Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 07.09.2022, aktualizacja 18.06.2023

Konieczność wymiany opon na zimowe to temat poruszany każdej jesieni, elektryzuje on miliony polskich i europejskich kierowców. Prace nad ustawą wprowadzającą nakaz zmiany opon z letnich na zimowe na każdy sezon zimowy wracają jak bumerang. Czy to dobra decyzja? Czy warto zmuszać Polaków do posiadania opon zimowych od listopada do kwietnia? Czy opony całoroczne są na tyle dobre, że będą mogły być uznane za odpowiednie rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy? Pada w związku z tym szereg pytań, na które postaramy odpowiedzieć.

Opona zimowa Bridgestone BLIZZAK LM-005

Opona zimowa Bridgestone BLIZZAK LM-005

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Polski rząd pracował już nad zmianami prawa, aby wprowadzić obowiązkową zmianę opon każdej jesieni. Taka zmiana może mieć istotny wpływ na zachowanie się polskiego rynku oponiarskiego oraz na zakupy opon przez klientów. Rodzi to jednak wiele kontrowersji.

Dlaczego? W zależności od sytuacji materialnej, która zmienia się zgodnie z koniunkturą gospodarczą, raz jest lepiej, a raz gorzej. Co za tym idzie zakup dwóch kompletów opon kiedy nas na to stać, nie będzie dużym problemem. Gorzej jest w momencie kiedy jesteśmy w dołku, a opony na zimowe zmienić trzeba pod groźbą mandatu.

W takiej sytuacji może się okazać, że opony zimowe posłużą jako całoroczne i będą na aucie przez kolejne lata do chwili kiedy się całkowicie nie zetrą. W konsekwencji tego po pierwsze nie dojdzie do założonego zakupu opon letnich, co nie w smak jest producentom i sprzedawcom. Dodatkowo w okresie letnim podczas upałów będą użytkowane opony zimowe z miękką mieszanką, która nie powinna być wtedy eksploatowana.

Można jednak np. w terenach górskich zauważyć tablice zalecające jazdą z łańcuchami. W wielu rejonach nakaz opon zimowych byłby dobrym rozwiązaniem, a biorąc pod uwagę panujące niskie temperatury przez okres połowy roku, nie narazilibyśmy opon na nadmierne zużycie.

W Polsce do tej pory nie zdecydowano się na przegłosowanie ustawy nakazującej montaż opon zimowych.

Konieczność montażu opon zimowych - tereny górskie vs miasta i niziny

Inaczej będzie wyglądać sytuacja w zależności od miejsca zamieszkania i użytkowania opon. W centralnej i północnej Polsce gdzie przeważnie jest płasko, można pozwolić sobie na większą swobodę w poruszaniu się podczas zimy. Tutaj o wiele bardziej sprawdzą się opony całoroczne, ponieważ podczas przymrozków letnia opona będzie notować problemy z uwagi na stwardnienie gumy od niskich temperatur. Opony zimowe w takich warunkach nie zawsze dadzą jednak wyraźną poprawę, a w przypadku suchej zimy lubi bardzo mocno deszczowej aury mogą nawet zachowywać się odczuwalnie gorzej.

Mieszkańcy Polski południowej z rejonów małopolski, śląska, dolnego śląska czy Podkarpacia nie mają już takiego luzu. Na ich drodze są podjazdy i zjazdy (bardzo często strome). To sprawia, że montaż opon zimowych jest absolutną koniecznością, aby bezpiecznie dojechać do celu. W tych rejonach kraju nie bardzo sprawdzają się również opony całoroczne, które doskonale wpisują się w resztę rejonów Polski. Wyjątkiem od tej reguły są agresywniejsze opony 4x4 z odpowiednim składem mieszanki, który w niskich temperaturach oraz nawet głębszym śniegu da sobie radę.

Co więcej, z naszego doświadczenia widzimy, że klienci zamieszkujący tereny górzyste polski bardzo często decydują się na zakup opon zimowych bieżnikowanych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Opony nalewane są agresywniejsze i mają wyższy bieżnik niż opony nowe. Model opon Markgum MHK4 czy Profil Winter Extrema są wzorowane na dawnych oponach Nokian Hakkapelita. Jest to rozwiązanie, które oferuje bardzo wysoką przyczepność i doskonałe właściwości jezdne. Kosztem tego jest głośniejsza jazda jednak klienci godzą się na to kierując swoją uwagę na codzienne poruszanie się lokalne, a nie na trasie szybkiego ruchu.

Symbol 3PMSF oznacza, że opony gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo na śniegu

Symbol 3PMSF oznacza, że opony gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo na śniegu

Symbol 3PMSF - gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na śniegu

Przy zakupie opon zimowych lub całorocznych trzeba zwrócić uwagę, czy posiadają one oznaczenie europejskiej homologacji 3PMSF. Są to tzw. trzy szczyty górskie i jest to weryfikowane przez policję w wielu krajach gdzie nałożono już obowiązek poruszania sią na oponach zimowych.

Do krajów, które wprowadziły taki obowiązek należą m.in.: Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, czy Finlandia.

Kilka krajów posiada zalecenia dotyczące opon zimowych np. Belgia.

Inne jak Grecja, czy Niemcy nie nakazują opon zimowych, jednak zapisy mówią o dostosowaniu opon do panujących warunków. Jest to dość jednoznaczne stwierdzenie, które w przypadku naszego klimatu podobnego do tego jaki jest w Niemczech, jasno daje do zrozumienia jak należy się zachować.

Należy jednak pamiętać, że jazda na oponach zimowych podczas upałów jest bardzo mało korzystna (a nawet niebezpieczna). Może wystąpić efekt pływania opon - są miękkie, co w wysokiej temperaturze asfaltu tylko pogłębia ten efekt.

Opona zimowa Kormoran Snow

Opona zimowa Kormoran Snow

Zmiany klimatu europejskiego, czyli dylemat kiedy wymienić opony na zimowe?

Do zmiany opon z letnich na zimowe trzeba podejść z rozwagą. Jak widzimy po corocznych ruchach w sklepie Polacy chętnie sięgają po opony zimowe. To dobre podejście pokazujące, że dbamy o bezpieczeństwo i zależy nam, żeby poruszać się bez stresu w codziennych podróżach.

Problem jednak staje się z każdym rokiem bardziej skomplikowany. Z uwagi na zmiany klimatu w Polsce i Europie, często spotykamy sytuację, że granice między porami roku się zacierają. Szczególnie w miastach i terenach nizinnych okresy śnieżne zanikają lub przesuwają się na nieco inne miesiące, niż jeszcze kilka lat temu.

Coraz więcej kierowców zadaje sobie pytanie, czy warto zakładać opony zimowe na 2-3 miesiące. Przeciągają decyzje o zakupie lub wymianie opon do pierwszych śniegów i przez to doprowadza do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Dla przypomnienia wskażę, że zaleca się użytkowanie opon zimowych kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7st Celsjusza.

Niejednokrotnie jednak pogoda w ostatnich latach lubi zaskakiwać i po zimnych okresach jesiennych, przychodzą cieplejsze i temperatura wzrasta tak mocno, że powinno się wymienić opony na letnie jeszcze przed nadejściem właściwej zimy... Te wszystkie zawirowania prowadzą do tego, że decyzję odnośnie zmiany opon podejmuje się coraz ciężej.

Opona zimowa Kleber Krisalp HP3

Opona zimowa Kleber Krisalp HP3

Bezpieczeństwo jazdy zimą: coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa w Polsce i Europie

Mimo, że opony zimowe w Polsce nie są obowiązkowe (jeszcze) to zachęcamy do rozwagi w tym temacie i zmiany opon w stosunku od panującej pogody. Nigdy nie mamy pewności jak ukształtuje się pogoda i mimo wielu corocznych przepowiedni może się okazać, że ten jeden raz kiedy jedziemy na oponach letnich okaże się dla nas pechowy. W zależności od miejsca zamieszkania i zasobności portfela można rozważyć zakup opon całorocznych lub zimowych.

Przepisy w całej Europie zmieniają się bardzo dynamicznie i należy obserwować te zmiany. Szczególnie dotyczy to kierowców poruszający się po innych krajach niż Polska. Zalecamy przed każdym wyjazdem dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnego kraju, czy czasem nie wprowadził dodatkowego wyposażenia obowiązkowego, czy nie zmieniły się przepisy odnośnie ogumienia w danych warunkach pogodowych itp.

Generalnie jednak tendencja jest taka, że większość krajów zaostrza przepisy i te kraje, które 2-3 lata temu miały bardziej liberalne przepisy - już wprowadzają zaostrzenia lub mają wyznaczone terminy zmian. Zauważamy, że zmiany są wprowadzane najczęściej poczynając od samochodów ciężarowych, a następnie zmiany dotykają aut dostawczych i osobowych.

Ranking najczęściej kupowanych opon zimowych w sklepie voida.pl

Poniżej przedstawiamy ranking opon zimowych, które najczęściej były w ostatnich miesiącach kupowane w naszym sklepie. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow