Wyważanie kół: jak wpływa na bezpieczeństwo?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.03.2022, aktualizacja 18.06.2023

Podstawą do zachowania bezpieczeństwa i wygody w trakcie jazdy, są odpowiednio wyważone koła. Wpływa to zdecydowanie na przyczepność i skrócenie drogi hamowania. W przypadku źle wyważonych kół, można odczuć drgania, hałas i wibracje w samochodzie. Opony wtedy, tracą swoje właściwości oraz szybciej się zużywają. Czym jest wyważanie? Jak rozpoznać czy koła są odpowiednio wyważone? Jak często wyważać koła? Odpowiedzi na te pytania, znajdą się w tym artykule.

Czym jest wyważanie kół?

Wyważanie koła, to nic innego jak równomierne rozłożenie masy wokół osi jego obrotu. Dzięki temu procesowi, na kole nie występują miejsca o większej lub mniejszej masie. Wyważanie kół, odbywa się w warsztatach samochodowych przy użyciu maszyn - wyważarek. Maszyna ta, określa miejsca, w których montuje się odważniki. 

Sposoby wyważania kół:

 • Statyczne wyważanie kół - w przypadku gdy koło ma "bicie" w płaszczyźnie pionowej
 • Dynamiczne wyważenie kół - w przypadku gdy koło ma "bicie" na boki

Skąd się bierze niewyważenie kół?

Przyczyn niewyważenia kół jest wiele. Nie zawsze związane są one z eksploatacją, gdyż zdarza się tak, że opony i felgi prosto z fabryki, są źle wyważone. Najczęstsze przyczyny złego wyważenia koła to:

 • Zużycie opony - bieżnik zużywa się nierównomiernie, przez co konieczne jest częstsze wyważanie kół
 • Uszkodzenie felgi - na przykład poprzez najechanie na krawężnik 
 • Zużycie zawieszenia - zużyte części zawieszenia powodują nierównomierny nacisk na koła
 • Wady produkcyjne - dotyczą zarówno opon jak i felg
 • Źle ustawiona zbieżność

Jakie są skutki jazdy na źle wyważonych kołach?

Jeśli znamy już przyczyny niewyważenia kół, czas na skutki. Jak można się domyśleć, są one bardzo negatywne, a najczęściej zauważa się:

 • Pogorszona przyczepność
 • Dłuższa droga hamowania
 • Gorsza reakcja na ruchy kierownicą
 • Szybsze zużycie elementów zawieszenia
 • Obniżenie komfortu jazdy
 • Nierównomierne zużycie bieżnika 
 • Wyższe spalanie
Czym jest wyważanie kół?

Czym jest wyważanie kół?

Objawy niewyważonych kół

Do zdiagnozowania niewyważonych kół, nie trzeba być specjalistą. Objawy, które świadczą o złym rozłożeniu ciężaru w kole, są bowiem bardzo wyraźne i łatwe do wyczucia. Najczęściej są to:

 • Drgania nadwozia - nierównomierny rozkład ciężaru w kole, przenosi drgania na cały samochód
 • Głośny szum opon - spowodowany jest większymi oporami podczas jazdy
 • Drgania kierownicy - świadczy głównie o niewyważeniu przednich kół
 • Częściowe zużywanie bieżnika - zauważalne nierównomierne ścieranie bieżnika, szybkie i proste do sprawdzenia

Jeśli którykolwiek z objawów towarzyszy nam podczas podróży, jak najszybciej powinniśmy udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. Wczesne zdiagnozowanie, wpłynie na ograniczenie zużycia elementów zawieszenia i poprawę naszego bezpieczeństwa. 

Kiedy wyważać koła?

Poza normalną eksploatacją i wadami produkcyjnymi, zdarzają się sytuacje, po których bezwzględnie należy wyważyć koła. Do takich sytuacji zaliczają się:

 • Zmiana opon na feldze
 • Kolizja drogowa
 • Ostre, gwałtowne hamowanie
 • Uderzenie felgą w krawężnik
 • Wjechanie w duży dołek
 • Długa jazda po nierównościach

Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, należy sprawdzać wyważenie kół co około 5000 kilometrów

Ceny wyważania kół

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę jest rozmiar koła - im większe, tym cena za usługę jest wyższa. Ceny różnią się też w zależności od miejscowości, jednak można przyjąć, że średnio za wyważenie koła stalowego przyjdzie nam zapłacić 15 złotych, a więc około 60 złotych za komplet. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku felg aluminiowych, bowiem tu ceny zaczynają się od 20 złotych i rosną wraz z rozmiarem koła. Przykładowo za wyważenie 19 calowych kół, przyjdzie nam zapłacić prawie 200 złotych. Wyważanie kół w samochodach dostawczych to około 30 złotych za sztukę, natomiast w samochodach ciężarowych - 60 złotych za sztukę. 

Nie należy również zapominać o motocyklach, gdyż tak jak w przypadku samochodów, tu również należy wyważać koła. Cena za wyważenie jednego koła do motocykla, to około 30 złotych.

Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne?

Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne?

Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne?

Po przeczytaniu powyższych informacji, raczej nikt nie będzie miał wątpliwości, że wyważenie kół jest istotnym elementem przy eksploatacji samochodu. Podstawowym argumentem, jak zawsze powinno być bezpieczeństwo, a jak wiadomo, niewyważone koła stanowią duże zagrożenie. Dłuższa droga hamowania, gorsza reakcja na ruchy kierownicą, to wszystko ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu. Poza tym, cena wyważania kół, w porównaniu do ceny nowych opon i kół, jest bardzo niska, a niewyważone koła, mogą generować znaczne koszty.

Szybsze zużycie bieżnika wiąże się z dużo krótszą żywotnością opon, a częstsze naprawy zawieszenia mogą być bardzo drogie. Warto również wspomnieć o samym komforcie podróżowania z niewyważonymi kołami, a raczej o jego braku. Ciągłe wibracje i drgania, przy dłuższej trasie mogą być bardzo męczące i niewygodne. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy źle wyważonych kół, najlepiej będzie udać się jak najszybciej do warsztatu lub wulkanizatora. 


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow