Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.04.2022, aktualizacja 07.04.2022

Słynne gwiazdki Michelinnajważniejszym wyróżnieniem dla restauracji. Ogłoszenie przyznania gwiazdki jest najlepszą nagrodą dla szefów kuchni. Jaki związek z prestiżowym wyróżnieniem ma producent słynnych opon? Słynny przewodnik wydany w 1900 roku przez braci Andre i Eduarda Michelin miał zachęcić kierowców do podróżowania, a tym samym częstszego zakupu opon. Założycielom słynnej, francuskiej marki oponiarskiej z pewnością trudno byłoby uwierzyć, jak ogromne znaczenie ma dziś przewodnik, na początku XX wieku pełnił rolę gazetki reklamowej jakich dziś otrzymujemy tysiące.

Prestiżowy przewodnik Michelin podpórką stołu w warsztacie

Kultowa dziś marka opon powstała w 1889 roku, w czasach gdy samochody nie były powszechnym środkiem transportu. Przez ponad 130 lat francuska firma wprowadzała innowacyjne rozwiązania tworząc kultowe opony osobowe, dostawcze, terenowe i motocyklowe klasy premium. Dziś koncern Michelin należy do największych producentów ogumienia. Pomysł przewodnika dla podróżnych, zawierającego mapy, informacje o miejscach gdzie można zatankować, przenocować czy smacznie zjeść. W przewodniku znajdowały się również przydatne informacje dla kierowców dotyczące opon.

Bracia swój przewodnik rozdawali bezpłatnie, najczęściej w salonach firmowych. Przez pierwsze 20 lat kultowy dziś przewodnik był po prostu gazetką reklamową. Dopiero w 1920 roku bracia podjęli decyzję o wydawaniu przewodnika odpłatnie, wychodząc z bardzo słusznego założenia, że jeśli ktoś zapłaci za przewodnik, to nie wykorzysta zakupu do podpierania krzywego stołu w warsztacie.

Odpłatny przewodnik, kultowe gwiazdki Michelin

Oznaczenia gwiazdek Michelin

Oznaczenia gwiazdek Michelin

Bracia Michelin doskonale znali się na marketingu i psychologii reklamy, o czym świadczy rozbudowa wydawanego przez siebie przewodnika. Założyciele francuskiej marki doskonale zdawali sobie sprawę, że trudno zachęcić ludzi do zakupu czegoś, co do tej pory można było otrzymać za darmo. Wystarczy sobie wyobrazić, gdyby za gazetkę dyskontu, hipermarketu czy sieci odzieżowej, które codziennie lądują w naszych skrzynkach na listy, ktoś nam kazał zapłacić…

Wydawany od 1920 roku przewodnik Michelin został rozbudowany, a restauracje oceniano dzięki pomocy anonimowych inspektorów, odpowiedników dzisiejszych tajemniczych klientów. Oceny zamienione na kultowe gwiazdki w 1926 roku, a w 1931 roku wprowadzono system trzech gwiazdek, a dwa lata później stworzono kryteria oceny restauracji i przyznawania wyróżnienia, który stosowany jest do dziś.

Gwiazdki, sztućce, koniczynki i Bib Gourmand - symbole w przewodniku Michelin

Gwiazdki Michelin są najważniejszym wyróżnieniem dla restauracji, ale jak się okazuje nie jedynym. Gwiazdka Michelin przyznawana jest wyłącznie za kuchnię: smak i jakość przygotowywanych dań, sposobu podania, a także stałego poziomu oferowanych w menu restauracji potraw. Stosunek jakości do ceny jest również ważnym elementem w wyróżnieniu restauracji, jak również niebanalny styl kuchni jak np. tradycyjne dania regionalne przygotowywane w nietuzinkowy sposób, wyszukane połączenia smakowe czy odkrywanie zapomnianych produktów lokalnych czy ciekawych przypraw.

Według słynnego przewodnika Michelin jedna gwiazdka przyznawana jest bardzo dobrym restauracjom w swojej kategorii, dwie gwiazdki oznaczają miejsce warte odwiedzenia, a trzy to gwarancja, że nawet kilkugodzinna podróż, którego celem jest trzygwiazdkowa restauracja będzie niezapomnianym przeżycie i rozkoszą dla podniebienia.

  • Sztućce - przyznawane są klimatyczny wystrój restauracji, jakość obsługi oraz udogodnienia dla klientów czy atmosferę panującą w lokalu, restauracja może otrzymać maksymalnie pięć sztućców
Odznaczenia Michelin - restauracja może otrzymać maksymalnie pięć sztućców

Odznaczenia Michelin - restauracja może otrzymać maksymalnie pięć sztućców

  • Bib Gourmand - wyróżnienie przyznawane restauracjom oferującym najlepszy stosunek jakości do ceny, stosowane w słynnym przewodniku od 1997 roku, co ciekawe oznaczenie to skrót od imienia słynnego “ludzika Michelin” czyli Bibendum, a głowa najsłynniejszego ludzika z opon i najbardziej rozpoznawalnego logo na świecie, to symbol prestiżowego wyróżnienia dla restauracji
  • koniczynka - najnowsze wyróżnienie stosowane od 2020 roku, przyznawane restauracjom przyrządzając dania w zrównoważony sposób, wyróżnienie ma na celu propagowanie świadomego wykorzystywania zasobów naturalnych
Zielona gwiazdka Michelin (koniczynka)

Zielona gwiazdka Michelin (koniczynka)

Polskie restauracje w przewodniku Michelin

"Atelier Amaro" w Warszawie słynnego szefa kuchni, Wojciecha Modesta Amaro było pierwszą, polską restauracją, która otrzymała gwiazdkę Michelin. Do 2016 roku tylko "Atelier Amaro" mogło się poszczycić prestiżowym wyróżnieniem. Warszawska restauracja "Senses" otrzymała gwiazdkę Michelin w 2016 roku, a w 2020 roku krakowska restauracja "Bottigliera 1881", w której szefem kuchni jest znany z telewizyjnego programu "Top Chef", Przemysława Klimę. Warszawska restauracja "Amber Room" posiada, aż cztery sztućce w pięciostopniowej skali wyróżnienia dla klimatycznych, komfortowych i przyjaznych klientom lokali gastronomicznych.

Wyróżnienie Bib Gourmand w Polsce otrzymały:

  • "Florentina" w Krakowie
  • "Szóstka" w Warszawie
  • "Ale Wino" w Warszawie
  • "Brasserie Warszawska"
  • "Butchery and Wine" w Warszawie
  • "Kieliszki na Hożej" w Warszawie
  • "Zazie Bistro" w Krakowie
Restauracja "Ale Wino" w Warszawie

Restauracja "Ale Wino" w Warszawie

W przewodniku Michelin znajdują się jedynie restauracje z Warszawy i Krakowa, ponieważ inspektorzy odwiedzają restauracje tylko w dwóch, polskich miastach, podobnie jak w pozostałych krajach. Wyróżnienia Michelin z pewnością zachęcają do skorzystania z oferty nagrodzonej restauracji, ale w innych miastach również można spróbować wyjątkowych dań, o których nie wspomniano w kultowym przewodniku.

Ranking sprzedaży opon Michelin w naszym sklepie

Zastanawiacie się jakie opony Michelin najczęściej są kupowane w naszym sklepie? Poniżej znajdziecie ranking z ostatnich miesięcy. Jest on dynamicznie przeliczany, więc dane są zawsze aktualne :)


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow