Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021, aktualizacja 01.05.2021

Coraz cieplejsze i dłuższe dni wskazują na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. To idealny moment, aby przygotować swoje opony letnie do nadchodzącego sezonu. Jednak pośpiech jest w tym przypadku niewskazany, bo parę dni z plusową temperaturą wcale nie musi oznaczać, że zima opuściła nas na dobre. Z letnią wymianą opon kierowcy mają często wiele dylematów, takich jak np. wyznaczenie odpowiedniego terminu, czy rozważania nad jej zasadnością. Dlatego w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące sezonowej wymiany ogumienia.

Kiedy najlepiej wymienić opony na letnie?

Z racji, iż polskie przepisy o ruchu drogowym nie określają, kiedy należy wymienić opony na letnie, kierowcy muszą sami sobie poradzić z wyznaczeniem odpowiedniego terminu. Przy obecnych warunkach klimatycznych jest to dość ciężkie zadanie i dlatego niektórzy obierają różne taktyki. Otóż zdarzają się kierowcy, którzy na przykład zmieniają opony na letnie wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny lub na Wielkanoc.

Jednak to podejście nie jest odpowiednie, bo pogoda na przełomie marca i kwietnia jest dość kapryśna i nieraz zdarzało się, że nawet w połowie kwietnia zaskoczył nas mróz i śnieg. Dlatego w tym przypadku kluczowa jest obserwacja warunków atmosferycznych i drogowych, najlepiej w oparciu o wiarygodne prognozy długoterminowe. Jeśli pogoda się ustabilizuje, a średnia dobowa temperatura powietrza wynosi minimum 7°C, to wówczas można założyć letni komplet. Jeżeli natomiast nawet po świętach wielkanocnych prognozowane są przymrozki, to lepiej przeciągnąć trochę jazdę na zimówkach i oszczędzić sobie nerwów, gdy po zmianie na letni komplet zaskoczy nas śnieg.  

Różnica bieżnika opon letnich i zimowych

Różnica bieżnika opon letnich i zimowych

Opony letnie: większe bezpieczeństwo, mniejsze zużycie paliwa

Do letniej wymiany opon kierowcy mają trochę bardziej liberalne podejście, niż w przypadku zmiany opon na zimowe. Może dlatego, że z pozoru jazda na zimówkach latem wydaje się być mniejszym złem, niż w odwrotnej sytuacji. Jednak taka postawa może przynieść niestety więcej strat niż pożytku, gdyż opony te nie są przystosowane do jazdy w letnich warunkach. Zimowa mieszanka zachowuje optymalne właściwości w temperaturach poniżej 7°C,  gdy robi się cieplej, staje się bardziej miękka i szybciej się nagrzewa, przez co nie gwarantuje odpowiedniej przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni. Wpływa to negatywnie również na żywotność bieżnika, który dużo szybciej się ściera i generuje też większe opory toczenia, a to zwiększa spalanie. Ponadto wydłużeniu ulega także droga hamowania, co może mieć przykre konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa.

Zdecydowanie więcej korzyści przemawia za wymianą opon na letnie. Przede wszystkim gwarantują one lepsze właściwości trakcyjne za sprawą twardszej mieszanki, która nie mięknie przy wzroście temperatury. Dzięki temu opony są odporniejsze na ścieranie i zapewniają dłuższe przebiegi. No i po zmianie ogumienia na letnie nie odczujemy większego zużycia paliwa, co ma duży wpływ na nasze finanse.

Co zrobić, gdy zbyt szybko wymienimy opony na letnie?

Jeśli zdążyliśmy założyć już opony letnie i wbrew prognozom nagle spadł śnieg lub temperatura spadła znacznie poniżej zera, najlepiej zostawić auto w garażu i zdecydować się na komunikację miejską lub taryfę. Jazda w takich warunkach na letnim komplecie może być bardzo niebezpieczna, ponieważ opony letnie nie zapewniają wystarczającej przyczepności na oblodzonym czy ośnieżonym podłożu.

Jeśli jednak zimowa aura zaskoczyła nas w trakcie jazdy, lepiej skorzystać z dróg, które zostały już oczyszczone - główne drogi lub autostrady są odśnieżane szybciej niż drogi wiejskie lub poboczne. Bezwzględnie powinniśmy także dostosować swoje zachowanie podczas jazdy do panujących warunków drogowych. Koniecznie należy zwiększyć odległość do pojazdów poprzedzających i ograniczyć prędkość. Należy także zachować ostrożność podczas hamowania i przyspieszania oraz podczas wchodzenia w zakręty.

Kiedy zdecydować się na nowe opony letnie?

Przed montażem używanych w poprzednim sezonie opon należy obligatoryjnie sprawdzić ich stan i jakość. W szczególności warto upewnić się, że bieżnik posiada jeszcze wystarczającą głębokość, aby zapewnić dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania. Prawo określa, że minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Kiedy opony są tak zużyte, istnieje zwiększone ryzyko wypadku, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Dlatego ze względów bezpieczeństwa zaleca się, by zdecydować się na nowy komplet, gdy bieżnik będzie miał 3 mm głębokości w oponie letniej, a 4 mm w zimowej. Pamiętajmy również, że opony się starzeją niezależnie od ich przebiegu i według zaleceń specjalistów z branży oponiarskiej okres użytkowania opon nie powinien być dłuższy niż 6 lat, oczywiście z uwzględnieniem ich kondycji technicznej.  

Jeśli masz wątpliwości, czy twoje obecne opony poradzą sobie jeszcze jeden sezon, lepiej nie ryzykuj, tylko sprawdź aktualną ofertę nowych opon letnich w naszym sklepie internetowym.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Ranking opon terenowych typu MT - mud terrain

Ranking opon terenowych typu MT - mud terrain

Utworzony przez Voida.pl - dnia 10.06.2021

Dobór opon do auta terenowego w głównej mierze zależny jest od obszaru ich użytkowania i indywidualnych potrzeb kierowcy. Dla prawdziwych pasjonatów jazdy w ciężkim terenie najlepszym wyborem będą opony typu mud terrain (MT) – stworzone do wyczynowych wypraw po bezdrożach. Dla osób poszukujących właśnie takiego ogumienia stworzyliśmy specjalny ranking opon terenowych typu MT. Sprawdźmy zatem, które opony mud terrain znalazły się w tym zestawieniu.

przeczytaj pełen tekst »
Pirelli Cyber Tyre 5G – inteligentne cyber opony po raz pierwszy na seryjnym wyposażeniu w McLarenie Artura

Pirelli Cyber Tyre 5G – inteligentne cyber opony po raz pierwszy na seryjnym wyposażeniu w McLarenie Artura

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.06.2021

Dzięki technologii Pirelli Cyber Tyre opony są w stanie dosłownie komunikować się z autem za pomocą specjalnych czujników umieszczonych wewnątrz każdej opony. Po raz pierwszy system ten został wykorzystany na seryjnym wyposażeniu w hybrydowym superaucie McLarenie Artura, który zgodnie z filozofią marki zachwyca charakterystycznym designem, imponującymi osiągami oraz rewolucyjnymi innowacjami.

przeczytaj pełen tekst »
Nokian Seasonproof C – dostawcza opona całoroczna dla profesjonalistów

Nokian Seasonproof C – dostawcza opona całoroczna dla profesjonalistów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.05.2021

Dostrzegając coraz większe zainteresowanie oponami do całorocznej jazdy fiński producent poszerza swoją ofertę opon wielosezonowych z serii Seasonproof o wersję dedykowaną specjalnie do samochodów dostawczych - Nokian Seasonproof C. Jest to opona o uniwersalnych właściwościach, która sprawdzi się doskonale zarówno podczas srogich zim, jak i w upalne lato. Kierowcy zawodowi docenią ponadto doskonałe parametry w zmiennych warunkach pogodowych.

przeczytaj pełen tekst »
Dlaczego warto kupić opony Toyo?

Dlaczego warto kupić opony Toyo?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

Firma pochodząca z Japonii, której początek sięga 1945r. zyskała renomę dzięki sportom motorowym. Każdy wielbiciel drift-u zna tę nazwę. W ostatnich latach firmie Toyo udało się zdobyć zaufanie również kierowców zwykłych aut - czerpiąc pełnymi garściami ze sportowego doświadczenia. Technologie wykorzystywane w oponach Toyo są coraz bardziej zaawansowane i dopasowane do kierowców europejskich.

przeczytaj pełen tekst »
Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

1 maja 2021 weszła w życie długo wyczekiwana przez kierowców oraz całą branżę oponiarską zmiana dotycząca etykietowania opon. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej otrzymają nowy wzór etykiet, który ma dostarczać więcej informacji o parametrach danej opony. Modyfikacje dotyczą również opon zimowych, których parametry na dotychczasowych etykietach nie były uwzględniane. Dowiedzmy się zatem, co się zmieni na nowych etykietach.

przeczytaj pełen tekst »
[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

Utworzony przez Voida.pl - dnia 01.05.2021

Czy opony o charakterystyce sportowej potrafią jednocześnie zapewnić komfort jazdy? I tak i nie... nie da się oszukać praw fizyki. Jeśli opona ma się "lepić" do asfaltu, to będzie się też szybciej zużywać. Niska emisja hałasu również nie jest priorytetem w przypadku projektowania takich opon. Przedstawiamy kilka modeli opon, które często są wybierane z uwagi właśnie na podwyższone właściwości jezdne, doskonałe trzymanie w zakrętach - kosztem innych parametrów jezdnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl