Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.03.2022, aktualizacja 02.04.2022

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek. W tym przypadku opony muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów. Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych? Jakie są najpopularniejsze rozmiary? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w tym artykule. 

Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych?

System oznaczeń opon ciężarowych jest bardzo podobny do osobowych. Największą różnicą są tu dużo większe wartości i inne oznaczenia literowe. Co oznaczają?

 • Litera C - często spotykana w przypadku opon ciężarowych, oznacza utwardzone boki opony
 • FRT - przeznaczenie do montażu na wszelkich dodatkowych osiach pojazdu, a także na osiach przyczep
 • F lub S - oznacza przeznaczenie do montażu na oś prowadzącą 
 • D - opona przeznaczona jest do montażu na osi napędowej
 • T - opony przeznaczone do naczep
 • Z - opony uniwersalne

Poza tym, sam system zapisu szerokości, profilu i rozmiaru nie różni się od opon do samochodów osobowych. Jedyną różnicą jest wartość określająca indeks nośności, bo w przypadku opon ciężarowych, widnieją dwie wartości. Pierwsza określa maksymalne obciążenie dla osi pojedynczych, a druga dla osi bliźniaczych

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek

Oznaczenie opony ciężarowej na przykładzie opony 315/80 R22.5 154/150 M:

 • 315 - szerokość w milimetrach
 • 80 - profil opony = 80% z 315 milimetrów
 • R - opona radialna
 • 22.5 - rozmiar opony w calach
 • 154 - indeks nośności dla osi pojedynczych - 3750 kilogramów
 • 150 - indeks nośności dla osi bliźniaczych - 3350 kilogramów
 • M - indeks prędkości, maksymalna dopuszczalna prędkość = 130 kilometrów na godzinę

*Warto wspomnieć, że opony ciężarowe dostępne są w trzech rozmiarach: 17.5, 19.5 i 22.5 cala.

Opony ciężarowe muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów

Opony ciężarowe muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów

Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Rozmiarów i rodzajów opon, tak samo jak w przypadku tych przeznaczonych do samochodów osobowych - jest ogromna ilość. Można jednak wyróżnić najpopularniejsze rozmiary, stosowane w większości samochodów dostawczych i ciężarowych

Najpopularniejsze opony ciężarowe 17.5 calowe

Opony 245/70 R17.5

Opony w tym rozmiarze, najczęściej stosuje się na oś prowadzącą pojazdu. Rozmiar ten jest bardzo popularny, a więc i gama produktów bardzo szeroka. Najlepiej sprzedające się opony w tym rozmiarze, sygnowane są nazwami takich firm jak Falken, Leao czy Matador. W naszym sklepie, największą popularnością cieszy się aktualnie opona Falken RI151

Opony 235/75 R17.5

Opony o powyższym rozmiarze, przeznaczone są głównie na oś napędową. Najpopularniejsi producenci opon w tym rozmiarze, to Petlas, Leao i Dayton. Status bestsellera, na naszej stronie, należy do opony Petlas RZ300, która cieszy się świetną opinią i stosunkiem jakości do ceny.

Opony 215/75 R17.5

Są to jedne z mniejszych opon dostępnych dla rozmiaru R17.5. Niemniej jednak, są równie często spotykane jak wyżej wymienione rozmiary. Najpopularniejsi producenci to Apollo, Leao i Petlas. Patrząc na wyniki sprzedaży i opinie klientów, najlepiej oceniana opona w tym segmencie to Apollo Endu Race RD.

Najpopularniejsze opony 19.5 calowe do ciężarówek

Opony 265/70 R19.5

Nieco większe opony od 17.5 calowych, co za tym idzie, posiadają wyższe indeksy nośności. Stosuje się je w większych samochodach dostawczych i mniejszych ciężarowych. Tak jak w większości przypadków opon ciężarowych, największą popularnością cieszą się marki takie jak Leao, Matador, Falken czy Petlas. Status bestsellera w tym rozmiarze, otrzymała opona całoroczna DR1 od Matadora

Opony 245/70 R19.5

Opony nieco węższe niż powyższe, jednak równie popularne. Produkują je firmy takie jak Leao, Sailun, Matador czy Falken. Najpopularniejsze modele to F820 od Leao i SDR1 od Sailun, które charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny.

Opony 285/70 R19.5

Spośród 19.5 calowych opon, ostatnim najpopularniejszym rozmiarem jest 285/70. Najpopularniejsze opony tego rozmiaru, to te od producentów opon klasy ekonomicznej takich jak Matador czy Leao. Bardzo dobrą opinią cieszą się modele D905 i KLD200 od Leao. Są to najtańsze opony, posiadające świetne właściwości.

Najpopularniejsze ciężarowe opony 22.5 calowe

Opony 315/70 R22.5

Zdecydowanie największy wybór dla opon 22.5 calowych, daje nam rozmiar 315/70. Jest to bardzo często spotykany rozmiar w wielu samochodach ciężarowych. Najpopularniejsi producenci opon o tym rozmiarze, to Dayton, Sava czy Leao. Najlepiej sprzedającą się oponą w naszym sklepie w tym przypadku, jest D600D od Daytona. Ta całoroczna opona, należy do klasy ekonomicznej i przeznaczona jest na oś napędową.

Opony 275/70 R22.5

Jedne z najpopularniejszych opon w największym rozmiarze 22.5 calowym, to opony o szerokości 275 milimetrów i profilu 70%. Ich wybór jest ograniczony, bowiem nie produkują ich marki opon klasy ekonomicznej (wyjątkiem jest Matador). Największy wybór modeli, oferuje Firestone, Continental czy Michelin. W naszym sklepie największą popularnością cieszy się model całorocznych opon FS400 od Firestone.

Opony 385/65 R22.5

Te bardzo szerokie opony, również cieszą się dużą popularnością. Z racji dużej szerokości, posiadają wysokie indeksy nośności. Popularni producenci opon w tym rozmiarze to Barum, Sava i Goodyear. Najlepszymi opiniami i stosunkiem ceny do jakości, cieszą się modele BF 200 R od Baruma, a także FUELMAX T od Goodyeara. Ten drugi model, jak widać po oznaczeniu "T", jest przeznaczony dla naczep. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022

Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

przeczytaj pełen tekst »
[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.04.2022

Kup komplet opon letnich Falken 16" lub większych. Zachowaj paragon, wypełnij formularz i otrzymaj bon na paliwo o wartości: za opony 16 cali = 60 PLN, za opony 17 cali i większe = 80 PLN. Promocja trwa od 15 marca do 31 maja 2022. To już kolejna akcja producenta Falken, wszystkie poprzednie edycje cieszyły się duży zainteresowaniem.

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Utworzony przez Voida.pl - dnia 14.04.2022

Opony ciężarowe, są znacznie wytrzymalsze, większe i posiadają ogromne indeksy nośności. W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wyróżniamy tu specjalistyczne opony przeznaczone jedynie na oś napędową. Ich zastosowanie na innej osi, może powodować nieprawidłowe zużywanie i znaczne pogorszenie właściwości jezdnych ciężarówki.

przeczytaj pełen tekst »
Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.04.2022

Słynne gwiazdki Michelinnajważniejszym wyróżnieniem dla restauracji. Ogłoszenie przyznania gwiazdki jest najlepszą nagrodą dla szefów kuchni. Jaki związek z prestiżowym wyróżnieniem ma producent słynnych opon? Słynny przewodnik wydany w 1900 roku przez braci Andre i Eduarda Michelin miał zachęcić kierowców do podróżowania, a tym samym częstszego zakupu opon.

przeczytaj pełen tekst »
Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 31.03.2022

Goodride Z-107, ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Ta opona od chińskiego producenta, cieszy się rewelacyjnymi opiniami szczególnie w kwestiach stosunku jakości do ceny. W tym artykule przedstawimy wam kilka informacji i ciekawostek na temat produkowanej przez niego opony.

przeczytaj pełen tekst »

Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!

Pomoc Humanitarna Dla Ukrainy. Wspieramy Ukrainę. Wasze wsparcie pomaga ofiarom wojny! Dziękujemy za hojność i zaufanie!

Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Siepomaga

https://www.siepomaga.pl/ukraina

Już ponad 40 mln zł zebrane - dziękujemy!

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl