Ranking opon prowadzących do samochodów ciężarowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 28.04.2022, aktualizacja 20.05.2022

Ciężki transport, wymaga najlepszego ogumienia, o wyjątkowych właściwościach. Opony charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością, a także lepszą przyczepnością i krótszą drogą hamowania. Na każdą oś samochodu ciężarowego, przeznaczone są poszczególne rodzaje opon - "F" na oś prowadzącą, "D" na oś napędową, a także "T" na oś naczepy/przyczepy. Różnią się znacznie budową i parametrami, a ich odpowiednie dobranie na poszczególne osie, to zupełna podstawa bezpieczeństwa kierowcy i ładunku. Ze wszystkich rodzajów opon, dla bezpieczeństwa najważniejsze są opony prowadzące. To one zapewniają przyczepność podczas manewrów, a także znacznie wpływają na drogę hamowania. Czym są opony prowadzące? Jakie są najpopularniejsze modele? Jakie opony prowadzące wybrać?

Czym są opony prowadzące?

Opony na oś prowadzącą/kierowaną, oznaczane są dwoma literami - "F" lub "S":

  • "F" to skrót od angielskiego słowa "front", co w tłumaczeniu oznacza "przód"
  • "S" również jest skrótem od angielskiego słowa - "steer", co oznacza "sterować"

Opony te, charakteryzują się zupełnie innym bieżnikiem, niż w przypadku opon napędowych. Nie jest on zbudowany z kostek, a jedynie posiada delikatne nacięcia (rowki). Pozwalają one na szybkie odprowadzanie wody, co redukuje zjawisko "aquaplaningu". Cały wzór bieżnika, zbudowany jest z myślą o długich przebiegach, dużej wytrzymałości i małych oporach przy skręcaniu. Równie istotne, w przypadku opon na oś prowadzącą, są indeksy nośności. Powinny być one jak najwyższe, gdyż podczas hamowania, największy nacisk przypada właśnie na oś kierowaną.

Najpopularniejsze opony ciężarowe na oś prowadzącą

Jak wiadomo, rynek opon do samochodów ciężarowych jest ogromny i co chwile możemy znaleźć nowe modele od przeróżnych producentów. Patrząc jednak na opinie kierowców i wyniki sprzedaży, możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych modeli.

Dębica DRS2 na oś prowadzącą

Dębica DRS2 do ciężarówek na oś prowadzącą

Dębica DRS2 do ciężarówek na oś prowadzącą

Opona całoroczna, od znanego na całym świecie polskiego producenta - Dębicy. Model DRS2, charakteryzuje się solidnym żebrowym bieżnikiem, gwarantującym równomierne zużycie i bezpieczne pokonywanie zakrętów. Użyta do produkcji mieszanka gumy, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na duże przebiegi oraz uszkodzenia mechaniczne. Budowa opony jest radialna, co zapewnia znacznie lepszą trakcję i komfort, niż w przypadku opon diagonalnych.

Opony Dębica DRS2, należą do klasy ekonomicznej (budżetowej) i cieszą się pozytywną opinią wśród kierowców. Patrząc na wypowiedzi i oceny, śmiało można stwierdzić, że opona ta ma świetny stosunek jakości do ceny. DRS2, najlepiej sprawdzi się w transporcie regionalnym, o każdej porze roku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać jej w transporcie dalekobieżnym.

Opony ciężarowe SAVA AVANT 5

Opony ciężarowe SAVA AVANT 5

Opony ciężarowe SAVA AVANT 5

Całoroczne ogumienie od słoweńskiego producenta Sava. Model Avant 5, przeznaczony na oś kierowaną, charakteryzuje się pięciożebrowym wzorem bieżnika, z rowkami o specjalnej krzywiźnie, które zmniejszają tarcie opony podczas skręcania. W porównaniu do swojego poprzednika, posiada ona większą warstwę gumy o 4%, a także głębsze rowki o 1 milimetr. Zastosowana mieszanka, charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, a także na uszkodzenia mechaniczne.

SAVA AVANT 5, posiada również wysoką nośność, która spełnia wszystkie zwiększone wymagania dotyczące obciążeń i pojazdów spełniających normę EURO 6. Sava Avant 5, to opony należące do klasy ekonomicznej i cieszą się bardzo dobrą opinią wśród kierowców. Zachowują swoją przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni, a ich całoroczne zastosowanie, likwiduje problem zmieniania opon na zimowe. Sava Avant 5, świetnie sprawdzą się w transporcie regionalnym i śmiało można je polecić, gdyż w bardzo niskich pieniądzach, dostajemy produkt wysokiej jakości.

Opony Matador FHR4 - wielosezonowe na oś prowadzącą

Opony na oś prowadzącą - Matador FHR4

Opony na oś prowadzącą - Matador FHR4

Matador FHR4, to opony wielosezonowe od znanego słowackiego producenta - Matador, należącego do grupy Continental. Model ten, charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i komfortem. Budowa radialna, zapewnia lepszą trakcję i stabilność jazdy, niż w przypadku opon diagonalnych. Bieżnik, posiada specjalne lamele, które bardzo szybko oczyszczają go z wody. Dzięki temu, opona na mokrej nawierzchni posiada oznaczenie "B" (A - największa przyczepność, G - najmniejsza przyczepność).

Model FHR4, należy do klasy ekonomicznej, więc oczywistym jest, że nie możemy spodziewać się tu właściwości porównywalnych do opon premium. Nie oznacza to jednak, że opony nie nadają się do jazdy, gdyż są one sprawdzone przez wielu specjalistów i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Opinie kierowców, na temat FHR4, są głównie pozytywne, a sama opona określana jako świetny stosunek jakości do ceny. Opona nadaje się zarówno do transportu regionalnego, jak i dalekobieżnego.

Goodyear FuelMax S Gen-2: kultowe opony klasy premium

Goodyear FuelMax S Gen-2: kultowe opony klasy premium

FuelMax S Gen-2, to opony klasy premium, od potężnego producenta - Goodyear. Model ten, posiada oznaczenie 3PMSF, co oznacza, że opona jest całoroczna. Produkując model FuelMax S Gen-2, jak sama jego nazwa wskazuje, za priorytet obrano zmniejszenie oporów toczenia, a co za tym idzie - spalania. Jest to bardzo pozytywna cecha, nie tylko ze względu na oszczędność na paliwie, ale także w trosce o środowisko. Opona przeznaczona jest do transportu regionalnego i autostradowego.

Do jej produkcji, użyto najwyższej jakości mieszanki, która charakteryzuje się bardzo niskimi oporami toczenia, a także bardzo dużą wytrzymałością na ścieranie. Dzięki specjalnej technologii lameli "Flexomatic", zamykają się one podczas jazdy i usztywniają cały bieżnik. Cała opona, została zbudowana dla jak najmniejszych oporów toczenia, jednocześnie zachowując rewelacyjne właściwości jezdne. FuelMax S Gen-2, należy do klasy premium, a więc jest droższa od pozostałych modeli wymienionych w powyższym zestawieniu. Cena jednak, jest jak najbardziej adekwatna, gdyż ciężko znaleźć negatywne opinie na temat tej opony. 

Jakie opony na oś prowadzącą wybrać?

Podczas wyboru opon na oś prowadzącą, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak budżet, przeznaczenie i wymagane właściwości. Najważniejsze jest jednak, aby zacząć dobrania właściwego rozmiaru opony do felgi, a także odpowiedniego rodzaju. Opony na oś prowadzącą zawsze muszą posiadać oznaczenie F lub S, a założenie innych opon, skutkuje znacznym pogorszeniem bezpieczeństwa.

Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru i rodzaju do osi, należy dobrać opony do swojego budżetu i wymagań. Tu wybór jest ogromny, jednak warto rozważyć popularne modele, gdyż są one sprawdzone i polecane przez kierowców.

Ranking opon ciężarowych w rozmiarze 315/80 R22.5

Jednym z popularnych rozmiarów na oś prowadzącą jest 315/80 R22.5. Choć jest on stosowany również w innych osiach to poniżej zamieszczamy ranking utworzony na podstawie sprzedaży w naszym sklepie wszystkich opon w tym rozmiarze.

Miejsce Nazwa modelu Rozmiar opon Sezon Klasa Cena
1. Dayton D600D 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
2. Firestone FS422+ 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa średnia Sprawdź cenę
3. Taurus ON/OFF Power Drive 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
4. CrossWind CWD30K 315/80 R22.5 opony całoroczne tanie opony Sprawdź cenę
5. Sava Avant 5 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
6. Dębica DMSD 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
7. Goodride MultiAp ECO Z1 315/80 R22.5 opony całoroczne tanie opony Sprawdź cenę
8. Goodride MultiDrive D1 315/80 R22.5 opony całoroczne tanie opony Sprawdź cenę
9. Torque TQ768 315/80 R22.5 opony całoroczne tanie opony Sprawdź cenę
10. Dayton D800M 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
11. Dębica DMSS 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
12. Sava Orjak 5 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
13. Dębica DRD2 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
14. Goodyear FUELMAX D 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa premium Sprawdź cenę
15. Dunlop SP 446 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa premium Sprawdź cenę
16. Matador F HR 4 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa ekonomiczna Sprawdź cenę
17. Nokian E-Truck Steer 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa premium Sprawdź cenę
18. Nokian R-Truck Steer 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa premium Sprawdź cenę
19. Goodyear KMAX S GEN-2 315/80 R22.5 opony całoroczne klasa premium Sprawdź cenę
20. Aeolus Neo Allroads D Plus 315/80 R22.5 opony całoroczne tanie opony Sprawdź cenę

Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 07.09.2022

Konieczność wymiany opon na zimowe to temat poruszany każdej jesieni, elektryzuje on miliony polskich i europejskich kierowców. Czy warto zmuszać Polaków do posiadania opon zimowych od listopada do kwietnia? Czy opony całoroczne są na tyle dobre, że będą mogły być uznane za odpowiednie rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy?

przeczytaj pełen tekst »
Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Opony do samochodów zabytkowych / oldtimerów

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.06.2022

Zakup opon do samochodów zabytkowych wymaga nieco wysiłku - ale na szczęście cały czas są produkowane opony do oldtimerów. Samochód zabytkowy, sprawia ogromną przyjemność z jazdy, a także wzbudza zainteresowanie wśród przechodniów i innych kierowców.

przeczytaj pełen tekst »
Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Czy są opony prawe i lewe? Jak prawidłowo zamontować opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 24.05.2022

W samochodach osobowych obecnie stosuje się trzy rodzaje bieżnika. Są to bieżniki - asymetryczne, kierunkowe i symetryczne. Różnią się od siebie znacznie właściwościami oraz mają różne zalety i wady. Czym charakteryzują się różne bieżniki? Jakie mają zalety i wady? Jak prawidłowo montować opony z poszczególnymi bieżnikami?

przeczytaj pełen tekst »
[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

[Promocja] Kup opony Falken - zdobądź bon na paliwo - 2022

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.04.2022

Kup komplet opon letnich Falken 16" lub większych. Zachowaj paragon, wypełnij formularz i otrzymaj bon na paliwo o wartości: za opony 16 cali = 60 PLN, za opony 17 cali i większe = 80 PLN. Promocja trwa od 15 marca do 31 maja 2022. To już kolejna akcja producenta Falken, wszystkie poprzednie edycje cieszyły się duży zainteresowaniem.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl