Kiedy i dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.11.2018, aktualizacja 10.04.2021

To pytania zasadnicze, szczególnie przy naszej zmiennej pogodzie. Dla większości kierowców względy bezpieczeństwa własnego jak i pozostałych uczestników ruchu to silne argumenty. Jak zatem wytłumaczyć zachowania części kierowców traktujących opony letnie jako idealne do całorocznej jazdy? No i oczywiście - kiedy wymienić opony na zimowe? Postaramy się nieco rozwiać wątpliwości i obalić część mitów.

Myślimy również, że w całej tej batalii między zwolennikami i przeciwnikami opon zimowych nieco zostały zepchnięte na boczny tor opony całoroczne. Uwzględniamy je również jako swoistą alternatywę lub jak kto woli złoty środek.

Właściwości opon zimowych, a bezpieczeństwo Twoje i bliskich

Opona zimowa posiada zupełnie inną budowę niż opona letnia, dzięki czemu gwarantuje znacznie lepszą kontrolę nad pojazdem w warunkach zimowych. Zachowanie przyczepności i dobre odprowadzanie wody to największe zalety zimówek. Swoje właściwości zawdzięczają różnicy we wzorach bieżnika i w składzie mieszanki. Dzięki większej ilości nacięć na bieżniku guma jest bardziej elastyczna i bardziej podatna na ugięcia, a szersze nacięcia bieżnika służą tak istotnemu w czasie zimowej aury, samooczyszczaniu się bieżnika. Dużo większa zawartość krzemionki w składzie mieszanki zapewnia elastyczność w niskich temperaturach.

Kierowcy niechętnie decydujący się na zmianę opon z letnich na zimowe przytaczają argument lepszej przyczepności opony letniej na suchej i mokrej nawierzchni. Opona zimowa w teorii gorzej wypada podczas jazdy na suchej i mokrej jezdni, a że podczas naszych ostatnich zim opady śniegu i temperatury poniżej zera są rzadkością, kierowcy wolą nie zmieniać opon na kilka dni. W praktyce jednak okazuje się, że najnowsze opony zimowe (szczególnie klasy premium) mają etykietę nawet B lub A na deszczu - co stawia je bardzo często ponad niektórymi oponami letnimi.

Nokian WR D4

Opony Nokian Nokian WR D4

Nagrodzona wieloma bardzo pozytywnymi opiniami opona zimowa wysokiej klasy dla samochodów osobowych, która posiada oznaczenie A w kategorii zachowania na mokrej drodze. Bardzo krótka droga hamowania. Ta opona jest liderem przyczepności i jest naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami. Jedź bezpiecznie na mokrej i ośnieżonej drodze.

Najczęściej sprzedawane
Nokian WR D4

Polecane rozmiary
Nokian WR D4

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe lub całoroczne, choćby śnieg tej zimy miał padać tylko sporadycznie?

Kierowca twierdzący, że brak opadów śniegu jest wystarczającym powodem do jazdy na letnich oponach nie bierze pod uwagę niezwykle istotnego, bo nieprzewidywalnego czynnika jakim jest pogoda. Przykładowo wyjeżdżamy spokojnie rano do pracy, a po kilku godzinach z niepokojem spoglądamy za okno patrząc na coraz gęściej padający śnieg... Z drugiej strony może być sytuacja zupełnie inna. W prognozie na dzień widzimy +10 stopni, a rano gdy jedziemy do pracy napotykamy gołoledź lub droga jest "brudna" i wilgotna po nocy. W takim przypadku nasz samochód nieśmiało próbujący dotrzymać kroku pojazdom na oponach zimowych lub całorocznych stwarza ogromne zagrożenie na drodze. Nietrudno sobie wyobrazić jaki będzie efekt, gdy w kolumnie samochodów będziemy musieli zahamować. Warto dodać, że według testów droga hamowania opony letniej na ośnieżonej nawierzchni jest dłuższa o minimum 30 procent niż na oponie zimowej - warto tutaj zaznaczyć, że dotyczy to opon nowych. W przypadku już zużytych opon letnich może być sytuacja gorsza.

Kierowca samochodu nie mając wiedzy, że pojazd za nim postanowił wypróbować opony letnie na śniegu, nie dostosuje sposobu jazdy i nie zachowa odpowiedniego marginesu błędu. Efektu takiej sytuacji nietrudno się domyślić, co gorsza nawet jeden samochód na oponach letnich w kolumnie pojazdów na zimówkach może być sprawcą poważnych kolizji i utrudnień w ruchu drogowym. Jak bardzo niebezpieczny może okazać się powrót z udanego wyjazdu rodzinnego, gdy odkryjemy, że na drodze utworzyła się gołoledź, a my musimy dotrzeć do domu na letnich oponach.

Kiedy zmienić opony na zimowe, czyli pogodo zlituj się!

Najbardziej sensownym rozwiązaniem byłoby trzymanie się zasady "jak wszyscy to wszyscy". Mając świadomość, że każdy pojazd uczestniczący w ruchu posiada opony zimowe łatwiej minimalizować ryzyko zagrożenia na drodze. Kierowca wykonujący manewr hamowania nie musi się obawiać, że pojazd jadący za nim nie zdoła wykonać tego manewru płynnie i może spowodować w najlepszym wypadku stłuczkę...

Jest jednak jedna zasada, którą stosuje się od lat, a która nie jest związana z opadami śniegu. Chodzi o średnią dobową temperaturę. Jeśli wynosi ona mniej niż 7 stopni to warto rozważyć już wymianę ogumienia w aucie. Opona letnia z uwagi na zastosowane materiały traci swoje właściwości poniżej 7st. Guma w takich oponach zaczyna twardnieć i szansa na poślizg jest tym większa, im niższa temperatura panuje na zewnątrz. Pomijamy tutaj oczywistą zmianę warunków przy przejściu poniżej zera stopni - którą można odczuć już nawet idąc chodnikiem, czy ulicą w zwykłych butach...

Problem polega jednak na tym, że w okresie przejściowym zakres temperatur może być dość znaczny, od +15 do -10st i wtedy wyznaczenie średniej dobowej temperatury i tak będzie problematyczne. Nie zmieni to jednak faktu, że np. jadąc rano do pracy poruszamy się na letnich i mocno twardych już oponach. Najczęściej pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest pierwszy uślizg opon i kiedy "szybciej zabije nam serducho" wtedy dzwonimy dowiedzieć się o wolny termin na zmianę opon lub co gorsza szukamy ich dopiero w sklepach...

Rasowa opona zimowa z głębokim kierunkowym bieżnikiem i zaawansowanymi nacięciami

Rasowa opona zimowa z głębokim kierunkowym bieżnikiem i zaawansowanymi nacięciami

Wymiana opon na zimowe, a przepisy w Europie

Chcielibyśmy również zaznaczyć, że jeśli lubicie się poruszać samochodem po Europie, to warto przed wyjazdem sprawdzić, czy w danych kraju nie ma wymogów prawnych odnośnie używania konkretnego ogumienia lub stosowania łańcuchów śnieżnych. Przepisy tutaj dość szybko się zmieniają i nie będziemy podawać konkretnych krajów - jednak z każdym rokiem przepisy są zaostrzane.

W momencie pisania tego tekstu w Polsce nie ma jeszcze wymogów ani co do terminu wymiany, ani obowiązku poruszania się na oponach zimowych (lub posiadających odpowiedni certyfikat).

Naszym zdaniem najbezpieczniej jest w tej chwili wybierać opony zimowe, czy to całoroczne posiadające specjalne oznaczenie 3PMSF (trzy szczyty górskie i płatek śniegu) - jest to charakterystyczne oznaczenie na oponach i stanowi ono potwierdzenie, że została ona przetestowana i spełnia określone warunki w czasie poruszania się w warunkach zimowych. Jest ono wymagane w niektórych krajach i lepiej dmuchać na zimne, bo raczej ciężko przewidzieć, gdzie pojazd będzie się poruszał w najbliższych 2-3 latach. Brak odpowiedniego ogumienia może się wiązać z mandatem przewyższających koszt kompletu opon...

Oznaczenie 3PMSF dla opon zimowych i całorocznych - warto na nie zwracać uwagę

Oznaczenie 3PMSF dla opon zimowych i całorocznych - warto na nie zwracać uwagę

Co jeśli zmienimy opony zimowe zbyt szybko?

Poruszymy tutaj ważną kwestię, która często jest spychana na margines - co jeśli... jednak zmienimy opony z letnich na zimowe zbyt wcześnie? Po pierwsze opony takie będą się szybciej zużywać, bo zasada działa tutaj również w drugą stronę. Mieszanka opon zimowych jest projektowana w taki sposób, żeby była bardziej miękka i elastyczna. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, to zużycie będzie większe. 

W tym momencie należy się zastanowić jaki dystans pokonujemy na oponach zimowych - w przypadku niskich dystansów temat zużycia praktycznie jest pomijalny, bo bieżnik opony nie zdąży się zużyć. Szybciej zatem mogą wymieniać opony na zimowe osoby jeżdżące sporadycznie autem albo pokonujące dziennie krótkie dystanse.

Drugim niebezpieczeństwem jest prawdopodobieństwo uślizgu opony zimowej na suchej nawierzchni. Choć brzmi to dość dziwnie, to właśnie nie mokre, a suche warunki są zdradliwe. Nie bez znaczenia ma również czystość samej drogi, w okresach przejściowych drogi potrafią być brudne, a wręcz "tłuste" - największe niebezpieczeństwo występuje o poranku i wieczorem. Szczególnie sprawa dotyczy już dość mocno zużytych opon zimowych. Można więc wyciągnąć nieśmiałe wnioski - że im ma się świeższą i nowszą oponę, tym ten margines na zmianę opon będzie większy.

Warto w tym momencie wspomnieć również o odpowiednim ciśnieniu w oponach - ma ono krytyczne znaczenie zarówno dla letnich, całorocznych jak i zimowych opon. Najlepsze opony źle użytkowane mogą zachować się nieprzewidywalnie.

Trzecia sprawa to sztywność opon zimowych - z uwagi na fakt, że opony zimowe nie są one tak twarde, to przy pokonywaniu dynamicznie zakrętów może być bardziej odczuwalny dyskomfort i mniejsza kontrola nad pojazdem - szczególnie jeśli ktoś lubi jeździć "na granicy" przyczepności. Tutaj warto wyciągnąć drugi wniosek - im bardziej dynamiczna i agresywna jazda, tym wymiana opon na zimowe i na odwrót powinna być bardziej przemyślana.

Na koniec najważniejszy wniosek - im warunki stają się bardziej niepewne - tym powinniśmy jeździć ostrożniej. Szybciej hamować, zachowywać większe odstępy od pojazdów oraz dawać sobie i innym jak najwięcej miejsca na popełnienie błędu.

Kleber Quadraxer 2

Opony Kleber Kleber Quadraxer 2

Opona całoroczna klasy średniej, która będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w podróży przez cztery pory roku. Posiada homologację zimową - oznaczenia 3PMSF i M+S. Zapewnia lepsze osiągi na mokrych nawierzchniach.

Najczęściej sprzedawane
Kleber Quadraxer 2

Polecane rozmiary
Kleber Quadraxer 2

Opony zimowe, a może jednak całoroczne?

Poczucie, że mój samochód jest przygotowany do ewentualnych zmian warunków pogodowych oraz pewność spokojnej jazdy powinna przekonać amatorów całorocznej eksploatacji opon letnich. Odpalając silnik należy mieć pewność, że pojazd nie stwarza zagrożenia dla osób w nim przebywających oraz innych uczestników ruchu drogowego. Czy warto upierać się przy swoim zdaniu, biorąc pod uwagę, że możemy kogoś pozbawić zdrowia albo szczęścia? Jak będziemy żyć ze świadomością, że nasza niefrasobliwość spowodowała cierpienie innych? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam...

Naszym zdaniem wybór powinien zostać dokonany między oponami zimowymi, a całorocznymi. Jeśli jednak jesteś kierowcą, który uważa, że warunki w jakich się porusza nie są wystarczające na opony zimowe, to warto się zastanowić, czy potrzebne są Ci również opony typowo letnie. Co więcej w ostatnich latach widać tendencję jaką kierują się producenci opon. Opony całoroczne są coraz lepsze na śniegu i wytrzymalsze latem, ale również opony zimowe ulepszane są pod kątem warunków przejściowych, zachowania na wodzie oraz wytrzymałości mieszanki na suchej nawierzchni. Widać, że granice między oponami zimowymi i całorocznymi się zacierają. Może za kilka lat doczekamy się zupełnie uniwersalnych opon?

P.S. Specjalna uwaga do osób posiadających auta terenowe lub z napędem 4x4... Tak, zgadzamy się: auto "odpycha" się 4 kołami i dużo łatwiej rusza się na oponach letnich zimą... jednak napęd 4x4 już nie pomaga tak bardzo w czasie hamowania... Warto o tym pamiętać :)

P.S.2 Nic w naturze nie jest wieczne i również opony zimowe takie nie są... Wymiana opony zimowej, na inną zimową powinna również nastąpić w odpowiednim czasie. Jakim? Tego nie da się wprost określić, ale warto pamiętać, że guma opon zimowych zmienia swoje właściwości z wiekiem i nie należy sugerować się tylko faktem, że bieżnik jeszcze jest całkiem głęboki. Użytkowanie 5-6 lat tych samych opon zimowych naraża nas już dość konkretnie na ryzyko utraty przyczepności. Mówimy tutaj oczywiście o okresie, kiedy opony są już używane. Opona dużo wolniej starzeje się jeśli jest nowa, nie była zamontowana i jest przechowywana w odpowiednich warunkach w magazynie, poza wpływem warunków atmosferycznych.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Dlaczego warto kupić opony Toyo? Bon do Decathlon o wartości do 200 PLN!

Dlaczego warto kupić opony Toyo? Bon do Decathlon o wartości do 200 PLN!

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

Firma pochodząca z Japonii, której początek sięga 1945r. zyskała renomę dzięki sportom motorowym. Każdy wielbiciel drift-u zna tę nazwę. W ostatnich latach firmie Toyo udało się zdobyć zaufanie również kierowców zwykłych aut - czerpiąc pełnymi garściami ze sportowego doświadczenia. Technologie wykorzystywane w oponach Toyo są coraz bardziej zaawansowane i dopasowane do kierowców europejskich.

przeczytaj pełen tekst »
Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

1 maja 2021 weszła w życie długo wyczekiwana przez kierowców oraz całą branżę oponiarską zmiana dotycząca etykietowania opon. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej otrzymają nowy wzór etykiet, który ma dostarczać więcej informacji o parametrach danej opony. Modyfikacje dotyczą również opon zimowych, których parametry na dotychczasowych etykietach nie były uwzględniane. Dowiedzmy się zatem, co się zmieni na nowych etykietach.

przeczytaj pełen tekst »
[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

Utworzony przez Voida.pl - dnia 01.05.2021

Czy opony o charakterystyce sportowej potrafią jednocześnie zapewnić komfort jazdy? I tak i nie... nie da się oszukać praw fizyki. Jeśli opona ma się "lepić" do asfaltu, to będzie się też szybciej zużywać. Niska emisja hałasu również nie jest priorytetem w przypadku projektowania takich opon. Przedstawiamy kilka modeli opon, które często są wybierane z uwagi właśnie na podwyższone właściwości jezdne, doskonałe trzymanie w zakrętach - kosztem innych parametrów jezdnych.

przeczytaj pełen tekst »
Opony sportowe Toyo - doskonałe również do codziennej jazdy

Opony sportowe Toyo - doskonałe również do codziennej jazdy

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021

Wiele osób cały czas nie wie, skąd pochodzi i jaki ma rodowód marka Toyo. Choć jest zaliczana do klasy średniej i od wielu lat dostępna jest na rynku, to cały czas nieco niedoceniana na polskim rynku. Doświadczenie w produkcji opon sportowych Toyo pochodzi z wyścigów samochodowych oraz produkcji opon do driftu. Warto się zainteresować tymi oponami, bo świetnie sprawdzają się do codziennego użytku.

przeczytaj pełen tekst »
Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021

W jakiej temperaturze mieszanka opon letnich pracuje najlepiej? Zastanawiasz się kiedy jest dobry moment na wymianę opon na letnie? Coraz cieplejsze dni i nadchodząca wiosna kuszą kierowców, żeby założyć opony z mniejszymi oporami toczenia i zwiększyć komfort jazdy. Czy jednak zbyt szybka wymiana ogumienia na letnie nie przyniesie więcej problemów? Co zrobić jeśli zbyt szybko założyliśmy opony przeznaczone na cieplejsze dni?

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon Toyo

Ranking opon Toyo

Utworzony przez Voida.pl - dnia 22.04.2021

Opony Toyo cieszą się dużą popularnością również wśród polskich kierowców, którzy doceniają je nie tylko za świetny stosunek ceny do jakości, ale także za wysoki poziom bezpieczeństwa, sportowy charakter sprawdzający się także w codziennym użytkowaniu oraz za imponującą trwałość. Stworzyliśmy ranking najczęściej kupowanych opon marki Toyo. W zestawieniu tym znalazły się zarówno opony letnie, zimowe, jak i całoroczne. Przekonajmy się zatem, które modele marki Toyo cieszyły się największą popularnością.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl