Kontrolki w samochodzie: warto wiedzieć, co oznacza dana kontrolka w aucie

Utworzony przez Voida.pl - dnia 02.03.2022, aktualizacja 09.03.2022

Kiedyś rzadko spotykane, informujące jedynie o podstawowych funkcjach, teraz potrafią przytłoczyć swoją ilością i dziwnymi symbolami. Kontrolki w samochodzie, bo o nich mowa, często budzą w nas niepokój, wywołują panikę i spędzają sen z powiek. Nie zawsze świadczą o poważnej awarii, często okazuje się, że wywołują je błahostki. Warto jednak wiedzieć, jakie mają zadanie dane kontrolki w aucie i o czym nas informują, zanim pojedziemy do mechanika.

Kontrolki informacyjne / sygnalizacyjne w samochodzie

Pierwsza grupa to kontrolki informacyjne / sygnalizacyjne. Ich kolor to niebieski lub zielony. Ich zadaniem jest informowanie o włączonych funkcjach samochodu, także nie należy się nimi przejmować. Warto jednak zwrócić uwagę, czy mimo włączenia danej funkcji kontrolka się nie włącza, gdyż może to oznaczać uszkodzenie podświetlenia.

Przykładowe kontrolki informacyjne to:

 • Światła mijania - zielony symbol reflektora poprzedzony czterema paskami idącymi po skosie, informuje o włączonych światłach "krótkich".
 • Światła drogowe - niebieski symbol reflektora poprzedzony poziomymi paskami, informuje o włączonych "długich" światłach.
 • Kierunkowskazy - zielone strzałki skierowane w przeciwne strony, informują o włączonym kierunkowskazie.
 • Światła przeciwmgielne przednie - zielony symbol reflektora poprzedzony trzema paskami, przeciętymi falą.
 • Światła przeciwmgielne tylne - odbicie lustrzane symbolu świateł przeciwmgielnych przednich, w żółtym kolorze.
 • Światła pozycyjne - zielony symbol dwóch reflektorów z trzema paskami na bokach.
 • Ogrzewanie tylnej szyby - żółty prostokąt z trzema falami.
Kontrolki informacyjne - opracowanie graficzne - Yanosik.pl

Kontrolki informacyjne - opracowanie graficzne - Yanosik.pl

Co oznaczają kontrolki ostrzegawcze w aucie?

Druga grupa kontrolek, świecących na żółto lub pomarańczowo, to kontrolki ostrzegawcze. Nie oznaczają one gwałtownego i nagłego uszkodzenia, jednak informują o możliwej awarii. W przypadku zaświecenia się którejś z nich, warto jak najszybciej udać się do warsztatu.

Przykładowe kontrolki ostrzegawcze:

 • Check Engine - popularny żółty symbol silnika, oznaczający awarię systemu wtryskowego. Może świadczyć o poważnych awariach w układzie paliwowym. Często jednak nie świadczy o niczym poważnym, a wynika z błędu systemu wynikającego np. z zainstalowania instalacji LPG. 
 • Świece żarowe - żółty symbol "sprężynki", informuje o awarii świec.
 • ESP - żółta okrągła kontrolka, z napisem ESP w środku, zamknięta w nawiasach.
 • Poduszka powietrzna - symbol fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy, informuje o awarii poduszki pasażera.
 • Skrzynia biegów - żółte koło zębate z wykrzyknikiem w środku. Najczęściej spotykana w samochodach z automatyczną skrzynią biegów.
 • Ciśnienie w oponach - żółta kontrolka wykrzyknika, w kole spłaszczonym na dole i otwartym u góry. Kontrolka ta informuje o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w oponach, występuje jedynie w nowszych samochodach, wyposażonych w czujniki ciśnienia powietrza. 
 • Oświetlenie - symbol żółtej żarówki z wykrzyknikiem w środku, informuje o awarii oświetlenia, często towarzyszy temu informacja na komputerze pokładowym, o którą żarówkę chodzi.
 • ABS - symbol taki sam jak w przypadku ESP, tylko że z napisem ABS w środku. Informuje nie tylko o możliwej awarii systemu ABS, ale także o innych awariach układu hamulcowego. W żadnym przypadku nie należy go lekceważyć.
 • Kontrolka zużycia klocków - wygląda jak kontrolka ABS i ESP, jednak nie posiada w sobie żadnego napisu. Informuje, że klocki w najbliższym czasie będą do wymiany.
 • Rezerwa paliwa - żółty symbol dystrybutora, informuje o małej ilości paliwa w baku. Z reguły rezerwa powinna wystarczyć na przejechanie około 100 kilometrów. 
 • Oblodzona nawierzchnia - żółty symbol śnieżynki, informuje o śliskiej nawierzchni. Warto wtedy zachować szczególną ostrożność. 
Kontrolki ostrzegawcze - opracowanie graficzne - Yanosik.pl

Kontrolki ostrzegawcze - opracowanie graficzne - Yanosik.pl

Kontrolki alarmowe - poważna awaria samochodu?

Ostatnia najważniejsza grupa, to kontrolki alarmowe. Oznaczone są kolorem czerwonym i informują o poważnych awariach. W przypadku zaświecenia się czerwonej kontrolki, należy zatrzymać pojazd i zadzwonić po pomoc. Jazda z czerwoną kontrolką, może spowodować poważne uszkodzenia lub całkowite unieruchomienie pojazdu.

Przykładowe kontrolki alarmowe:

 • Niski poziom oleju - czerwony symbol dzbanka z kropelką, informuje o niskim poziomie oleju silnikowego. Zignorowanie tej informacji może skutkować zatarciem silnika.
 • ABS - czerwona kontrolka ABS, różni się od kontrolki ostrzegawczej nie tylko kolorem, ale także stopniem awarii. W przypadku zaświecenia się czerwonej kontrolki ABS, należy się jak najszybciej zatrzymać, gdyż świadczy ona o poważnej awarii układu ABS.
 • Wspomaganie kierownicy - czerwony symbol kierownicy i wykrzyknika, informuje, że układ wspomagania jest uszkodzony i nie działa jak należy.
 • Wysoka temperatura - czerwony symbol termometru na dwóch falach, informuje o wysokiej temperaturze płynu chłodniczego. Niestety, zwykle wiąże się to z poważną awarią. Pod żadnym pozorem nie należy kontynuować jazdy, gdyż grozi to przegrzaniem silnika.
 • Akumulator - czerwony symbol prostokąta z plusem i minusem w środku, świadczy o problemie z ładowaniem. Zwykle jest to uszkodzony alternator lub sam akumulator. Należy pamiętać, że kontrolka ta widnieje na włączonym zapłonie, ale powinna zgasnąć od razu po odpaleniu samochodu. 
 • Hamulec ręczny lub awaria systemu hamulcowego - czerwony wykrzyknik w kółku, zamkniętym w nawiasach, najczęściej jest znakiem zaciągniętego hamulca postojowego. Jeśli jednak pomimo opuszczenia hamulca, dalej się świeci, może oznaczać to poważną awarię systemu hamulcowego.
 • Otwarte drzwi - czerwony samochód z otwartymi drzwiami.
 • Niezapięte pasy - czerwona kontrolka człowieka przypiętego pasami, informuje że kierowca lub ktoś z pasażerów nie zapiął pasów bezpieczeństwa.
Kontrolki alarmowe - opracowanie graficzne - Yanosik.pl

Kontrolki alarmowe - opracowanie graficzne - Yanosik.pl

Co zrobić w przypadku zaświecenia się kontrolki ostrzegawczej lub alarmowej?

Jeśli na desce rozdzielczej, pojawiła się któraś z żółtych kontrolek ostrzegawczych, należy zachować ostrożność. Mimo, że nie świadczy ona o niezdolności samochodu do jazdy, należy jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego. W niektórych przypadkach, możemy sami im zaradzić. Przykładowo, jeśli zaświeci nam się kontrolka awarii świateł, najlepiej podjechać na najbliższą stację benzynową, zlokalizować uszkodzoną żarówkę i ją wymienić. Jeśli jednak kontrolka dotyczy układu wtryskowego lub systemów ESP i ABS, lepiej udać się do specjalisty. 

W przypadku zaświecenia czerwonej kontrolki, należy jak najszybciej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zadzwonić po pomoc drogową. Nie należy jednak panikować, gdyż nie zawsze oznaczają one poważne awarie. W przypadku świecenia kontrolki hamulca ręcznego, należy upewnić się czy na pewno jest odpuszczony do samego dołu, a w przypadku niskiego poziomu oleju sprawdzić na bagnecie rzeczywisty stan. Nie zawsze bowiem elektronika jest nieomylna i często zdarzają się różne awarie czujników, szczególnie w starszych modelach samochodów.

Mimo wszystko, kontrolki bardzo ułatwiają życie kierowców. Informują o włączonych funkcjach, ostrzegają przed możliwymi awariami i sygnalizują niezdolność samochodu do kontynuowania jazdy. Wpływa to zdecydowanie na bezpieczeństwo i mimo, że często są powodem wielkiego stresu - mogą uchronić nas przed jeszcze większym stresem.

Do stworzenia tego opracowania wykorzystano materiały graficzne z Yanosik.pl.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022

Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

przeczytaj pełen tekst »
[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.04.2022

Kup komplet opon letnich Falken 16" lub większych. Zachowaj paragon, wypełnij formularz i otrzymaj bon na paliwo o wartości: za opony 16 cali = 60 PLN, za opony 17 cali i większe = 80 PLN. Promocja trwa od 15 marca do 31 maja 2022. To już kolejna akcja producenta Falken, wszystkie poprzednie edycje cieszyły się duży zainteresowaniem.

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Utworzony przez Voida.pl - dnia 14.04.2022

Opony ciężarowe, są znacznie wytrzymalsze, większe i posiadają ogromne indeksy nośności. W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wyróżniamy tu specjalistyczne opony przeznaczone jedynie na oś napędową. Ich zastosowanie na innej osi, może powodować nieprawidłowe zużywanie i znaczne pogorszenie właściwości jezdnych ciężarówki.

przeczytaj pełen tekst »
Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.04.2022

Słynne gwiazdki Michelinnajważniejszym wyróżnieniem dla restauracji. Ogłoszenie przyznania gwiazdki jest najlepszą nagrodą dla szefów kuchni. Jaki związek z prestiżowym wyróżnieniem ma producent słynnych opon? Słynny przewodnik wydany w 1900 roku przez braci Andre i Eduarda Michelin miał zachęcić kierowców do podróżowania, a tym samym częstszego zakupu opon.

przeczytaj pełen tekst »
Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 31.03.2022

Goodride Z-107, ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Ta opona od chińskiego producenta, cieszy się rewelacyjnymi opiniami szczególnie w kwestiach stosunku jakości do ceny. W tym artykule przedstawimy wam kilka informacji i ciekawostek na temat produkowanej przez niego opony.

przeczytaj pełen tekst »

Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!

Pomoc Humanitarna Dla Ukrainy. Wspieramy Ukrainę. Wasze wsparcie pomaga ofiarom wojny! Dziękujemy za hojność i zaufanie!

Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Siepomaga

https://www.siepomaga.pl/ukraina

Już ponad 40 mln zł zebrane - dziękujemy!

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl