Grupa Cooper

Marka Cooper jest rodowitym amerykańskim producentem opon działającym od pierwszej dekady dwudziestego wieku. Działalność początkowo dotyczyła produktów do naprawy opon z uwagi na dużą awaryjność ogumienia a tamtych czasach. Z związku z dużym popytem Cooper Tire & Rubber Company rozpoczął również produkcję własnych opon. Podczas II wojny światowej Cooper zaangażował się w produkcję artkułów pomocnych dla wojska.

Cooper produkował opony radialne wysokiej jakości o dużej odporności na zużycie. Nawet kryzys w latach siedemdziesiątych nie pogorszył sytuacji tego producenta. Ekspansja marki Cooper ograniczała się przez bardzo długi czas tylko do Ameryki i nie starali się nawet wykraczać do Europy. Dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych Cooper przejął udziały w firmie Avon Rubber co pozwoliło rozszerzyć sprzedaż na Europę i Azję. Avon dał pierwszy przyczółek amerykańskiemu producentowi i fabrykę na terenie Anglii. Opony Avon w segmencie opon osobowych są notowane w klasie ekonomicznej natomiast oferowane opony motocyklowe są bardzo pozytywnie oceniane i mają dobry stosunek ceny do jakości.

Dziś koncern Cooper posiada ponad 60 obiektów, które są fabrykami i ośrodkami badawczymi. Do grupy dołączyły również dwie inne marki mniej znane w Polsce tj. Mastercraft oraz Starfire. Cooper Tire & Rubber Company jest do dziś niezależną marką w dalszym ciągu posiadającą kapitał w całości amerykański i nie udało się żadnej innej dużej firmie przejąć tego wytwórcy opon.