Kiedy wymienić opony na letnie – zadbaj o bezpieczeństwo i oszczędność paliwa

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.04.2021, aktualizacja 14.03.2022

Coraz cieplejsze i dłuższe dni wskazują na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. To idealny moment, aby przygotować swoje opony letnie do nadchodzącego sezonu. Jednak pośpiech jest w tym przypadku niewskazany, bo parę dni z plusową temperaturą wcale nie musi oznaczać, że zima opuściła nas na dobre. Z letnią wymianą opon kierowcy mają często wiele dylematów, takich jak np. wyznaczenie odpowiedniego terminu, czy rozważania nad jej zasadnością. Dlatego w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące sezonowej wymiany ogumienia.

Kiedy najlepiej wymienić opony na letnie?

Z racji, iż polskie przepisy o ruchu drogowym nie określają, kiedy należy wymienić opony na letnie, kierowcy muszą sami sobie poradzić z wyznaczeniem odpowiedniego terminu. Przy obecnych warunkach klimatycznych jest to dość ciężkie zadanie i dlatego niektórzy obierają różne taktyki. Otóż zdarzają się kierowcy, którzy na przykład zmieniają opony na letnie wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny lub na Wielkanoc.

Jednak to podejście nie jest odpowiednie, bo pogoda na przełomie marca i kwietnia jest dość kapryśna i nieraz zdarzało się, że nawet w połowie kwietnia zaskoczył nas mróz i śnieg. Dlatego w tym przypadku kluczowa jest obserwacja warunków atmosferycznych i drogowych, najlepiej w oparciu o wiarygodne prognozy długoterminowe. Jeśli pogoda się ustabilizuje, a średnia dobowa temperatura powietrza wynosi minimum 7°C, to wówczas można założyć letni komplet. Jeżeli natomiast nawet po świętach wielkanocnych prognozowane są przymrozki, to lepiej przeciągnąć trochę jazdę na zimówkach i oszczędzić sobie nerwów, gdy po zmianie na letni komplet zaskoczy nas śnieg.  

Różnica bieżnika opon letnich i zimowych

Różnica bieżnika opon letnich i zimowych

Opony letnie: większe bezpieczeństwo, mniejsze zużycie paliwa

Do letniej wymiany opon kierowcy mają trochę bardziej liberalne podejście, niż w przypadku zmiany opon na zimowe. Może dlatego, że z pozoru jazda na zimówkach latem wydaje się być mniejszym złem, niż w odwrotnej sytuacji. Jednak taka postawa może przynieść niestety więcej strat niż pożytku, gdyż opony te nie są przystosowane do jazdy w letnich warunkach. Zimowa mieszanka zachowuje optymalne właściwości w temperaturach poniżej 7°C,  gdy robi się cieplej, staje się bardziej miękka i szybciej się nagrzewa, przez co nie gwarantuje odpowiedniej przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni. Wpływa to negatywnie również na żywotność bieżnika, który dużo szybciej się ściera i generuje też większe opory toczenia, a to zwiększa spalanie. Ponadto wydłużeniu ulega także droga hamowania, co może mieć przykre konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa.

Zdecydowanie więcej korzyści przemawia za wymianą opon na letnie. Przede wszystkim gwarantują one lepsze właściwości trakcyjne za sprawą twardszej mieszanki, która nie mięknie przy wzroście temperatury. Dzięki temu opony są odporniejsze na ścieranie i zapewniają dłuższe przebiegi. No i po zmianie ogumienia na letnie nie odczujemy większego zużycia paliwa, co ma duży wpływ na nasze finanse.

Co zrobić, gdy zbyt szybko wymienimy opony na letnie?

Jeśli zdążyliśmy założyć już opony letnie i wbrew prognozom nagle spadł śnieg lub temperatura spadła znacznie poniżej zera, najlepiej zostawić auto w garażu i zdecydować się na komunikację miejską lub taryfę. Jazda w takich warunkach na letnim komplecie może być bardzo niebezpieczna, ponieważ opony letnie nie zapewniają wystarczającej przyczepności na oblodzonym czy ośnieżonym podłożu.

Jeśli jednak zimowa aura zaskoczyła nas w trakcie jazdy, lepiej skorzystać z dróg, które zostały już oczyszczone - główne drogi lub autostrady są odśnieżane szybciej niż drogi wiejskie lub poboczne. Bezwzględnie powinniśmy także dostosować swoje zachowanie podczas jazdy do panujących warunków drogowych. Koniecznie należy zwiększyć odległość do pojazdów poprzedzających i ograniczyć prędkość. Należy także zachować ostrożność podczas hamowania i przyspieszania oraz podczas wchodzenia w zakręty.

Kiedy zdecydować się na nowe opony letnie?

Przed montażem używanych w poprzednim sezonie opon należy obligatoryjnie sprawdzić ich stan i jakość. W szczególności warto upewnić się, że bieżnik posiada jeszcze wystarczającą głębokość, aby zapewnić dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania. Prawo określa, że minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Kiedy opony są tak zużyte, istnieje zwiększone ryzyko wypadku, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Dlatego ze względów bezpieczeństwa zaleca się, by zdecydować się na nowy komplet, gdy bieżnik będzie miał 3 mm głębokości w oponie letniej, a 4 mm w zimowej. Pamiętajmy również, że opony się starzeją niezależnie od ich przebiegu i według zaleceń specjalistów z branży oponiarskiej okres użytkowania opon nie powinien być dłuższy niż 6 lat, oczywiście z uwzględnieniem ich kondycji technicznej.  

Jeśli masz wątpliwości, czy twoje obecne opony poradzą sobie jeszcze jeden sezon, lepiej nie ryzykuj, tylko sprawdź aktualną ofertę nowych opon letnich w naszym sklepie internetowym.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022

Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

przeczytaj pełen tekst »
[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.04.2022

Kup komplet opon letnich Falken 16" lub większych. Zachowaj paragon, wypełnij formularz i otrzymaj bon na paliwo o wartości: za opony 16 cali = 60 PLN, za opony 17 cali i większe = 80 PLN. Promocja trwa od 15 marca do 31 maja 2022. To już kolejna akcja producenta Falken, wszystkie poprzednie edycje cieszyły się duży zainteresowaniem.

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Utworzony przez Voida.pl - dnia 14.04.2022

Opony ciężarowe, są znacznie wytrzymalsze, większe i posiadają ogromne indeksy nośności. W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wyróżniamy tu specjalistyczne opony przeznaczone jedynie na oś napędową. Ich zastosowanie na innej osi, może powodować nieprawidłowe zużywanie i znaczne pogorszenie właściwości jezdnych ciężarówki.

przeczytaj pełen tekst »
Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.04.2022

Słynne gwiazdki Michelinnajważniejszym wyróżnieniem dla restauracji. Ogłoszenie przyznania gwiazdki jest najlepszą nagrodą dla szefów kuchni. Jaki związek z prestiżowym wyróżnieniem ma producent słynnych opon? Słynny przewodnik wydany w 1900 roku przez braci Andre i Eduarda Michelin miał zachęcić kierowców do podróżowania, a tym samym częstszego zakupu opon.

przeczytaj pełen tekst »
Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 31.03.2022

Goodride Z-107, ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Ta opona od chińskiego producenta, cieszy się rewelacyjnymi opiniami szczególnie w kwestiach stosunku jakości do ceny. W tym artykule przedstawimy wam kilka informacji i ciekawostek na temat produkowanej przez niego opony.

przeczytaj pełen tekst »

Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!

Pomoc Humanitarna Dla Ukrainy. Wspieramy Ukrainę. Wasze wsparcie pomaga ofiarom wojny! Dziękujemy za hojność i zaufanie!

Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Siepomaga

https://www.siepomaga.pl/ukraina

Już ponad 40 mln zł zebrane - dziękujemy!

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl