[Pytanie o tanie opony] Czy chińskie opony zimowe są bezpieczne?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 03.10.2018, aktualizacja 10.04.2021

To pytanie, jest najczęściej zadawane przed zakupem opon zimowych produkowanych w Chinach przez chińskich producentów. Czy pytanie to jest zasadne? Tak, jest z uwagi na fakt, że na rynku jest mnóstwo bardziej i mniej znanych marek opon, których wymówienie nazwy niejednokrotnie sprawia wszystkim nie lada problemy.

Chcielibyśmy Wam przybliżyć nieco specyfikę opon zimowych taniego segmentu często nazywanego budżetowym. Opony chińskie, które są sprzedawane w Polsce posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i normy dopuszczające je do obrotu i użycia. Papier papierem, ale czy te opony zimowe się do czegoś nadają? Kierując się statystykami jakie widać na polskim rynku opon zimowych, opony chińskie zajmują bardzo wysoką lokatę w całości sprzedanych opon. Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zakup opon tego typu jest oczywiście ich niska cena.

Niektóre marki tanich opon azjatyckich są już na naszym rynku ponad kilkanaście lat. Przez ten czas, co sezon zarówno letni jak i zimowy notują wysoką sprzedaż oferowanego ogumienia do każdego typu pojazdu. Kierowcy, którzy raz kupili opony chińskie i stwierdzili, że są bezużyteczne, nie wróciliby po kolejne komplety. Tak się właśnie dzieje, opony produkowane w Azji mają swoje grono zadowolonych odbiorców, które się rokrocznie poszerza.

Najtańsze zimowe opony chińskie

Najtańsze zimowe opony chińskie

Jak radzą sobie zimowe opony chińskie w trudnych warunkach ?

Wśród szerokiego grona producentów azjatyckich oferujących swoje wyroby w Polsce kilku zasługuje na wyróżnienie. Sprzedając opony zimowe rozmawiam z klientami, pytam o ich zdanie, często osoby telefonujące wyrażają swoje zdanie przy rozmowie. Te dialogi i zebrane wśród nich opinie oraz te pisane w sieci rzucają pewne światło na to co dzieje się w branży tanich opon na sezon zimowy.

Zacznijmy od etykiety. Opony z danymi EE, a takie spotkać można, są w ślad za tym słabo ocenione przez kierowców. Oczywiście można się na nich poruszać i nawet bezpiecznie podróżować, jednak trudno wskazać, co było gdyby jednak ta krytyczna sytuacja na drodze by się pojawiła. Następna grupa to opony z danymi EC – to pierwsze za opory toczenia, a to drugie za zachowanie na mokrej nawierzchni. W tym gronie jest sporo opon. Moim zdaniem oznaczenie E w oporach toczenia nie jest złe. Oznacza to, że opona wprawdzie może wpłynąć na nieco wyższe spalanie zliczając cały sezon, jednak dzięki temu lepiej trzyma się drogi generując wyższy opór toczenia na asfalcie pokrytym np. błotem pośniegowym.

Oznaczenie C w zachowaniu na mokrej nawierzchni to bardzo dobry wskaźnik, świadczący o wysokim bezpieczeństwie. Jeśli opony posiadają zaś oznaczenie CC to oznacza, że zaliczają się już do groźnych konkurentów na europejskim rynku i powinni się z takimi produktami liczyć producenci zaliczający się do grona opon klas wyższych.

Czy chińskie opony zimowe są bezpieczne?

Czy chińskie opony zimowe są bezpieczne?

Wracając jednak do postawionego pytania... Opony chińskie mogą poradzić sobie skutecznie z warunkami zimowymi, nawet tymi bardzo skrajnymi. Wprawdzie takie w Polsce pojawiają się ostatnimi czasy dość rzadko, jednak są i trzeba stawić im czoła. Producenci patrząc globalnie dla pewnego zachowania w zimie stosują bieżniki w układzie kierunkowym czyli tzw. jodełkę. Dlaczego? Dlatego, że taki bieżnik bardzo skutecznie wgryza się w śnieg oraz dynamicznie i prężnie odprowadza wodę i błoto pośniegowe na boki opony.

Co z etykietami opon chińskich?

Tanie opony zimowe produkowane w Chinach mają bardzo często podobne lub nawet takie same parametry na europejskiej etykiecie. To utrudnia wybór klientowi, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z takimi produktami. Wtedy pozostaje polegać na opiniach kierowców, którzy już wcześniej doświadczyli jazdy na chińskich oponach. Z całego grona opon w niskiej cenie, są marki, które mają zdecydowanie wyższe parametry na zawartej etykiecie.

Czy te wartości są prawdziwe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czasem są sytuacje, w której tania opona może pochwalić się lepszymi parametrami niż markowa opona za dużo wyższe pieniądze. Są to sytuacje dość kontrowersyjne. Zakładając jednak, że wewnętrzne testy producentów są zgodne ze stanem faktycznym, możemy wyróżnić kilku chińskich producentów za ich upór w dążeniu do zaoferowania polskim kierowcom dość dobrej opony w przestępnej cenie. Na chwilę obecną nie ma wprost wskazanego urzędu nadzorującego jakość parametrów podanych na etykiecie jednak jak słychać w branży ma się to niebawem zmienić i to co będzie podane przez producenta będzie również zweryfikowane przez organ nadzorczy.

Co z etykietami opon chińskich ?

Co z etykietami opon chińskich ?

Najciekawsze propozycje chińskich opon zimowych w pigułce

Dla zobrazowania rozmyślań o oponach zimowych pochodzących z azjatyckich fabryk chciałbym przedstawić moim zdaniem ścisłą czołówkę, która jest od wielu lat oferowana na polskim rynku i która cieszy się dobrymi opiniami kierowców oraz otrzymuje rok rocznie pochlebne komentarze. Pierwszą z nich jest chyba znany wszystkim, którzy przeglądają oferty w Internecie model Goodride SW608. Klasyczny kierunkowy model opony wyposażony w szerokie rowki odprowadzające wodę wzdłużnie oraz poprzecznie. Opona jest niepozorna, jednak potrafi wyjechać naprawdę z trudnego terenu i to jest jeden z tych bieżników jakie zna się na pamięć i towarzyszy branży już cała lata. Nie zanosi się na jego zmianę z uwagi na bardzo dobrą i skuteczną konstrukcję.

Goodride SW608

Opony Goodride Goodride SW608

Opony zimowe w bardzo atrakcyjnej cenie. Kierunkowy bieżnik pozwala na bezpieczną jazdę zarówno na wodzie, jak i po śniegu. Świetny wybór do miasta, gdzie nie panują ekstremalne warunki zimowe. Od wielu lat na naszym rynku. Sprawdzona opona zimowa do samochodów rodzinnych, dla ludzi preferujących spokojny styl jazdy.

Najczęściej sprzedawane
Goodride SW608

Polecane rozmiary
Goodride SW608

Drugim udanym modelem jest model o asymetrycznym układzie Powertrac Snowstar. Opona zadowoli najbardziej wybrednych użytkowników, dla których liczy się cicha praca i komfort podróży. Skąd się to bierze? To co tanie nie musi od razu oznaczać najgorszego. Powertrac zdążył się już zadomowić na polskich drogach, zyskał swoich zwolenników dzięki bardzo niskiej awaryjności i pomimo, że układ nacięć na bieżniku może wydawać się na zimę mniej udany niż kierunkowy, to model Snowstar radzi sobie nawet w głębszym śniegu. Wzdłuż kierunku toczenia na bieżniku za bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni odpowiadają aż cztery szerokie rowki obwodowe. Barki opony są bardzo solidnie wykonane i dobrze radzą sobie z prowadzeniem auta w zakrętach.

Chcesz mieć pewność, że zima nie sprawi, że trzeba będzie czekać na przyjazd pługa? Proponujemy również zwrócić uwagę na opony zimowe Haida HD617. Wyraźnie zarysowany kierunek z konkretnymi klockami o szerokich odstępach przejadą przez każdy rodzaj zimowej przeszkody. Co ciekawe opony nie hałasują na szosie i wykazują do 72dB, co przy takich wzorze bieżnika jest bardzo dobrym wynikiem.

Dlaczego opony chińskie nie są brane pod uwagę w testach?

Pytanie to pozwala udzielić kilku różnych odpowiedzi. Mam wrażenie, że jest to trochę jednak gra polityczna producentów i dużych organizacji motoryzacyjnych. Tak się zastanawiamy, co by się okazało, gdyby wynik nie pasował elitom z klasy premium… Z jednej strony naprawdę szkoda, że tak się nie dzieje. Klient miałby wówczas jasną i klarowną informację na temat tego czy powinien zakupić opony z najwyższej, średniej czy najniższej klasy.

Naszym zdaniem opony chińskie nie są do niczego. To nasze nastawienie, że z Chin to złe, jest trochę przesadzone. Zastanówmy się ile rzeczy, które używamy jest wyprodukowane właśnie tam. Obecność opon chińskich na rynku polskim była, jest i będzie bardzo duża. Oczywiście rośnie procent sprzedaży opony z klasy premium jednak osoby zmuszone do zmiany opon, które nastawione są na minimalny wydatek znajdą w tym gronie coś dla siebie. Opony chińskie na zimę można nabyć. Trzeba jednak podejść do tego rozważnie i wybrać coś co jest już sprawdzone i ma dobre opinie.

Do czego najbardziej nadają się najtańsze na rynku zimowe opony chińskie? Przede wszystkim do jazdy w warunkach miejskich, szczególnie do małych aut poruszających się z niskimi prędkościami... Przy niskich prędkościach i spokojnym stylu jazdy różnica między drogą, a tanią oponą będzie zdecydowanie mniejsza. Im bardziej zbliżamy samochód do granicy przyczepności lub występują skrajne lub szybko zmieniające się warunki pogodowe, tym bardziej opony drogie - szczególnie klasy premium zaczną pokazywać swoje pazurki...

Do jakiego typu kierowcy Ty się zaliczasz i jakie opony są dla Ciebie odpowiednie? Na to pytanie już każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie... Jeśli macie jakieś wątpliwości lub pytania odnośnie opon - śmiało piszcie do Nas!


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Ranking opon terenowych typu MT - mud terrain

Ranking opon terenowych typu MT - mud terrain

Utworzony przez Voida.pl - dnia 10.06.2021

Dobór opon do auta terenowego w głównej mierze zależny jest od obszaru ich użytkowania i indywidualnych potrzeb kierowcy. Dla prawdziwych pasjonatów jazdy w ciężkim terenie najlepszym wyborem będą opony typu mud terrain (MT) – stworzone do wyczynowych wypraw po bezdrożach. Dla osób poszukujących właśnie takiego ogumienia stworzyliśmy specjalny ranking opon terenowych typu MT. Sprawdźmy zatem, które opony mud terrain znalazły się w tym zestawieniu.

przeczytaj pełen tekst »
Pirelli Cyber Tyre 5G – inteligentne cyber opony po raz pierwszy na seryjnym wyposażeniu w McLarenie Artura

Pirelli Cyber Tyre 5G – inteligentne cyber opony po raz pierwszy na seryjnym wyposażeniu w McLarenie Artura

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.06.2021

Dzięki technologii Pirelli Cyber Tyre opony są w stanie dosłownie komunikować się z autem za pomocą specjalnych czujników umieszczonych wewnątrz każdej opony. Po raz pierwszy system ten został wykorzystany na seryjnym wyposażeniu w hybrydowym superaucie McLarenie Artura, który zgodnie z filozofią marki zachwyca charakterystycznym designem, imponującymi osiągami oraz rewolucyjnymi innowacjami.

przeczytaj pełen tekst »
Nokian Seasonproof C – dostawcza opona całoroczna dla profesjonalistów

Nokian Seasonproof C – dostawcza opona całoroczna dla profesjonalistów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.05.2021

Dostrzegając coraz większe zainteresowanie oponami do całorocznej jazdy fiński producent poszerza swoją ofertę opon wielosezonowych z serii Seasonproof o wersję dedykowaną specjalnie do samochodów dostawczych - Nokian Seasonproof C. Jest to opona o uniwersalnych właściwościach, która sprawdzi się doskonale zarówno podczas srogich zim, jak i w upalne lato. Kierowcy zawodowi docenią ponadto doskonałe parametry w zmiennych warunkach pogodowych.

przeczytaj pełen tekst »
Dlaczego warto kupić opony Toyo?

Dlaczego warto kupić opony Toyo?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

Firma pochodząca z Japonii, której początek sięga 1945r. zyskała renomę dzięki sportom motorowym. Każdy wielbiciel drift-u zna tę nazwę. W ostatnich latach firmie Toyo udało się zdobyć zaufanie również kierowców zwykłych aut - czerpiąc pełnymi garściami ze sportowego doświadczenia. Technologie wykorzystywane w oponach Toyo są coraz bardziej zaawansowane i dopasowane do kierowców europejskich.

przeczytaj pełen tekst »
Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło od 1 maja 2021r.?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2021

1 maja 2021 weszła w życie długo wyczekiwana przez kierowców oraz całą branżę oponiarską zmiana dotycząca etykietowania opon. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej otrzymają nowy wzór etykiet, który ma dostarczać więcej informacji o parametrach danej opony. Modyfikacje dotyczą również opon zimowych, których parametry na dotychczasowych etykietach nie były uwzględniane. Dowiedzmy się zatem, co się zmieni na nowych etykietach.

przeczytaj pełen tekst »
[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

[TOP7] Najlepsze opony letnie do agresywnej jazdy

Utworzony przez Voida.pl - dnia 01.05.2021

Czy opony o charakterystyce sportowej potrafią jednocześnie zapewnić komfort jazdy? I tak i nie... nie da się oszukać praw fizyki. Jeśli opona ma się "lepić" do asfaltu, to będzie się też szybciej zużywać. Niska emisja hałasu również nie jest priorytetem w przypadku projektowania takich opon. Przedstawiamy kilka modeli opon, które często są wybierane z uwagi właśnie na podwyższone właściwości jezdne, doskonałe trzymanie w zakrętach - kosztem innych parametrów jezdnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl