[Pytanie o tanie opony] Czy chińskie opony zimowe są bezpieczne?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 03.10.2018, aktualizacja 07.04.2022

To pytanie, jest najczęściej zadawane przed zakupem opon zimowych produkowanych w Chinach przez chińskich producentów. Czy pytanie to jest zasadne? Tak, jest z uwagi na fakt, że na rynku jest mnóstwo bardziej i mniej znanych marek opon, których wymówienie nazwy niejednokrotnie sprawia wszystkim nie lada problemy.

Chcielibyśmy Wam przybliżyć nieco specyfikę opon zimowych taniego segmentu często nazywanego budżetowym. Opony chińskie, które są sprzedawane w Polsce posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i normy dopuszczające je do obrotu i użycia. Papier papierem, ale czy te opony zimowe się do czegoś nadają? Kierując się statystykami jakie widać na polskim rynku opon zimowych, opony chińskie zajmują bardzo wysoką lokatę w całości sprzedanych opon. Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zakup opon tego typu jest oczywiście ich niska cena.

Niektóre marki tanich opon azjatyckich są już na naszym rynku ponad kilkanaście lat. Przez ten czas, co sezon zarówno letni jak i zimowy notują wysoką sprzedaż oferowanego ogumienia do każdego typu pojazdu. Kierowcy, którzy raz kupili opony chińskie i stwierdzili, że są bezużyteczne, nie wróciliby po kolejne komplety. Tak się właśnie dzieje, opony produkowane w Azji mają swoje grono zadowolonych odbiorców, które się rokrocznie poszerza.

Najtańsze zimowe opony chińskie

Najtańsze zimowe opony chińskie

Jak radzą sobie zimowe opony chińskie w trudnych warunkach ?

Wśród szerokiego grona producentów azjatyckich oferujących swoje wyroby w Polsce kilku zasługuje na wyróżnienie. Sprzedając opony zimowe rozmawiam z klientami, pytam o ich zdanie, często osoby telefonujące wyrażają swoje zdanie przy rozmowie. Te dialogi i zebrane wśród nich opinie oraz te pisane w sieci rzucają pewne światło na to co dzieje się w branży tanich opon na sezon zimowy.

Zacznijmy od etykiety. Opony z danymi EE, a takie spotkać można, są w ślad za tym słabo ocenione przez kierowców. Oczywiście można się na nich poruszać i nawet bezpiecznie podróżować, jednak trudno wskazać, co było gdyby jednak ta krytyczna sytuacja na drodze by się pojawiła. Następna grupa to opony z danymi EC – to pierwsze za opory toczenia, a to drugie za zachowanie na mokrej nawierzchni. W tym gronie jest sporo opon. Moim zdaniem oznaczenie E w oporach toczenia nie jest złe. Oznacza to, że opona wprawdzie może wpłynąć na nieco wyższe spalanie zliczając cały sezon, jednak dzięki temu lepiej trzyma się drogi generując wyższy opór toczenia na asfalcie pokrytym np. błotem pośniegowym.

Oznaczenie C w zachowaniu na mokrej nawierzchni to bardzo dobry wskaźnik, świadczący o wysokim bezpieczeństwie. Jeśli opony posiadają zaś oznaczenie CC to oznacza, że zaliczają się już do groźnych konkurentów na europejskim rynku i powinni się z takimi produktami liczyć producenci zaliczający się do grona opon klas wyższych.

Czy chińskie opony zimowe są bezpieczne?

Czy chińskie opony zimowe są bezpieczne?

Wracając jednak do postawionego pytania... Opony chińskie mogą poradzić sobie skutecznie z warunkami zimowymi, nawet tymi bardzo skrajnymi. Wprawdzie takie w Polsce pojawiają się ostatnimi czasy dość rzadko, jednak są i trzeba stawić im czoła. Producenci patrząc globalnie dla pewnego zachowania w zimie stosują bieżniki w układzie kierunkowym czyli tzw. jodełkę. Dlaczego? Dlatego, że taki bieżnik bardzo skutecznie wgryza się w śnieg oraz dynamicznie i prężnie odprowadza wodę i błoto pośniegowe na boki opony.

Co z etykietami opon chińskich?

Tanie opony zimowe produkowane w Chinach mają bardzo często podobne lub nawet takie same parametry na europejskiej etykiecie. To utrudnia wybór klientowi, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z takimi produktami. Wtedy pozostaje polegać na opiniach kierowców, którzy już wcześniej doświadczyli jazdy na chińskich oponach. Z całego grona opon w niskiej cenie, są marki, które mają zdecydowanie wyższe parametry na zawartej etykiecie.

Czy te wartości są prawdziwe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czasem są sytuacje, w której tania opona może pochwalić się lepszymi parametrami niż markowa opona za dużo wyższe pieniądze. Są to sytuacje dość kontrowersyjne. Zakładając jednak, że wewnętrzne testy producentów są zgodne ze stanem faktycznym, możemy wyróżnić kilku chińskich producentów za ich upór w dążeniu do zaoferowania polskim kierowcom dość dobrej opony w przestępnej cenie. Na chwilę obecną nie ma wprost wskazanego urzędu nadzorującego jakość parametrów podanych na etykiecie jednak jak słychać w branży ma się to niebawem zmienić i to co będzie podane przez producenta będzie również zweryfikowane przez organ nadzorczy.

Co z etykietami opon chińskich ?

Co z etykietami opon chińskich ?

Najciekawsze propozycje chińskich opon zimowych w pigułce

Dla zobrazowania rozmyślań o oponach zimowych pochodzących z azjatyckich fabryk chciałbym przedstawić moim zdaniem ścisłą czołówkę, która jest od wielu lat oferowana na polskim rynku i która cieszy się dobrymi opiniami kierowców oraz otrzymuje rok rocznie pochlebne komentarze. Pierwszą z nich jest chyba znany wszystkim, którzy przeglądają oferty w Internecie model Goodride SW608. Klasyczny kierunkowy model opony wyposażony w szerokie rowki odprowadzające wodę wzdłużnie oraz poprzecznie. Opona jest niepozorna, jednak potrafi wyjechać naprawdę z trudnego terenu i to jest jeden z tych bieżników jakie zna się na pamięć i towarzyszy branży już cała lata. Nie zanosi się na jego zmianę z uwagi na bardzo dobrą i skuteczną konstrukcję.

Goodride SW608

Opony Goodride Goodride SW608

Opony zimowe w bardzo atrakcyjnej cenie. Kierunkowy bieżnik pozwala na bezpieczną jazdę zarówno na wodzie, jak i po śniegu. Świetny wybór do miasta, gdzie nie panują ekstremalne warunki zimowe. Od wielu lat na naszym rynku. Sprawdzona opona zimowa do samochodów rodzinnych, dla ludzi preferujących spokojny styl jazdy.

Najczęściej sprzedawane
Goodride SW608

Polecane rozmiary
Goodride SW608

Drugim udanym modelem jest model o asymetrycznym układzie Powertrac Snowstar. Opona zadowoli najbardziej wybrednych użytkowników, dla których liczy się cicha praca i komfort podróży. Skąd się to bierze? To co tanie nie musi od razu oznaczać najgorszego. Powertrac zdążył się już zadomowić na polskich drogach, zyskał swoich zwolenników dzięki bardzo niskiej awaryjności i pomimo, że układ nacięć na bieżniku może wydawać się na zimę mniej udany niż kierunkowy, to model Snowstar radzi sobie nawet w głębszym śniegu. Wzdłuż kierunku toczenia na bieżniku za bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni odpowiadają aż cztery szerokie rowki obwodowe. Barki opony są bardzo solidnie wykonane i dobrze radzą sobie z prowadzeniem auta w zakrętach.

Chcesz mieć pewność, że zima nie sprawi, że trzeba będzie czekać na przyjazd pługa? Proponujemy również zwrócić uwagę na opony zimowe Haida HD617. Wyraźnie zarysowany kierunek z konkretnymi klockami o szerokich odstępach przejadą przez każdy rodzaj zimowej przeszkody. Co ciekawe opony nie hałasują na szosie i wykazują do 72dB, co przy takich wzorze bieżnika jest bardzo dobrym wynikiem.

Dlaczego opony chińskie nie są brane pod uwagę w testach?

Pytanie to pozwala udzielić kilku różnych odpowiedzi. Mam wrażenie, że jest to trochę jednak gra polityczna producentów i dużych organizacji motoryzacyjnych. Tak się zastanawiamy, co by się okazało, gdyby wynik nie pasował elitom z klasy premium… Z jednej strony naprawdę szkoda, że tak się nie dzieje. Klient miałby wówczas jasną i klarowną informację na temat tego czy powinien zakupić opony z najwyższej, średniej czy najniższej klasy.

Naszym zdaniem opony chińskie nie są do niczego. To nasze nastawienie, że z Chin to złe, jest trochę przesadzone. Zastanówmy się ile rzeczy, które używamy jest wyprodukowane właśnie tam. Obecność opon chińskich na rynku polskim była, jest i będzie bardzo duża. Oczywiście rośnie procent sprzedaży opony z klasy premium jednak osoby zmuszone do zmiany opon, które nastawione są na minimalny wydatek znajdą w tym gronie coś dla siebie. Opony chińskie na zimę można nabyć. Trzeba jednak podejść do tego rozważnie i wybrać coś co jest już sprawdzone i ma dobre opinie.

Do czego najbardziej nadają się najtańsze na rynku zimowe opony chińskie? Przede wszystkim do jazdy w warunkach miejskich, szczególnie do małych aut poruszających się z niskimi prędkościami... Przy niskich prędkościach i spokojnym stylu jazdy różnica między drogą, a tanią oponą będzie zdecydowanie mniejsza. Im bardziej zbliżamy samochód do granicy przyczepności lub występują skrajne lub szybko zmieniające się warunki pogodowe, tym bardziej opony drogie - szczególnie klasy premium zaczną pokazywać swoje pazurki...

Do jakiego typu kierowcy Ty się zaliczasz i jakie opony są dla Ciebie odpowiednie? Na to pytanie już każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie... Jeśli macie jakieś wątpliwości lub pytania odnośnie opon - śmiało piszcie do Nas!


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl