Nissan - Opony, Felgi i Komplety kół
Ten japoński koncern samochodowy uchodzi za jedną ze słynniejszych marek z kraju kwitnącej wiśni, cieszy się również świetną sprzedażą na świecie. W Polsce Nissan ma także grono oddanych klientów i wielbicieli. Koncern można kojarzyć przede wszystkim z autami osobowymi, sportowymi, ale jego oferta obejmuje również samochody terenowe, pickupy i auta dostawcze.
Marka stawia głównie na rozwiązania tradycyjne i uniwersalne, natomiast samochody wyprodukowane przez Nissana sprzedają się w 160 krajach całego świata. Jednak japoński koncern z branży motoryzacyjnej to nie tylko auta osobowe, terenowe czy dostawcze, to także pojazdy sportowe, które firma produkuje od 1975 do dnia dzisiejszego.
Idąc z duchem czasu koncern również wypuścił model elektryczny, a jest nim Nissan Leaf, natomiast w przyszłości marka planuje produkcję samochodu autonomicznego.
Wybierz model swojego samochodu
Dostawa GRATIS
wszystkie formy płatności
Ocena sklepu Voida.pl w Google
4,3/5
TAX FREE
zwrot VAT dla podróżnych
14 dni na zwrot
bez podania przyczyny
Jakie samochody produkuje Nissan?
W naszej bazie samochodów marki Nissan posiadamy 70 modeli pojazdów. Podzielone zostały one na 190 generacji. Do tej pory znaleźliśmy 600 wersji silników. Samochody Nissan można podzielić wg typu napędu: 67,17% benzyna, 2,67% elektryczny, 28,33% diesel, 1,33% hybrydowy.
Jednym z pierwszych modeli wyprodukowanych w roku 1978 jest Nissan 280ZX. Z kolei najdłużej produkowane auto tej marki to Nissan Maxima - 43 lata. W grupie najnowszych aut spod znaku Nissan wyróżnić można np. Nissan Ariya - produkcja rozpoczęła się w 2022 roku.
Pojazdy marki Nissan z napędem elektrycznym
W gamie produkowanych wersji silnikowych tego producenta znajdują się również modele aut z napędem w pełni elektrycznym: Nissan Ariya, Nissan Leaf, Nissan e-NV200, Nissan Evalia, Nissan Townstar.
Historia marki Nissan
Swój początek koncern ma w 1911 r. choć nie od razu był znany pod dotychczasową nazwą. Założycielem pierwszej fabryki o nazwie Kwaishinsha był Masujiro Hashimoto, który zdobywszy doświadczenie w Stanach Zjednoczonych, skonstruował pierwszy pojazd i tak w 1914 r. z taśmy produkcyjnej zjechało pierwsze auto, które nazywało się DAT. Nazwę swoją wzięło od nazwisk trzech zaangażowanych w projekt osób, ale DAT to również z języka japońskiego uciekający zając, będący początkowo symbolem firmy.
W Osace w 1919 r. działalność rozpoczął, zakładając własną fabrykę Jitsuyo Jidosha. Obie fabryki połączyły się w 1926 r. W kolejnych latach natomiast dołączył Tobata Casting – producent części samochodowych i to on posiadał największe udziały. W 1934 r. doszło do fuzji wszystkich firm i jest to oficjalna data powstania koncernu Nissan Motor Company, Limited. Nazwę marka przyjęła od pierwszych sylab imion ówczesnego prezydenta firmy Niho Sangyo.
W 1935 r. fabrykę marki opuściło pierwsze auto osobowe Datsun. W tym czasie koncern postanowił o eksporcie swoich aut do Australii, co okazało się dobrym posunięciem. Nissan zaangażował się wówczas, jak wiele innych przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej, w wyścigi samochodowe, na których odnosił liczne sukcesy.
Produkcja aut, a wojny światowe
II wojna światowa dla Nissana okazała się tak samo trudną próbą, jak dla wielu innych producentów pojazdów. W tym okresie produkcja przedsiębiorstwa była zorientowana na potrzeby armii japońskiej, w związku z czym zajęto się wytwarzaniem samochodów wojskowych, silników, a nawet samolotów. Ponadto fabryki firmy zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.
Aby zażegnać kryzys, w którym japoński producent się znalazł, podjęto decyzję o współpracy z brytyjskim Austin, co zaowocowało produkcją auta licencyjnego w 1953 r. To posunięcie pozwoliło Nissanowi przetrwać, a w konsekwencji stać się drugim producentem pojazdów w kraju. Sprzedaż i eksport aut osobowych wciąż odbywała się pod nazwą Datsun, natomiast nazwę Nissan zarezerwowano dla pojazdów ciężarowych.
Rok 1957 - powstaje kolejne auto – Nissan Skyline, nieco później zaprezentował się światu model Bluebird mający trafić na rynek Stanów Zjednoczonych. Koniec lat 50-tych i lata 60-te to dla koncernu okres bogaty w kolejne modele pojazdów. I tak, w r. 1966 powstał model Sunny, do dziś produkowany z powodzeniem. Rok 1969 należał do debiutu słynnego sportowego modelu 240Z. Koncern, zdawszy sobie sprawę z sukcesu odniesionego przez model 240Z, postawił na auta sportowe, co zaowocowało produkcją modelu 260Z w r. 1973 i 280Z w 1975. Ich spadkobiercami w latach późniejszych stały się modele 280ZX oraz 300ZX.
Samochody osobowe Nissan oraz luksusowe modele
Producent z kraju kwitnącej wiśni nie zapomniał jednak o klasycznych pojazdach i tak oto w r. 1982 swoją premierę święciła kompaktowa Mikra, natomiast w r. 1986 z taśmy produkcyjnej zjechał pick-up – Nissan Navara. Trzeba też zaznaczyć, iż po unifikacji nazw w 1983 r. nazwę Datsun zastąpiła – Nissan.
W roku 1989 firma rozpoczęła produkcję pojazdów luksusowych – model Infiniti, przeznaczony pierwotnie na rynek USA. W 2008 r. jednak model Infiniti zawitał do Europy. W latach 90-tych triumfy wśród klientów japońskiej marki święciły Primera i Almera, natomiast w 1993 r. Nissan Mikra drugiej generacji został okrzyknięty europejskim samochodem roku. W kolejnych latach Nissan powołał do życia nowe fabryki poza ojczystym krajem, w Europie zostały założone dwie – w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Ważnym i przełomowym dla koncernu okazał się rok 1999, gdyż wtedy Renault kupiło 35% akcji japońskiego przedsiębiorstwa, zaś w 2002 Nissan kupił 15% akcji Renault i tym samym doszło do aliansu obu firm. Przed aliansem z francuską marką, Nissan znalazł się w dołku finansowym, jednak opracowany przez specjalistów plan ratunkowy odniósł oczekiwany rezultat i to szybciej niż początkowo zakładano. Osobą poręczającą osiągnięcie tych działań był Carlos Ghosn.
Światowy sukces marki Nissan
Kolejne lata przyniosły firmie sukces na poziomie światowym. Początek XXI wieku okazał się dla japońskiego koncernu bogaty w kwestii nowych modeli, a na szczególną uwagę zasługują: Qashqai, Note, a także Juke, który charakteryzuje się nietypowym nadwoziem oraz Nissan Leaf, uzyskując w 2011 r. tytuł europejskiego samochodu roku, lecz bynajmniej nie zakończył na tym swoich triumfów, bo został również uznany za najlepszy samochód roku na świecie, a w 2019 r. uzyskał wygraną w konkursie World Green Car of the year.