Ranking opon ciężarowych na oś napędową

Utworzony przez Voida.pl - dnia 14.04.2022, aktualizacja 20.04.2022

W ciężkim transporcie, ogumienie odgrywa ogromną rolę - odpowiada za bezpieczeństwo, a także komfort kierowcy. Opony ciężarowe, są znacznie wytrzymalsze, większe i posiadają ogromne indeksy nośności. Wiąże to ze sobą dużo większe koszty. W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wyróżniamy tu specjalistyczne opony przeznaczone jedynie na oś napędową. Ich zastosowanie na innej osi, może powodować nieprawidłowe zużywanie i znaczne pogorszenie właściwości jezdnych ciężarówki.

Czym są opony napędowe? Jakie są najpopularniejsze modele? Jak dobierać opony ciężarowe na oś napędową?

Czym są opony napędowe?

Opony przeznaczone na oś napędową, to zupełnie inne ogumienie, niż w przypadku pozostałych osi. Odgrywają podstawową rolę, przy przenoszeniu mocy na koła, która wynosi zwykle od 400 do 700 koni mechanicznych. Prawidłowa opona, pozwala na swobodne przyspieszanie bez utraty przyczepności, a także pozytywnie wpływa na spalanie. Jak odróżnić oponę napędową? Posiada ona oznaczenie "D", a przy jej budowie, stosuje się klocki zamiast podłużnych rowków. Dzięki temu, opona staje się bardzo przyczepna i pozwala na swobodną jazdę, nawet na nieutwardzonych nawierzchniach. 

Co stanie się w przypadku założenia innych opon na oś napędową? Nasza ciężarówka, będzie miała problem z przenoszeniem mocy na koła, a także znacznie pogorszy się komfort jazdy. W przypadku miękkiej i mokrej nawierzchni, może to również doprowadzić do unieruchomienia ciężarówki, gdyż opona nie będzie w stanie złapać odpowiedniej trakcji, aby pociągnąć za sobą cały samochód. 

A co w przypadku, gdy założymy opony napędowe na inną oś? Opony napędowe na osi prowadzącej, to bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Bieżnik zbudowany z kostek, nawet przy lekkim zakręcie, może wprowadzić auto w poślizg. Poza tym, opony napędowe na przedniej osi, będą generować duży hałas, duże opory toczenia i będą zupełnie niekomfortowe.

Najpopularniejsze modele opon ciężarowych na oś napędową

Obecnie na rynku, mamy ogromny wybór opon od przeróżnych producentów. Najczęściej wybierane, jest jednak ogumienie od sprawdzonych marek, które od wielu towarzyszą ciężkiemu transportowi. Do takich opon należą między innymi:  

Napędowe opony ciężarowe Dayton D600D

Napędowe opony ciężarowe Dayton D600D

Napędowe opony ciężarowe Dayton D600D

Całoroczna opona ciężarowa napędowa, od znanego amerykańskiego producenta. Zalicza się do ekonomicznej klasy i cieszy się dobrą opinią, głównie ze względu na stosunek jakości do ceny. Zastosowany w oponie bieżnik, gwarantuje świetną przyczepność na wszystkich rodzajach nawierzchni, przy czym nie wpływa negatywnie na komfort jazdy. Dayton D600D, charakteryzuje się wysoką kulturą, a także niskimi oporami toczenia - co znacznie wpływa na spalanie. Model ten, to świetny wybór, dla kierowców jeżdżących w długie trasy, w zróżnicowanych warunkach.

Ulepszony model opon Goodyear FuelMax D Gen-2

Ulepszony model opon Goodyear FuelMax D Gen-2

Ulepszony model opon Goodyear FuelMax D Gen-2

Amerykańskie opony, produkowane pod szyldem Goodyear'a. Jak sama nazwa modelu wskazuje, priorytetem producenta, było zmniejszenie spalania do minimum - ze względu na ekologię i ekonomię. Patrząc na opinie kierowców, można śmiało stwierdzić, że główne założenie marki zostało spełnione.

FuelMax D Gen-2, posiada bieżnik z licznymi lamelami, które sięgają, aż 100% głębokości bieżnika. Dzięki temu opona "wgryza" się w powierzchnie i bardzo dobrze zachowuje się na wszelkich rodzajach nawierzchni. Udoskonalono tu również rowki w części barkowej, które odpowiadają głównie za odprowadzanie wody i błota. Mieszanka, z której zbudowane są FuelMax D Gen-2, charakteryzuje się niskim poziomem nagrzewania, a także wysoką odpornością na ścieranie.

Na boku opony, znajdziemy oznaczenie 3PMSF, które mówi nam, że opona jest całoroczna. FuelMax D Gen-2, to model stworzony z myślą o jak najniższym spalaniu, przeznaczony zarówno do transportu regionalnego jak i długodystansowego. Patrząc na opinie kierowców, można te opony śmiało polecić, jednak ich cena jest znacznie wyższa niż np. Dayton D600D.

Dębica DRD2 - popularne opony napędowe

Dębica DRD2 - popularne opony napędowe

Dębica DRD2 - popularne opony napędowe

Popularne opony, od znanego na całym świecie polskiego producenta - Dębica. Modelem, który został zaprezentowany w tym samym czasie, jest DRS2, który przeznaczony jest na oś sterującą. Opony DRD2, to solidne opony całoroczne, przeznaczone na oś napędową. Charakteryzują się bardzo wytrzymałą konstrukcją, odporną na uszkodzenia mechaniczne i przedwczesne zużycie.

Specjalnie skonstruowany bieżnik, gwarantuje doskonałą trakcję, zachowując przy tym jak najmniejsze opory toczenia. Opona przeznaczona jest głównie do transportu długodystansowego, jednak świetnie sprawdzi się również w przypadku transportu regionalnego. Głównym założeniem przy produkcji DRD2, było uzyskanie jak największej wytrzymałości na długie przebiegi i uszkodzenia mechaniczne, a także poprawę komfortu jazdy, poprzez redukcję poziomu hałasu. Opony Dębica DRD2, posiadają świetny stosunek jakości do ceny, a opinie kierowców, są bardzo pozytywne.

Znane i cenione Matador D HR 4 - opony na napęd

Znane i cenione Matador D HR 4 - opony na napęd

Znane i cenione Matador D HR 4 - opony na napęd

Opony ciężarowe na oś napędową, od znanego słowackiego producenta. Model ten, zalicza się do klasy ekonomicznej, dzięki czemu szybko zdobył uznanie kierowców. Opona D HR 4, jest całoroczna, dzięki czemu gwarantuje dobrą przyczepność niezależnie od pory roku. Bardzo dobrze zachowuje się na wszelkich rodzajach nawierzchni, zachowując przy tym wysoką kulturę pracy i niskie opory toczenia. Przeznaczona jest zarówno do transportu regionalnego, jak i dalekobieżnego. Matador D HR 4, to z pewnością opcja dla osób, szukających solidnego ogumienia w atrakcyjnej cenie.

Jak dobierać opony ciężarowe na oś napędową?

Przy wyborze opon ciężarowych na oś napędową, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: budżet, przeznaczenie, oznaczenia.

Budżet, to rzecz oczywista - jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy, musimy ograniczyć nasze poszukiwania jedynie do klasy ekonomicznej. Jeśli jednak, posiadamy nieograniczony budżet, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić flagowe modele od największych producentów. 

Określenie przeznaczenia opony, jest bardzo ważne, bowiem nie wszystkie opony nadają się do transportu długodystansowego. Jeśli ciężarówka, jeździ w krótkie trasy po kraju, mamy znacznie większe pole manewru. Jeśli jednak, samochód będzie jeździł w długie trasy, należy dobrać opony, które są do tego przeznaczone. Nieprawidłowe opony w długiej trasie, mogą bardzo szybko się nagrzewać, co znacznie przyspieszy ich zużycie i pogorszy właściwości. 

Oznaczenia, to całkowita podstawa przy wyborze opon. W kwestii rozmiaru, jest to zależne od wielkości koła, natomiast zawsze, ale to zawsze, na oś napędową nadają się jedynie opony z oznaczeniem "D". Poza tym, na oponach znajdziemy również oznaczenia, dotyczące indeksu nośności, prędkości, a także pory roku, na które ogumienie jest przeznaczone. 

Ranking opon ciężarowych w rozmiarze 315/70 R22.5

Bardzo popularnym rozmiarem na oś napędową jest 315/70 R22.5. Choć jest on stosowany również w innych osiach to poniżej zamieszczamy ranking utworzony na podstawie sprzedaży w naszym sklepie wszystkich opon w tym rozmiarze.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 07.09.2022

Konieczność wymiany opon na zimowe to temat poruszany każdej jesieni, elektryzuje on miliony polskich i europejskich kierowców. Czy warto zmuszać Polaków do posiadania opon zimowych od listopada do kwietnia? Czy opony całoroczne są na tyle dobre, że będą mogły być uznane za odpowiednie rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy?

przeczytaj pełen tekst »
Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.06.2022

Zakup opon do samochodów zabytkowych wymaga nieco wysiłku - ale na szczęście cały czas są produkowane opony do oldtimerów. Samochód zabytkowy, sprawia ogromną przyjemność z jazdy, a także wzbudza zainteresowanie wśród przechodniów i innych kierowców.

przeczytaj pełen tekst »
Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.05.2022

W samochodach osobowych obecnie stosuje się trzy rodzaje bieżnika. Są to bieżniki - asymetryczne, kierunkowe i symetryczne. Różnią się od siebie znacznie właściwościami oraz mają różne zalety i wady. Czym charakteryzują się różne bieżniki? Jakie mają zalety i wady? Jak prawidłowo montować opony z poszczególnymi bieżnikami?

przeczytaj pełen tekst »
Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022

Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl