Czym jest symbol DOT? Jak sprawdzić wiek opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.10.2021, aktualizacja 09.04.2023

Każdy kierowca z pewnością zauważył na swoich oponach symbol DOT z ciągiem znaków. Zawarte w nim są informacje dotyczące daty i miejsca produkcji danej opony. Informacje te są bardzo przydatne i mogą pomóc określić stan opony. W tym artykule, znajdziecie odpowiedź na pytania:

  • Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?
  • Czy wiek opony ma znaczenie?
  • Jak przechowywać opony?

Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?

Symbol DOT, to skrót z angielskiego Department of Transportation, które oznacza Departament Transportu. Oznacza on zgodność z normami bezpieczeństwa przyjętymi na całym świecie. Symbol DOT, znajduje się na boku każdej opony. Po nim występują ciągi znaków, z których można odczytać miejsce i datę produkcji.

Pierwsze dwa znaki po symbolu DOT, oznaczają kod fabryki, w której opona została wyprodukowana. Przykładowo, dla polskiej fabryki TC Dębica w Dębicy, jest to A5, a dla fabryki Michelin w Olsztynie - B5. 

  • Dwa kolejne znaki to kod rozmiaru.
  • Kolejne cztery, to opcjonalna wartość dla potrzeb producentów.
  • Ostatnie 3 lub 4 cyfry, to data produkcji. 

Dlaczego data produkcji to 3 lub 4 cyfry?

Początkowo, datę produkcji opisywano 3 cyframi. Pierwsze dwie oznaczały tydzień, a ostatnia rok. Jak można się domyśleć, nie był to idealny system opisywania opon, gdyż produkty zarówno z roku 1985, jak i 1995, mogły mieć identyczne oznaczenie. Aby zapobiec pomyłkom, w latach 90-tych, zaczęto przy dacie umieszczać trójkąt, który oznaczał dekadę. Niestety, nie wszyscy producenci stosowali się do tych zaleceń, przez co po 2000 roku, wprowadzono 4 cyfrowy system opisywania daty produkcji. Od tego czasu, problem z rozróżnianiem dekad zniknął. 

  • Przykładowe 3 cyfrowe oznaczenie opony: 215.
  • Oznacza to, że opona została wyprodukowana w 21 tygodniu, 1985 lub 1995 roku (w zależności czy znajduje się na niej symbol)
  • W systemie 4 cyfrowym oznaczenie to na przykład: 2520
  • Co oznacza, że opona została wyprodukowana w 25 tygodniu, 2020 roku
Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?

Czym jest symbol DOT i jak go odczytywać?

Przykładowe oznaczenie opony - oznaczenie DOT w praktyce

DOT J3EX 4019

  • DOT - opona spełnia normy Departamentu Transportu
  • J3 - opona została wyprodukowana w fabryce Matador A.S., w Puchov w Słowacji
  • EX - kod rozmiaru opony
  • 4019 - data produkcji - 40 tydzień, 2019 roku.

Inne oznaczenia opony

Poza symbolem DOT i jego oznaczeniami, na oponie znajdują się inne symbole i znaki. 

Po zewnętrznej stronie opony, znajduje się rozmiar opony, jej szerokość i profil. Pierwsze 3 cyfry oznaczają szerokość w milimetrach, kolejne dwie profil w procentach, a na końcu znajduje się rozmiar wyrażony w calach. Przykładowo 225/45 R17 - oznacza, że opona ma 225 milimetrów szerokości, profil wynosi 45% z szerokości, a rozmiar to 17 cali.

Kolejne oznaczenie, które możemy znaleźć na oponie, to indeks prędkości i nośności. Indeks prędkości oznaczony jest literami, a nośności cyframi,  Przykładowo 101 V, oznacza że maksymalne obciążenie dla jednej opony wynosi 825 kg, a prędkość maksymalna wynosi 240 km/h.

Przeczytaj więcej na naszym blogu na temat: Oznaczenia opon – jak czytać oznaczenia na oponach?

Czy znasz wszystkie oznaczenia na oponie? - Moto Doradca na YouTube

Wiek opony - jakie ma znaczenie?

Jak wiadomo, opony odpowiadają w zdecydowanym stopniu za nasze bezpieczeństwo. Aby opony, zachowały swoje właściwości, powinny być przechowywane we właściwych warunkach. W Polsce, odpowiada za to norma PN - C94300, która pozwala na magazynowanie i sprzedawanie opon do 3 lat od ich daty produkcji. Jeśli opona była odpowiednio przechowywana, można ją uznać za nową. 

Dokładnej granicy wieku opon nie ma. Nie da się jej określić, ze względu na różne sposoby przechowywania, warunki atmosferyczne i wiele innych czynników. Przyjmuje się, że przy właściwej eksploatacji i przechowywaniu, opona powinna zachowywać swoje właściwości przez około 10 lat. Gdy jednak posiadamy opony od minimum 5-6 lat, warto udać się do specjalisty w celu określenia ich stanu.

Jak przechowywać opony?

Proces starzenia się gumy, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wilgoć, temperatura i światło. Opony powinny być przechowywane w klimatyzowanym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej, bez promieniowania słonecznego. Warto wspomnieć, że położenie opony również ma znaczenie. Najlepiej przechowywać je w specjalnych stojakach, które nie pozwalają na deformacje. 

Jak określić stan swoich opon?

Podczas określania stanu swoich opon, nie należy sugerować się tylko datą produkcji. Jest to z pewnością wartościowa informacja, jednak nie możemy się kierować tylko nią. Podczas przeglądu opon, należy sprawdzić czy nie posiadają fizycznych uszkodzeń, a także głębokość bieżnika. Jeśli stan ogumienia wydaje się niepokojący, najlepiej wybrać się do specjalisty, który określi stan. 

Co warto wiedzieć o oponach motocyklowych? Przechowywanie, DOT i inne tajemnice - motobanda

Jak dbać o swoje opony?

Odpowiednio zadbane opony, z pewnością przez długi czas zachowają swoje właściwości. Jak o nie dbać w warunkach domowych?

Miejsce przechowywania

Wybierając miejsce, w którym będziemy przechowywać opony, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na jakość ogumienia. Pomieszczenie powinno być suche i nienasłonecznione, a temperatura powinna wahać się w granicach od 15 do 24 stopni Celsjusza. Jeśli przechowujemy je w ogrzewanym garażu, warto pamiętać, aby nie leżały w pobliżu kaloryfera

Sposób przechowywania

Istnieją dwa sposoby przechowywania opon - bez felg i na felgach.

W przypadku przechowywania opon na felgach, koła nie mogą stać obok siebie w pionowej pozycji. Najlepszym rozwiązaniem, jest zawieszenie ich na hakach, umieszczonych na feldze. Ciśnienie w oponach powinno być jednakowe, tak samo jak w przypadku użytkowania opon. Jeśli nie mamy miejsca na zawieszenie opon, można je złożyć poziomo, jedna na drugiej, jednak w tym przypadku należy co miesiąc zmieniać je miejscami. 

Przechowywanie opon bez felg, to całkowite przeciwieństwo. W tym przypadku, opony nie mogą być przechowywane poziomo, ani wisieć. Taki sposób przechowywania, może wpłynąć na znaczne deformacje ogumienia. Jedynym słusznym sposobem na ich przechowywanie, jest złożenie ich pionowo obok siebie. W tym przypadku również należy pamiętać o przekładaniu opon co miesiąc

Niezależnie od wybranego sposobu, opony powinny być czyste. Aby wyczyścić opony, należy użyć łagodnego płynu do naczyń i letniej wody. Nie powinno się używać środków chemicznych, gdyż mogą one przyspieszyć proces starzenia gumy. Po dokładnym wyczyszczeniu i wypłukaniu opon, należy je całkowicie wysuszyć, jednak nie na słońcu. 

Brak miejsca na przechowywanie opon - co wtedy?

Bardzo częstym ogranicznikiem do właściwego przechowywania opon jest brak miejsca. Wiele osób decyduje się wtedy na przechowywanie ich na balkonie, lub w pomieszczeniach nieprzystosowanych do tego. Jest to najgorsza opcja, bowiem opony wtedy, tracą swoje właściwości dużo szybciej. Dobrym rozwiązaniem, jest oddanie opon do przechowania. Cena za półroczne przechowanie kompletu, to około 100zł. Zależna jest ona od rozmiaru opony - im większa - tym wyższa cena. Może to odstraszać, ale należy zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku nasze opony z pewnością zachowają swoje właściwości i wytrzymają dłużej. Jeśli nie mamy miejsca w domu na przechowywanie opon, warto rozważyć tą opcję. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow