Wyważanie kół: jak wpływa na bezpieczeństwo?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.03.2022, aktualizacja 08.04.2022

Podstawą do zachowania bezpieczeństwa i wygody w trakcie jazdy, są odpowiednio wyważone koła. Wpływa to zdecydowanie na przyczepność i skrócenie drogi hamowania. W przypadku źle wyważonych kół, można odczuć drgania, hałas i wibracje w samochodzie. Opony wtedy, tracą swoje właściwości oraz szybciej się zużywają. Czym jest wyważanie? Jak rozpoznać czy koła są odpowiednio wyważone? Jak często wyważać koła? Odpowiedzi na te pytania, znajdą się w tym artykule.

Czym jest wyważanie kół?

Wyważanie koła, to nic innego jak równomierne rozłożenie masy wokół osi jego obrotu. Dzięki temu procesowi, na kole nie występują miejsca o większej lub mniejszej masie. Wyważanie kół, odbywa się w warsztatach samochodowych przy użyciu maszyn - wyważarek. Maszyna ta, określa miejsca, w których montuje się odważniki. 

Sposoby wyważania kół:

 • Statyczne wyważanie kół - w przypadku gdy koło ma "bicie" w płaszczyźnie pionowej
 • Dynamiczne wyważenie kół - w przypadku gdy koło ma "bicie" na boki

Skąd się bierze niewyważenie kół?

Przyczyn niewyważenia kół jest wiele. Nie zawsze związane są one z eksploatacją, gdyż zdarza się tak, że opony i felgi prosto z fabryki, są źle wyważone. Najczęstsze przyczyny złego wyważenia koła to:

 • Zużycie opony - bieżnik zużywa się nierównomiernie, przez co konieczne jest częstsze wyważanie kół
 • Uszkodzenie felgi - na przykład poprzez najechanie na krawężnik 
 • Zużycie zawieszenia - zużyte części zawieszenia powodują nierównomierny nacisk na koła
 • Wady produkcyjne - dotyczą zarówno opon jak i felg
 • Źle ustawiona zbieżność

Jakie są skutki jazdy na źle wyważonych kołach?

Jeśli znamy już przyczyny niewyważenia kół, czas na skutki. Jak można się domyśleć, są one bardzo negatywne, a najczęściej zauważa się:

 • Pogorszona przyczepność
 • Dłuższa droga hamowania
 • Gorsza reakcja na ruchy kierownicą
 • Szybsze zużycie elementów zawieszenia
 • Obniżenie komfortu jazdy
 • Nierównomierne zużycie bieżnika 
 • Wyższe spalanie
Czym jest wyważanie kół?

Czym jest wyważanie kół?

Objawy niewyważonych kół

Do zdiagnozowania niewyważonych kół, nie trzeba być specjalistą. Objawy, które świadczą o złym rozłożeniu ciężaru w kole, są bowiem bardzo wyraźne i łatwe do wyczucia. Najczęściej są to:

 • Drgania nadwozia - nierównomierny rozkład ciężaru w kole, przenosi drgania na cały samochód
 • Głośny szum opon - spowodowany jest większymi oporami podczas jazdy
 • Drgania kierownicy - świadczy głównie o niewyważeniu przednich kół
 • Częściowe zużywanie bieżnika - zauważalne nierównomierne ścieranie bieżnika, szybkie i proste do sprawdzenia

Jeśli którykolwiek z objawów towarzyszy nam podczas podróży, jak najszybciej powinniśmy udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. Wczesne zdiagnozowanie, wpłynie na ograniczenie zużycia elementów zawieszenia i poprawę naszego bezpieczeństwa. 

Kiedy wyważać koła?

Poza normalną eksploatacją i wadami produkcyjnymi, zdarzają się sytuacje, po których bezwzględnie należy wyważyć koła. Do takich sytuacji zaliczają się:

 • Zmiana opon na feldze
 • Kolizja drogowa
 • Ostre, gwałtowne hamowanie
 • Uderzenie felgą w krawężnik
 • Wjechanie w duży dołek
 • Długa jazda po nierównościach

Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, należy sprawdzać wyważenie kół co około 5000 kilometrów

Ceny wyważania kół

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę jest rozmiar koła - im większe, tym cena za usługę jest wyższa. Ceny różnią się też w zależności od miejscowości, jednak można przyjąć, że średnio za wyważenie koła stalowego przyjdzie nam zapłacić 15 złotych, a więc około 60 złotych za komplet. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku felg aluminiowych, bowiem tu ceny zaczynają się od 20 złotych i rosną wraz z rozmiarem koła. Przykładowo za wyważenie 19 calowych kół, przyjdzie nam zapłacić prawie 200 złotych. Wyważanie kół w samochodach dostawczych to około 30 złotych za sztukę, natomiast w samochodach ciężarowych - 60 złotych za sztukę. 

Nie należy również zapominać o motocyklach, gdyż tak jak w przypadku samochodów, tu również należy wyważać koła. Cena za wyważenie jednego koła do motocykla, to około 30 złotych.

Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne?

Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne?

Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne?

Po przeczytaniu powyższych informacji, raczej nikt nie będzie miał wątpliwości, że wyważenie kół jest istotnym elementem przy eksploatacji samochodu. Podstawowym argumentem, jak zawsze powinno być bezpieczeństwo, a jak wiadomo, niewyważone koła stanowią duże zagrożenie. Dłuższa droga hamowania, gorsza reakcja na ruchy kierownicą, to wszystko ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu. Poza tym, cena wyważania kół, w porównaniu do ceny nowych opon i kół, jest bardzo niska, a niewyważone koła, mogą generować znaczne koszty.

Szybsze zużycie bieżnika wiąże się z dużo krótszą żywotnością opon, a częstsze naprawy zawieszenia mogą być bardzo drogie. Warto również wspomnieć o samym komforcie podróżowania z niewyważonymi kołami, a raczej o jego braku. Ciągłe wibracje i drgania, przy dłuższej trasie mogą być bardzo męczące i niewygodne. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy źle wyważonych kół, najlepiej będzie udać się jak najszybciej do warsztatu lub wulkanizatora. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.04.2022

Kup komplet opon letnich Falken 16" lub większych. Zachowaj paragon, wypełnij formularz i otrzymaj bon na paliwo o wartości: za opony 16 cali = 60 PLN, za opony 17 cali i większe = 80 PLN. Promocja trwa od 15 marca do 31 maja 2022. To już kolejna akcja producenta Falken, wszystkie poprzednie edycje cieszyły się duży zainteresowaniem.

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Utworzony przez Voida.pl - dnia 14.04.2022

Opony ciężarowe, są znacznie wytrzymalsze, większe i posiadają ogromne indeksy nośności. W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wyróżniamy tu specjalistyczne opony przeznaczone jedynie na oś napędową. Ich zastosowanie na innej osi, może powodować nieprawidłowe zużywanie i znaczne pogorszenie właściwości jezdnych ciężarówki.

przeczytaj pełen tekst »
Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Michelin - kultowe opony i najważniejsze wyróżnienie dla restauracji

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.04.2022

Słynne gwiazdki Michelinnajważniejszym wyróżnieniem dla restauracji. Ogłoszenie przyznania gwiazdki jest najlepszą nagrodą dla szefów kuchni. Jaki związek z prestiżowym wyróżnieniem ma producent słynnych opon? Słynny przewodnik wydany w 1900 roku przez braci Andre i Eduarda Michelin miał zachęcić kierowców do podróżowania, a tym samym częstszego zakupu opon.

przeczytaj pełen tekst »
Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Goodride Z-107 - idealne budżetowe opony?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 31.03.2022

Goodride Z-107, ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Ta opona od chińskiego producenta, cieszy się rewelacyjnymi opiniami szczególnie w kwestiach stosunku jakości do ceny. W tym artykule przedstawimy wam kilka informacji i ciekawostek na temat produkowanej przez niego opony.

przeczytaj pełen tekst »
Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Najpopularniejsze rozmiary opon ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.03.2022

Opony do samochodów ciężarowych, to zupełnie inny świat w porównaniu do osobówek. Opony muszą być przystosowane do dużo większych ciężarów i do pokonywania wielu kilometrów. Jak odczytywać rozmiary opon ciężarowych? Jakie są najpopularniejsze rozmiary? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w tym artykule. 

przeczytaj pełen tekst »

Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!

Pomoc Humanitarna Dla Ukrainy. Wspieramy Ukrainę. Wasze wsparcie pomaga ofiarom wojny! Dziękujemy za hojność i zaufanie!

Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Siepomaga

https://www.siepomaga.pl/ukraina

Już ponad 40 mln zł zebrane - dziękujemy!

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl