Audi - Opony, Felgi i Komplety kół
Audi to niemiecki gigant z branży motoryzacyjnej, który przeżywał swoje wzloty i upadki, lecz to nie przeszkodziło mu stać się jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Niewątpliwie najważniejszą postacią dla koncernu okazał się August Horch, bo to od niego rozpoczyna się historia marki Audi AG.
Przełomowym rokiem dla koncernu z Niemiec był rok 1976, kiedy to wyposażono pojazdy w pięciocylindrowe jednostki, w 1979 r. wprowadzono turbodoładowania, 3 lata później natomiast zastosowano napęd na 4 koła – Quatro. Obecnie niemiecka marka w swojej ofercie posiada modele: Q5 i Q7, Audi A3, A4, A5, A6, A7 oraz A8, a także Audi TT i Audi R8.
Wybierz model swojego samochodu
Dostawa GRATIS
wszystkie formy płatności
Ocena sklepu Voida.pl w Google
4,3/5
TAX FREE
zwrot VAT dla podróżnych
14 dni na zwrot
bez podania przyczyny
Jakie samochody produkuje Audi?
W naszej bazie samochodów marki Audi posiadamy 73 modele pojazdów. Podzielone zostały one na 215 generacji. Do tej pory znaleźliśmy 1467 wersji silników. Samochody Audi można podzielić wg typu napędu: 61,69% benzyna, 3,61% elektryczny, 30,47% diesel, 3,27% hybrydowy.
Jednym z pierwszych modeli wyprodukowanych w roku 1972 jest Audi 80. Z kolei najdłużej produkowane auto tej marki to Audi A4 - 32 lata. W grupie najnowszych aut spod znaku Audi wyróżnić można np. Audi A3 allstreet - produkcja rozpoczęła się w 2024 roku.
Pojazdy marki Audi z napędem elektrycznym
W gamie produkowanych wersji silnikowych tego producenta znajdują się również modele aut z napędem w pełni elektrycznym: Audi Q4, Audi Q4 Sportback, Audi Q6 e-tron, Audi RS e-tron GT, Audi e-tron.
Historia marki Audi
Wszystko się zaczęło 14 listopada 1899 r. gdy w Kolonii August Horch założył firmę A. Horch & Cie, stając się tym samym twórcą swojego pierwszego samochodu. Horch zdawał sobie sprawę, że chcąc osiągnąć coś więcej, powinien znaleźć partnerów do interesów. I tak przedsiębiorstwo w r. 1904 na swoją nową siedzibę obrało Zwickau. W tamtym czasie to w Saksonii produkowano luksusowe pojazdy, które wyposażono w czterocylindrowe silniki, mające pojemność 2,4l oraz 5,8l i o mocy 20 i 40 koni mechanicznych.
5 lat później jednak w przedsiębiorstwie pojawił się kryzys finansowy i konflikty wewnętrzne, co skłoniło Horcha do opuszczenia firmy. To bynajmniej nie spowodowało, że August zaprzestał działalności, gdyż założył on nową fabrykę – Audi Werke. W tym momencie należy wyjaśnić, że Horch nie mógł ponownie wykorzystać swojego nazwiska, gdyż jego poprzednia firma na to nie pozwoliła, lecz niemiecki przedsiębiorca sprytnie obszedł ten zakaz, zastępując swoje nazwisko oznaczające po niemiecku „słuchaj”, jego łacińskim odpowiednikiem – „Audi”.
Auta sygnowane marką Audi odnosiły w latach 1911-1914 liczne sukcesy w wyścigach alpejskich, co w dużym stopniu przysporzyło firmie popularności.
W tym miejscu trzeba wspomnieć też o dwóch przedsiębiorstwach, jednym jest Wanderer, która swoją działalność rozpoczęła w 1885 r. w Chemnitz. Twórcami firmy byli R.A. Jaenicke oraz Johann Baptist Winklhofer. Wprawdzie pierwsze lata aktywności przypadały na produkcję rowerów, to ostatecznie w 1913, przedsiębiorstwo zajęło się wytwarzaniem samochodów. Drugim zaś było założone w 1904 przez Duńczyka Jorgena Skaftee, Rasmussen & Ernst z siedzibą w Chemnitz, zajmujące się wytwarzaniem urządzeń parowych. Natomiast nazwę późniejszą - Dampf-Kraft-Wagen, firma zawdzięcza swojej pracy nad pojazdami napędzanymi parą. Powstawaniem aut przedsiębiorstwo zajęło się od r. 1928, wcześniej natomiast produkowało motocykle. W tym miejscu można zadać sobie pytanie, jaki związek Wanderer i DKW miały z firmą Audi Werke? Okazuje się, że miały i to całkiem spory, lecz o tym później.
Połączone siły, pozwoliły Audi przetrwać
W 1921 r. Audi Werke wyprodukowało pierwsze auto na rynku niemieckim posiadające kierownicę po lewej stronie, był to model Audi 14/50 KM Typ K. Natomiast w 1923 r. z taśmy produkcyjnej zjechał samochód Audi M, w którym zaimplementowano sześciocylindrowy silnik. Rok 1927 należał do debiutu Audi Imperator, który wyposażono w ośmiocylindrową jednostkę, to po pierwsze, a po drugie: był to pierwszy samochód, gdzie wykorzystano logo czterech pierścieni.
Skutki kryzysu z 1929 r. odczuli niemal wszyscy, a małe firmy postanowiły wtedy połączyć swoje siły, co miało być sposobem na przetrwanie. Horch, Audi, DKW oraz Wanderer nie stanowiły wyjątku w tej kwestii, tworząc tym samym, w 1932 r. jedno duże przedsiębiorstwo z siedzibą w Chemnitz.
Od tego momentu oficjalnym logo marki stały się 4 pierścienie – każdy pierścień symbolizował jedną firmę, natomiast wszystkie – połączenie. W tym czasie zostały też określone strefy wpływów na rynku motoryzacyjnym i tak: DKW zajęło się małymi samochodami i motocyklami, Wanderer – samochody klasy średniej, Audi – produkcja aut klasy wyższej, Horch - produkcją limuzyn.
Czas po drugiej wojnie światowej
Po wojnie niemiecki koncern trafił pod strefę wpływów ZSRR, choć części pracowników udało się przedostać do Ingolstad znajdującego się na terytorium RFN i od 1949 zaczęto produkować samochody DKW.
W 1958 r. przedsiębiorstwo popadło w kłopoty finansowe, w konsekwencji czego pakiet kontrolny akcji przejęło Mercedes Benz, natomiast po pięciu latach firmę przejął Volkswagen, a rok później na ulice wyjechały pojazdy Audi. W 1965 r. Volkswagen przejął markę NSU połączywszy ją z Auto Union, dając tym samym początek Audi NSU Auto Union AG. Jednak 20 lat później nazwa marki uległa zmianie, na Audi AG.
Modele samochodów Audi
W 1965 – z fabryki wyjechało Audi 72, natomiast w 1967 r. zaprezentowały się światu kolejne modele: Audi 60 i Audi 75. Dużą popularność zdobyło, wypuszczone w 1968 Audi 100. R. 1972 należał natomiast do modelu Audi 80.
Przełomowym rokiem dla koncernu z Niemiec był rok 1976, kiedy to wyposażono pojazdy w pięciocylindrowe jednostki, w 1979 r. wprowadzono turbodoładowania, 3 lata później natomiast zastosowano napęd na 4 koła – Quatro.
Obecnie niemiecka marka w swojej ofercie posiada modele: Q5 i Q7, Audi A3, A4, A5, A6, A7 oraz A8, a także Audi TT i Audi R8.
W wersji elektrycznej natomiast Audi wypuściło model E-Tron, zachwycając tym samym ekologów i wielbicieli motoryzacji.