofertę opon wielosezonowych z serii Seasonproof o wersję dedykowaną specjalnie do samochodów dostawczych - Nokian Seasonproof C. Jest to opona o uniwersalnych właściwościach, która sprawdzi się doskonale zarówno podczas srogich zim, jak i w upalne lato. Kierowcy zawodowi docenią ponadto doskonałe parametry w zmiennych warunkach pogodowych.

przeczytaj pełen tekst »
Dlaczego warto kupić opony Toyo?

Dlaczego warto kupić opony Toyo?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

Firma pochodząca z Japonii, której początek sięga 1945r. zyskała renomę dzięki sportom motorowym. Każdy wielbiciel drift-u zna tę nazwę. W ostatnich latach firmie Toyo udało się zdobyć zaufanie również kierowców zwykłych aut - czerpiąc pełnymi garściami ze sportowego doświadczenia. Technologie wykorzystywane w oponach Toyo są coraz bardziej zaawansowane i dopasowane do kierowców europejskich.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl