Żywotność opon – jakie opony są najlepsze pod względem przebiegu?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 21.04.2021, aktualizacja 15.09.2022

Kwestie dotyczące żywotności opon, obok ceny i parametrów jezdnych, znajdują się w centrum zainteresowania osób planujących zakup nowego ogumienia. Każdemu kierowcy zależy bowiem na wyborze modelu, który zagwarantuje mu odpowiednio długi przebieg i który będzie mógł spokojnie użytkować kilka dobrych sezonów, bez obaw o przedwczesną wymianę ze względu na zbyt szybkie zużycie bieżnika.

Aby temu zapobiec, warto przyjrzeć się tajemniczej tematyce żywotności opon trochę bliżej, gdyż wiedza ta jest  bardzo przydatna podczas wyboru nowych opon, a w dodatku jej odpowiednie wykorzystanie może realnie wpłynąć na obniżenie wydatków związanych z eksploatacją ogumienia. Co istotne, również my sami możemy przyczynić się do wydłużenia żywotności naszych opon, co wcale nie jest takie trudne. Należy jednak zwrócić uwagę, że długość okresu użytkowania opon zleży od wielu czynników i różni się w zależności od tego, czy mowa o oponach letnich, zimowych czy całorocznych. Przekonajmy się zatem, co wpływa na żywotność opon i które modele gwarantują najdłuższe przebiegi.

Co właściwie oznacza żywotność opony i co na nią wpływa?

Próbując wyjaśnić pojęcie żywotności bądź też trwałości opon można przyjąć, iż jest to maksymalny okres jej eksploatacji, w którym to zachowuje swoje optymalne parametry i jest w stanie zagwarantować prawidłowe osiągi i bezpieczną jazdę. W tym momencie nasuwa się pytanie – a jak długi jest ten okres? Albo to najczęściej stawiane przez kierowców: Ile kilometrów będę mógł przejechać na danym komplecie? Niektórzy sugerują się powszechnie przyjętymi danymi, według których dostępne na rynku opony powinny w idealnych warunkach i przy odpowiednim użytkowaniu osiągać przebieg między 40 000 a 50 000 km. Jednak rzeczywisty przebieg opony może znacznie odbiegać od tych szacunkowych liczb, gdyż jest zależny nie tylko od częstotliwości jazdy, ale także od innych istotnych czynników, które to w różnym stopniu oddziałują na żywotność opon. Niektóre z nich są również zależne od kierowców, więc odpowiednio wykorzystana wiedza na ten temat może przyczynić się do wydłużenia okresu eksploatacji naszych opon, a tym samy ich przebiegu.

Do czynników, które w dużej mierze wpływają na trwałość opon i jednocześnie są zależne od nas samych, zaliczyć należy przede wszystkim styl jazdy. Decydująca jest w tym przypadku nie tylko prędkość, ale także gwałtowność podczas manewrów, takich jak np. hamowanie, przyspieszanie czy ruszanie, które powodują szybsze zużycie gumy. Jeśli więc preferujemy dynamiczną, agresywną jazdę musimy się niestety liczyć z szybszym ścieraniem bieżnika i w konsekwencji z koniecznością wymiany opon na nowe.

żywotność opon letnich

żywotność opon letnich

Kolejnym bardzo istotnym faktorem mającym duży wpływ nie tylko bezpieczeństwo w trakcie jazdy, ale także na okres wytrzymałości ogumienia jest ciśnienie powietrza. Tylko wtedy, gdy jest ono poprawne, opona optymalnie trzyma się drogi i zapewnia dłuższe przebiegi. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie powodują szybsze i nierównomierne ścieranie. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i przestrzeganie wartości zalecanych przez producenta. Negatywne oddziaływanie nieprawidłowego ciśnienia na żywotność opon może spotęgować także duże obciążenie pojazdu, które w połączeniu z dużą masą auta wywiera większy nacisk na opony. W efekcie szybciej się ścierają i tracą swoje optymalne właściwości.

Długość okresu użyteczności opon zależna jest również od tego, na jakiej osi są zamontowane. Z reguły opony na osi napędowej podlegają nieco większemu obciążeniu, przez co też szybciej się zużywają. Z tego powodu zalecana jest okresowa rotacja opon pomiędzy osiami w celu zapewnienia równomiernego zużycia.

Nie bez znaczenia dla trwałości opon jest też stan techniczny samochodu. Szczególnie ważne w tym przypadku jest dbanie o prawidłową geometrię układu kierowniczego oraz zawieszenia, aby zapobiec przyspieszonemu zużyciu bieżnika.

Wbrew pozorom także nieprawidłowy sposób przechowywania opon może przyczynić się do ich nadmiernego zużycia. Ekspozycja na słońce, ciepło i wysoka wilgotność mogą szybko doprowadzić do deformacji lub pęknięć. Dlatego zaleca się przechowywanie ogumienia w możliwie suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Należy pamiętać też o właściwym ułożeniu: opony bez felg stawiamy pionowo obok siebie, natomiast kompletne koła wieszamy na haki bądź układamy jedno na drugim.

Nie można pominąć również rodzaju i stanu nawierzchni, po których się najczęściej poruszamy. Powierzchnia drogi ma duży wpływ nie tylko na przyczepność opon do podłoża, ale także na ich zużycie. Dłuższe przejazdy autostradą inaczej oddziałują na opony niż codzienny ruch miejski, ponadto duże znaczenie ma też stan nawierzchni. Jeśli często jeździmy po bardzo nierównym asfalcie lub w terenie, bieżniki zużywają się szybciej niż podczas jazdy na gładszych drogach.

O tym, czy opony zużywają się szybciej lub wolniej decyduje także typ pojazdu i moc silnika. Mocniejsze auta o wysokich osiągach oferują wyższy moment obrotowy, w związku z tym nacisk na opony jest większy i przez to guma szybciej się ściera. W przypadku mocnych samochodów z wyższej półki zalecane są opony UHP, które zostały zaprojektowane pod kątem tego typu aut.

Żywotność opon letnich

Do najistotniejszych czynników mających duży wpływ na proces zużywania się ogumienia zalicza się szczególnie rodzaj mieszanki gumowej oraz temperatura otoczenia. Celowo nie zostały one wymienione w poprzednim akapicie, gdyż zostaną przedstawione w kontekście żywotności opon sezonowych oraz całorocznych.

Jeśli chodzi o opony letnie, to wykazują one większą odporność na zużycie. Wynika to z zastosowania twardszej mieszanki gumowej, która musi być przystosowana do pracy w wyższych temperaturach i nie mięknie, gdy robi się cieplej. Jednak bezwzględnie zaleca się wymianę opon na zimowe, gdy temperatura spadnie poniżej 7 °C, gdyż użytkowanie letniego kompletu w takich warunkach może negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie, jak i stanie ogumienia. Mniejsza podatność na zużycie opon letnich wynika także z łagodniejszej rzeźby bieżnika, który posiada mniej nacięć i lameli i przez to wolniej się ściera.

Michelin Primacy 4

Opony Michelin Michelin Primacy 4

Wysoce zaawansowana technologicznie opona franuskiego koncernu przebojem wdarła się na polski rynek. Opona o niezwykłej przyczepności zapewnia swoje osiągi od pierwszego do ostatniego dnia użytkowania. Specjalna mieszanka pozwala uzyskać bardzo długie przebiegi.

Najczęściej sprzedawane
Michelin Primacy 4

Polecane rozmiary
Michelin Primacy 4

Od czego zależy żywotność opon zimowych?

Opony zimowe mają tendencję do szybszego ścierania, gdyż są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumowej. Dzięki niej pozostają miękkie nawet w niskich temperaturach, co pozwala  zapewnić optymalną przyczepność i maksymalny poziom bezpieczeństwa w wymagających, zimowych warunkach. Jednak należy pamiętać, że zimówki gwarantują optymalne osiągi w temperaturach poniżej 7°C, przy cieplejszej aurze ich mieszanka gumowa mięknie i szybciej się nagrzewa. W efekcie opony zimowe nie są w stanie zapewnić należytej przyczepności, a w dodatku bieżnik dużo szybciej się zużywa, co drastycznie skraca jego żywotność. Dlatego tak ważne jest, by obserwować pogodę w okresie przejściowym i gdy tylko się ustabilizuje, wymienić opony na letni komplet. Większa podatność na zużycie opon zimowych wynika także z bardziej agresywnej rzeźby bieżnika, którego powierzchnia pokryta jest licznymi nacięciami i lamelami. Ich zadaniem jest zapewnić optymalną przyczepność na pokrytej śniegiem, błotem pośniegowym czy lodem drodze.                                                                                                                                                                                           

Jak długie przebiegi gwarantują opony całoroczne?

Opony całoroczne stanowią swego rodzaju kompromis między oponami sezonowymi, eliminujący konieczność zakupu drugiego kompletu oraz sezonowej wymiany ogumienia dwa razy w roku. Dzięki specjalnie dobranym składnikom mieszanki oraz odpowiedniej rzeźbie bieżnika nadają się one do użytkowania zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Jednak te uniwersalne właściwości w konsekwencji przynoszą większe zużycie, gdyż opony wielosezonowe nie posiadają takich właściwości, co ogumienie sezonowe. W dodatku są eksploatowane przez cały rok bez przerwy, więc można przyjąć, że ich okres przydatności będzie 2x krótszy niż w przypadku opon letnich i zimowych.

DOT - wiek opony

DOT - wiek opony

Zużycie opon, a wiek opon – kiedy należy wymienić ogumienie?

Oczywiste jest, że regularnie użytkowane opony ulegają zużyciu, przez co ich okres żywotności jest ograniczony. Można by więc przyjąć, że w przypadku aut o niskim, rocznym przebiegu lub tzw. pojazdów sezonowych, czyli motocykli, kamperów czy samochodów zabytkowych okres ten będzie adekwatnie dłuższy. Jest to jednak mylne założenie, gdyż nawet rzadziej eksploatowane opony mają określony okres przydatności, a wynika to z faktu, że opony ulegają procesowi starzenia. Na ich właściwości mają wpływ takie czynniki jak temperatura, promieniowanie UV czy wilgoć, które sprawiają, że mieszanka gumowa z czasem staje się twarda i krucha. Wówczas odbija się to negatywnie na parametrach opony, które nie gwarantują już tych samych osiągów ani poziomu bezpieczeństwa.

A jaki jest graniczny wiek opony? Otóż polskie normy prawne tej kwestii nie regulują, ale powszechnie przyjęło się, że można użytkować ogumienie, które jest nie starsze niż 10 lat, ale pod warunkiem, że ich stan techniczny na to pozwala. Aby sprawdzić wiek opony, wystarczy odszukać na ścianie opony jej datę produkcji, czyli tzw. numer DOT. Jego cztery ostatnie cyfry wskazują, w którym tygodniu danego roku opona została wyprodukowana, np. 1820, czyli 18 tydzień 2020 roku.

Pamiętajmy jednak, że poza wiekiem opony zasadniczym parametrem decydującym o możliwości dalszej eksploatacji opony jest jej kondycja techniczna, a w szczególności głębokość bieżnika. I choć przepisy prawa określają minimalną wartość wynoszącą 1,6 mm, to ze względów bezpieczeństwa zaleca się, by głębokość bieżnika nie była mniejsza niż 3 mm dla opon zimowych oraz 4 mm dla letnich.

Opony z najdłuższym przebiegiem

O żywotności opony decyduje nie tylko zastosowana mieszanka gumowa, ale również technologie i rozwiązania mające na celu wydłużenie trwałości ogumienia. Dlatego często bywa, że opony klasy premium charakteryzują się dłuższą żywotnością niż modele z niższej półki. Są również marki, które specjalizują się w produkcji opon wyróżniających się wyjątkowo długimi przebiegami, jak np. Michelin czy Goodyear. I właśnie przedstawiciel tego ostatniego koncernu zasłużył na wyróżnienie, gdyż w ostatnim teście ADAC sprawdzającym opony letnie w rozmiarze 205/55 R16 model Goodyear Efficient Grip Performance 2 wykazał się najdłuższym, prognozowanym przebiegiem wynoszącym ponad 55 000 km. Dla porównania przebieg najsłabszej opony określono na  24 800 km, różnica wynosiła zatem aż 120%.

Goodyear EfficientGrip Performance 2

Opony Goodyear Goodyear EfficientGrip Performance 2

Opony letnie klasy premium o podwyższonej wytrzymałości na ścieranie. Pozwalają pokonać nawet o 20-50% więcej kilometrów. Bardzo krótka droga hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Naszpikowana najnowszymi technologiami. Kupując te opony wpływasz pozytywnie na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Najczęściej sprzedawane
Goodyear EfficientGrip Performance 2

Polecane rozmiary
Goodyear EfficientGrip Performance 2

Jak wydłużyć żywotność opon?

Choć żywotność opon jest zależna od wielu czynników, to na kilka z nich sami mamy dość znaczący wpływ, a z odpowiednią wiedzą na ten temat możemy realnie postarać się o dłuższe przebiegi. Chodzi przede wszystkim o nasz styl jazdy, bo nic tak nie skraca trwałości opon jak gwałtowna i szybka jazda z nagłymi przyspieszeniami, hamowaniami czy ostrym pokonywaniem zakrętów. Ponadto dbajmy też o nasze ogumienie, ich prawidłowa konserwacja (regulacja ciśnienia, wyważenie) oraz odpowiedni sposób przechowywania pozwolą na wydłużenie okresu ich eksploatacji. Nie zapominajmy też o terminowej wymianie ogumienia sezonowego, gdyż użytkowanie opon w warunkach, do których nie są przystosowane znacznie zwiększa ich zużycie.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow