Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.03.2022, aktualizacja 02.04.2022

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek. W tym przypadku opony muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów. Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych? Jakie są najpopularniejsze rozmiary? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w tym artykule. 

Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych?

System oznaczeń opon ciężarowych jest bardzo podobny do osobowych. Największą różnicą są tu dużo większe wartości i inne oznaczenia literowe. Co oznaczają?

 • Litera C - często spotykana w przypadku opon ciężarowych, oznacza utwardzone boki opony
 • FRT - przeznaczenie do montażu na wszelkich dodatkowych osiach pojazdu, a także na osiach przyczep
 • F lub S - oznacza przeznaczenie do montażu na oś prowadzącą 
 • D - opona przeznaczona jest do montażu na osi napędowej
 • T - opony przeznaczone do naczep
 • Z - opony uniwersalne

Poza tym, sam system zapisu szerokości, profilu i rozmiaru nie różni się od opon do samochodów osobowych. Jedyną różnicą jest wartość określająca indeks nośności, bo w przypadku opon ciężarowych, widnieją dwie wartości. Pierwsza określa maksymalne obciążenie dla osi pojedynczych, a druga dla osi bliźniaczych

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek

Oznaczenie opony ciężarowej na przykładzie opony 315/80 R22.5 154/150 M:

 • 315 - szerokość w milimetrach
 • 80 - profil opony = 80% z 315 milimetrów
 • R - opona radialna
 • 22.5 - rozmiar opony w calach
 • 154 - indeks nośności dla osi pojedynczych - 3750 kilogramów
 • 150 - indeks nośności dla osi bliźniaczych - 3350 kilogramów
 • M - indeks prędkości, maksymalna dopuszczalna prędkość = 130 kilometrów na godzinę

*Warto wspomnieć, że opony ciężarowe dostępne są w trzech rozmiarach: 17.5, 19.5 i 22.5 cala.

Opony ciężarowe muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów

Opony ciężarowe muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów

Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Rozmiarów i rodzajów opon, tak samo jak w przypadku tych przeznaczonych do samochodów osobowych - jest ogromna ilość. Można jednak wyróżnić najpopularniejsze rozmiary, stosowane w większości samochodów dostawczych i ciężarowych

Najpopularniejsze opony ciężarowe 17.5 calowe

Opony 245/70 R17.5

Opony w tym rozmiarze, najczęściej stosuje się na oś prowadzącą pojazdu. Rozmiar ten jest bardzo popularny, a więc i gama produktów bardzo szeroka. Najlepiej sprzedające się opony w tym rozmiarze, sygnowane są nazwami takich firm jak Falken, Leao czy Matador. W naszym sklepie, największą popularnością cieszy się aktualnie opona Falken RI151

Opony 235/75 R17.5

Opony o powyższym rozmiarze, przeznaczone są głównie na oś napędową. Najpopularniejsi producenci opon w tym rozmiarze, to Petlas, Leao i Dayton. Status bestsellera, na naszej stronie, należy do opony Petlas RZ300, która cieszy się świetną opinią i stosunkiem jakości do ceny.

Opony 215/75 R17.5

Są to jedne z mniejszych opon dostępnych dla rozmiaru R17.5. Niemniej jednak, są równie często spotykane jak wyżej wymienione rozmiary. Najpopularniejsi producenci to Apollo, Leao i Petlas. Patrząc na wyniki sprzedaży i opinie klientów, najlepiej oceniana opona w tym segmencie to Apollo Endu Race RD.

Najpopularniejsze opony 19.5 calowe do ciężarówek

Opony 265/70 R19.5

Nieco większe opony od 17.5 calowych, co za tym idzie, posiadają wyższe indeksy nośności. Stosuje się je w większych samochodach dostawczych i mniejszych ciężarowych. Tak jak w większości przypadków opon ciężarowych, największą popularnością cieszą się marki takie jak Leao, Matador, Falken czy Petlas. Status bestsellera w tym rozmiarze, otrzymała opona całoroczna DR1 od Matadora

Opony 245/70 R19.5

Opony nieco węższe niż powyższe, jednak równie popularne. Produkują je firmy takie jak Leao, Sailun, Matador czy Falken. Najpopularniejsze modele to F820 od Leao i SDR1 od Sailun, które charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny.

Opony 285/70 R19.5

Spośród 19.5 calowych opon, ostatnim najpopularniejszym rozmiarem jest 285/70. Najpopularniejsze opony tego rozmiaru, to te od producentów opon klasy ekonomicznej takich jak Matador czy Leao. Bardzo dobrą opinią cieszą się modele D905 i KLD200 od Leao. Są to najtańsze opony, posiadające świetne właściwości.

Najpopularniejsze ciężarowe opony 22.5 calowe

Opony 315/70 R22.5

Zdecydowanie największy wybór dla opon 22.5 calowych, daje nam rozmiar 315/70. Jest to bardzo często spotykany rozmiar w wielu samochodach ciężarowych. Najpopularniejsi producenci opon o tym rozmiarze, to Dayton, Sava czy Leao. Najlepiej sprzedającą się oponą w naszym sklepie w tym przypadku, jest D600D od Daytona. Ta całoroczna opona, należy do klasy ekonomicznej i przeznaczona jest na oś napędową.

Opony 275/70 R22.5

Jedne z najpopularniejszych opon w największym rozmiarze 22.5 calowym, to opony o szerokości 275 milimetrów i profilu 70%. Ich wybór jest ograniczony, bowiem nie produkują ich marki opon klasy ekonomicznej (wyjątkiem jest Matador). Największy wybór modeli, oferuje Firestone, Continental czy Michelin. W naszym sklepie największą popularnością cieszy się model całorocznych opon FS400 od Firestone.

Opony 385/65 R22.5

Te bardzo szerokie opony, również cieszą się dużą popularnością. Z racji dużej szerokości, posiadają wysokie indeksy nośności. Popularni producenci opon w tym rozmiarze to Barum, Sava i Goodyear. Najlepszymi opiniami i stosunkiem ceny do jakości, cieszą się modele BF 200 R od Baruma, a także FUELMAX T od Goodyeara. Ten drugi model, jak widać po oznaczeniu "T", jest przeznaczony dla naczep. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 07.09.2022

Konieczność wymiany opon na zimowe to temat poruszany każdej jesieni, elektryzuje on miliony polskich i europejskich kierowców. Czy warto zmuszać Polaków do posiadania opon zimowych od listopada do kwietnia? Czy opony całoroczne są na tyle dobre, że będą mogły być uznane za odpowiednie rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy?

przeczytaj pełen tekst »
Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.06.2022

Zakup opon do samochodów zabytkowych wymaga nieco wysiłku - ale na szczęście cały czas są produkowane opony do oldtimerów. Samochód zabytkowy, sprawia ogromną przyjemność z jazdy, a także wzbudza zainteresowanie wśród przechodniów i innych kierowców.

przeczytaj pełen tekst »
Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.05.2022

W samochodach osobowych obecnie stosuje się trzy rodzaje bieżnika. Są to bieżniki - asymetryczne, kierunkowe i symetryczne. Różnią się od siebie znacznie właściwościami oraz mają różne zalety i wady. Czym charakteryzują się różne bieżniki? Jakie mają zalety i wady? Jak prawidłowo montować opony z poszczególnymi bieżnikami?

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022

Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl