Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.03.2022, aktualizacja 02.04.2022

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek. W tym przypadku opony muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów. Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych? Jakie są najpopularniejsze rozmiary? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w tym artykule. 

Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych?

System oznaczeń opon ciężarowych jest bardzo podobny do osobowych. Największą różnicą są tu dużo większe wartości i inne oznaczenia literowe. Co oznaczają?

 • Litera C - często spotykana w przypadku opon ciężarowych, oznacza utwardzone boki opony
 • FRT - przeznaczenie do montażu na wszelkich dodatkowych osiach pojazdu, a także na osiach przyczep
 • F lub S - oznacza przeznaczenie do montażu na oś prowadzącą 
 • D - opona przeznaczona jest do montażu na osi napędowej
 • T - opony przeznaczone do naczep
 • Z - opony uniwersalne

Poza tym, sam system zapisu szerokości, profilu i rozmiaru nie różni się od opon do samochodów osobowych. Jedyną różnicą jest wartość określająca indeks nośności, bo w przypadku opon ciężarowych, widnieją dwie wartości. Pierwsza określa maksymalne obciążenie dla osi pojedynczych, a druga dla osi bliźniaczych

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek

Oznaczenie opony ciężarowej na przykładzie opony 315/80 R22.5 154/150 M:

 • 315 - szerokość w milimetrach
 • 80 - profil opony = 80% z 315 milimetrów
 • R - opona radialna
 • 22.5 - rozmiar opony w calach
 • 154 - indeks nośności dla osi pojedynczych - 3750 kilogramów
 • 150 - indeks nośności dla osi bliźniaczych - 3350 kilogramów
 • M - indeks prędkości, maksymalna dopuszczalna prędkość = 130 kilometrów na godzinę

*Warto wspomnieć, że opony ciężarowe dostępne są w trzech rozmiarach: 17.5, 19.5 i 22.5 cala.

Opony ciężarowe muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów

Opony ciężarowe muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów

Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Rozmiarów i rodzajów opon, tak samo jak w przypadku tych przeznaczonych do samochodów osobowych - jest ogromna ilość. Można jednak wyróżnić najpopularniejsze rozmiary, stosowane w większości samochodów dostawczych i ciężarowych

Najpopularniejsze opony ciężarowe 17.5 calowe

Opony 245/70 R17.5

Opony w tym rozmiarze, najczęściej stosuje się na oś prowadzącą pojazdu. Rozmiar ten jest bardzo popularny, a więc i gama produktów bardzo szeroka. Najlepiej sprzedające się opony w tym rozmiarze, sygnowane są nazwami takich firm jak Falken, Leao czy Matador. W naszym sklepie, największą popularnością cieszy się aktualnie opona Falken RI151

Opony 235/75 R17.5

Opony o powyższym rozmiarze, przeznaczone są głównie na oś napędową. Najpopularniejsi producenci opon w tym rozmiarze, to Petlas, Leao i Dayton. Status bestsellera, na naszej stronie, należy do opony Petlas RZ300, która cieszy się świetną opinią i stosunkiem jakości do ceny.

Opony 215/75 R17.5

Są to jedne z mniejszych opon dostępnych dla rozmiaru R17.5. Niemniej jednak, są równie często spotykane jak wyżej wymienione rozmiary. Najpopularniejsi producenci to Apollo, Leao i Petlas. Patrząc na wyniki sprzedaży i opinie klientów, najlepiej oceniana opona w tym segmencie to Apollo Endu Race RD.

Najpopularniejsze opony 19.5 calowe do ciężarówek

Opony 265/70 R19.5

Nieco większe opony od 17.5 calowych, co za tym idzie, posiadają wyższe indeksy nośności. Stosuje się je w większych samochodach dostawczych i mniejszych ciężarowych. Tak jak w większości przypadków opon ciężarowych, największą popularnością cieszą się marki takie jak Leao, Matador, Falken czy Petlas. Status bestsellera w tym rozmiarze, otrzymała opona całoroczna DR1 od Matadora

Opony 245/70 R19.5

Opony nieco węższe niż powyższe, jednak równie popularne. Produkują je firmy takie jak Leao, Sailun, Matador czy Falken. Najpopularniejsze modele to F820 od Leao i SDR1 od Sailun, które charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny.

Opony 285/70 R19.5

Spośród 19.5 calowych opon, ostatnim najpopularniejszym rozmiarem jest 285/70. Najpopularniejsze opony tego rozmiaru, to te od producentów opon klasy ekonomicznej takich jak Matador czy Leao. Bardzo dobrą opinią cieszą się modele D905 i KLD200 od Leao. Są to najtańsze opony, posiadające świetne właściwości.

Najpopularniejsze ciężarowe opony 22.5 calowe

Opony 315/70 R22.5

Zdecydowanie największy wybór dla opon 22.5 calowych, daje nam rozmiar 315/70. Jest to bardzo często spotykany rozmiar w wielu samochodach ciężarowych. Najpopularniejsi producenci opon o tym rozmiarze, to Dayton, Sava czy Leao. Najlepiej sprzedającą się oponą w naszym sklepie w tym przypadku, jest D600D od Daytona. Ta całoroczna opona, należy do klasy ekonomicznej i przeznaczona jest na oś napędową.

Opony 275/70 R22.5

Jedne z najpopularniejszych opon w największym rozmiarze 22.5 calowym, to opony o szerokości 275 milimetrów i profilu 70%. Ich wybór jest ograniczony, bowiem nie produkują ich marki opon klasy ekonomicznej (wyjątkiem jest Matador). Największy wybór modeli, oferuje Firestone, Continental czy Michelin. W naszym sklepie największą popularnością cieszy się model całorocznych opon FS400 od Firestone.

Opony 385/65 R22.5

Te bardzo szerokie opony, również cieszą się dużą popularnością. Z racji dużej szerokości, posiadają wysokie indeksy nośności. Popularni producenci opon w tym rozmiarze to Barum, Sava i Goodyear. Najlepszymi opiniami i stosunkiem ceny do jakości, cieszą się modele BF 200 R od Baruma, a także FUELMAX T od Goodyeara. Ten drugi model, jak widać po oznaczeniu "T", jest przeznaczony dla naczep. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow