Mercedes-Benz - Opony, Felgi i Komplety kół
Mercedes-Benz - ta niemiecka marka samochodowa liczy sobie ponad 100 lat, a do jej powstania przyczynili się Karl Benz i Gottlieb Deimmler. Bez wątpienia Mercedes Benz cieszy się na świecie dużą renomą wśród miłośników motoryzacji.
Mercedes to klasa sama w sobie i z pewnością wśród użytkowników samochodów wielu znajdzie się takich, którzy marzą, by móc zasiąść za kierownicą pojazdów tej marki.
Wybierz model swojego samochodu
Dostawa GRATIS
wszystkie formy płatności
Ocena sklepu Voida.pl w Google
4,3/5
TAX FREE
zwrot VAT dla podróżnych
14 dni na zwrot
bez podania przyczyny
Skąd się wzięła nazwa Mercedes?
Odpowiedź wiąże się z córką honorowego vice konsula z Austrii, w Monako. Emil Jellinek, bo o nim mowa, dokonał zakupu jednego z pojazdów Deimmlera. Auto wzbudziło spore zainteresowanie, w związku z czym Jellinek postanowił kupić jeszcze 4 egzemplarze, po czym sprzedał je z zyskiem. W niedługim czasie kupił więcej egzemplarzy, a następnie zastrzegł, iż chce mieć na sprzedaż monopol w Austrowęgrzech, Belgii, Francji i Ameryce.
Bynajmniej nie był to koniec jego warunków, gdyż chciał sprzedawać samochody Deimlera pod nazwą Mercedes, tak miała na imię córka dyplomaty, a nazwa została nadana na jej cześć. Co ciekawe, dziewczynka miała wówczas 11 lat i nie miała nigdy samochodu.
Kultowe auta Mercedesa
Niemiecka marka ma na swoim koncie wiele kultowych aut i zaliczyć do nich można:
Mercedesa W116, który został wyprodukowany w 1972 r. Była to pierwsza generacja klasy S. W latach 1975-1986 produkowany był Mercedes W123, nazywany też popularnie „beczką”.
W latach 80-tych debiutował Mercedes 190, zaś jego produkcja przypadła na lata 1982-1993, zastąpiony przez model w klasie C. W następnej kolejności powstawał Mercedes W124, cieszący się wśród użytkowników dużą popularnością, a jego produkcja trwała do 1997 r. Jego spadkobiercą był Mercedes W210, zaś w 2002 r. zastąpił go W211, a w 2009 r. pojawił się model W212. I to te modele określane są jako modele w klasie E.
W sprzedaży Mercedes oferuje pojazdy klasy A, B, C i E. W segmencie SUV-ów natomiast dostępny jest Mercedes GLK, a jako terenówka – Mercedes G.
Mercedes to klasa sama w sobie i z pewnością wśród użytkowników samochodów wielu znajdzie się takich, którzy marzą, by móc zasiąść za kierownicą pojazdów tej marki.
Ciekawe samochody Mercedesa - kto ich używał?
W 1930 r. Ojciec Święty Pius XI otrzymał od przedsiębiorstwa w prezencie Mercedesa Nurburg. Na lata 30-ste XX wieku przypada produkcja roadsterów 500 K i 540 K, a popularność zyskał sobie także model 770, nazywany też Grosser Mercedes. Jego pierwsza generacja była produkowana w latach 1930-1938. Ten samochód był luksusową limuzyną, a jeździł nią Adolf Hitler.
Dużą popularność zyskał model 18/80PS – odmiana Nurburg 460, wyprodukowany w 1928 r. Za jego napęd odpowiadała ośmiocylindrowa jednostka, która posiadała pojemność skokową 4622cm3 i moc 80 koni mechanicznych.
Mercedes 260D był pierwszym pojazdem, który produkowano z silnikiem Diesla. Auto powstawało w latach 1936-1940. Dieslowska jednostka dysponowała pojemnością 2,5l i mocą 45 koni mechanicznych. Pojazdy te sprawdziły się jako taksówki.
W 1937 r. pojawił się Mercedes 320, którego oferowano w wersji coupe i kabriolet. Początkowo za napęd pojazdu odpowiadała jednostka o pojemności 2,9l, lecz później zwiększono ją do 3,4l.
Wiosną 1957 r. premierę miał Mercedes 300 SL Roadster, a jeździł nim np. Elvis Presley.
Jakie samochody produkuje Mercedes-Benz?
W naszej bazie samochodów marki Mercedes-Benz posiadamy 84 modele pojazdów. Podzielone zostały one na 253 generacje. Do tej pory znaleźliśmy 1987 wersji silników. Samochody Mercedes-Benz można podzielić wg typu napędu: 55,86% benzyna, 2,32% elektryczny, 37,34% diesel, 4,08% hybrydowy.
Jednym z pierwszych modeli wyprodukowanych w roku 1968 jest Mercedes-Benz T2. Z kolei najdłużej produkowane auto tej marki to Mercedes-Benz SL-Class - 50 lat. W grupie najnowszych aut spod znaku Mercedes-Benz wyróżnić można np. Mercedes-Benz CLE-Class - produkcja rozpoczęła się w 2023 roku.
Pojazdy marki Mercedes-Benz z napędem elektrycznym
W gamie produkowanych wersji silnikowych tego producenta znajdują się również modele aut z napędem w pełni elektrycznym: Mercedes-Benz EQS, Mercedes-Benz EQE, Mercedes-Benz EQB, Mercedes-Benz EQA, Mercedes-Benz EQV.
Historia koncernu Mercedes-Benz
Założyciele koncernu Mercedes Benz początkowo pracowali niezależnie i tak w 1883 r. Karl Benz założył w Mannheim przedsiębiorstwo Benz & Co, zaś 7 lat później, w 1890 r. w Cannstatt powstała Daimler-Motoren-Gesellschaft, której założycielem był Gottlieb Daimler.
W 1885 r. Karl Benz zbudował silnik odpowiadający za napęd trójkołowego pojazdu. Jazda testowa tego pojazdu zakończyła się zderzeniem ze ścianą. Natomiast Gottlieb Deimler podjął współpracę z Wilhelmem Maybachem. Panowie postanowili ulepszyć silnik, który skonstruował August Otto. W 1883 r. uzyskali oni patent na silnik spalinowy szybkoobrotowy, a po dwóch latach od tego wydarzenia, wykorzystali go jako napęd do jednośladu.
Do rozpowszechnienia wynalazku Karla Benza przyłożyła swoją rękę jego żona, Bertha. Małżonka wynalazcy w tajemnicy przed nim pokonała trasę z Mannhaim, siedziby firmy męża, do Pforzheim, oddalonego o 80km, wykorzystując jego trójkołowy pojazd. W paliwo do niego zaopatrywała się w aptekach. Będąc u celu, Bertha wysłała do męża telegram, oznajmiając, że podróż zakończyła się powodzeniem. Pod wpływem jej uwag Karl Benz zastosował niski bieg, który ułatwiał pokonywanie wzniesień.
W kolejnych latach – 1893 i 1894 powstały odpowiednio Benz Viktoria oraz model Velo, będący pierwszym pojazdem zakładu, który wytwarzano na skalę przemysłową. Wtedy też rozpoczęła się produkcja pojazdów do celów użytkowych, a w 1895 r. fabrykę opuścił pierwszy autobus.
Rozwój firmy Deimmlera
Tymczasem przedsiębiorstwo Deimlera nie tylko produkowało samochody, lecz wytwarzało też łodzie i prowadziło eksperymenty ze sterowcami. W latach 90-tych XIX wieku Daimler i Maybach uzyskali patent na silnik widlasty, ponadto wytworzyli również czterocylindrową jednostkę i czterobiegową skrzynię biegów. Natomiast ich pierwszy samochód - Phoenix, miał swoją premierę w 1897r.
Pierwsze pojazdy Mercedesa
W 1901 r. wyprodukowano pod nazwą Mercedes pierwszy samochód, a w kolejnym roku pojawił się model Sphinx.
Pierwszym modelem mercedesa był 35 PS. Zamontowano w nim czterocylindrowy silnik o pojemności niemal 6l, a dysponował mocą 35 koni mechanicznych. Charakteryzował go szeroki rozstaw osi, nisko położony środek ciężkości i pochylona kolumna kierownicy. Kolejną charakterystyczną cechą była chłodnica typu plaster miodu, co stało się znamienne dla tej marki. By rozszerzyć swoją dotychczasową ofertę, przedsiębiorstwo wprowadziło model Simplex. Pojazd ten ważył 900kg i osiągał prędkość maksymalną 80km/h.
W 1907 r. przedsiębiorstwo DMG przejął syn Gottlieba Deimlera, Paul. Wówczas amerykański projektant Charles Knight zaprojektował dla niego nowy silnik sterowany suwakami. Nie posiadał on zaworów i pełną moc osiągał przy bardzo niskich obrotach. Samochód, który wykorzystywał taką jednostkę został nazwany Knight 16/45 PS, lecz nie cieszył się dużą popularnością, w związku z czym jego produkcja dobiegła końca w 1926r.
Naczelnym konstruktorem przedsiębiorstwa został Ferdynant Porsche, zastępując tym samym na stanowisku Paula Deimlera. Wtedy to powstał model 24/100/140PS, który wyposażono w potężny silnik dysponujący pojemnością ponad 6l. Swój debiut samochód miał na targach w Berlinie, w grudniu 1924 r. Następną wersją tego modelu był model 400, który oznaczono symbolem 15/70/100. Sukces odniósł również model 630K, mający swój debiut w 1926r.
Benz i Deimler łączą swoje siły
Benz i Deimmler jak do tej pory byli raczej konkurentami, walczącymi o nabywców. Jednak po I wojnie światowej nastąpiły trudności w sprzedaży pojazdów. Skutkiem tego, aby przetrwać trudny okres, obydwa przedsiębiorstwa w 1924 r. zawarły porozumienie, w ramach którego zaprzestały ze sobą konkurować i podjęły współpracę.
W 1926 r. doszło do połączenia obu firm i powstało jedno przedsiębiorstwo - Daimler-Benz A.G. Ta współpraca była jedną z najdłużej trwających w historii, gdyż trwała do 1998 r. Pierwszym autem połączonych przedsiębiorstw był model K, debiutujący w 1926 r. W następnej kolejności powstały Mercedes: SSK i SSKL, które zaprojektował Hans Nibel. Oprócz wersji typowo sportowych pojawiły się także kabriolety i modele z nadwoziem przystosowanym do rajdów.
Lata powojenne
Koncern po wojnie podniósł się bardzo szybko i w 1947 r. wypuścił Mercedesa 170 zaimplementowana do niego jednostka posiadała pojemność 1767 cm3 i moc 52 konie mechaniczne. Zupełnie innym samochodem okazał się jednak Mercedes 300, gdyż była to limuzyna, która powstała na ramie ze skrzyżowanymi belkami poprzecznymi. Pojazd posiadał sześciocylindrowy silnik o pojemności 3l i mocy 115 koni mechanicznych. Jego specjalna wersja służyła jako środek transportu samemu Konradowi Adenauerowi.
Po zakończeniu produkcji modelu 300 pojawił się Mercedes 219. Niemiecki koncern zdecydował się wówczas na obniżenie jakości wykonania, by dzięki zmniejszeniu ceny, stać się konkurencją dla pojazdów Opla. 15 czerwca 1951 koncern z Niemiec zdecydował o powrocie do wyścigów, co zaowocowało dwukrotnym mistrzostwem w wyścigach Formuły 1.
W lutym 1954 r. debiutował Mercedes 300 SL. Model ten posiadał charakterystyczne, skrzydlate drzwi otwierającymi się ku górze, razem z częścią dachu.