Co to jest Aquaplaning: Jak się uchronić przed niespodziewanym poślizgiem?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2019, aktualizacja 17.04.2020

Deszczowa pogoda sprzyja powstawaniu wielu niebezpiecznych zjawisk na drodze, które mogą negatywnie wpływać na przyczepność pojazdu i tym samym tworzyć realne zagrożenie. Nie tylko ograniczona widoczność, ale przede wszystkim mokra nawierzchnia może być głównym winowajcą niechcianych kolizji. W połączeniu z nadmierną prędkością tworzą one idealne warunki dla powstania zjawiska aquaplaningu.

Na czym polega zjawisko aquaplaningu?

Aquaplaning (hydroplaning, akwaplanacja) - niepozornie kojarzące się z wodą określenie opisuje groźną interakcję powstałą w wyniku nagromadzenia się warstwy wody pomiędzy bieżnikiem opony, a nawierzchnią jezdni. Gdy nadmiar wody nie jest na bieżąco odprowadzany spod kół, przed czołem opony tworzy się klin wodny. W wyniku tego opona traci przyczepność, auto zaczyna ,,płynąć” po wodzie i wpada w poślizg. Z jakiego powodu potencjał przyczepności opony ulega tak drastycznemu obniżeniu, że aż pojazd unosi się na wodzie? Otóż nacisk opony napierany na gromadzący się przed czołem bieżnika film wodny powoduje wzrost ciśnienia wody. Gdy wartość tego ciśnienia przewyższy siłę nacisku opony na podłożę, to opona nie nadąży skutecznie wyprzeć nadmiaru wody. Na skutek tego auto traci kontakt z podłożem, a kierowca kontrolę nad autem.

Jakie czynniki przyczyniają się do powstania aquaplaningu?

Wiadomo już, że aquaplaning oznacza głównie utratę przyczepności na mokrej nawierzchni. Warto jednak się przyjrzeć dokładniej czynnikom, które sprzyjają aquaplaningowi lub co gorsze – potęgują jego negatywne skutki.

Główna zależność: im większa prędkość pojazdu i im większa warstwa zalegającej wody na nawierzchni, tym efekt aquaplaningu będzie dotkliwszy. Wraz ze wzrostem prędkości spada powierzchnia styku bieżnika opony z podłożem. Oznacza to tym samym, że siła przyczepności opony do nawierzchni także spada. Gdy do tego dodatkowo nawierzchnia będzie pokryta warstwą wody szanse na jakąkolwiek przyczepność opon znacznie maleją.

Istotną rolę w tym przypadku odgrywają oczywiście też same opony, ich właściwości, czy stan techniczny. Na przykład rozmiar opon, czy rodzaj bieżnika – szerokość opony decyduje o jej przyczepności, a typ bieżnika o efektywności odprowadzania gromadzącej się wody. Także głębokość bieżnika ma duże znaczenie i dlatego zaleca się regularne kontrolowanie wskaźnika TWI ( ang. Tread Wear Indicator – wskaźnik zużycia bieżnika). Podczas jazdy na mokrej drodze również nieprawidłowe ciśnienie opon (zbyt słabo lub zbyt mocno napompowane) może zwiększyć ryzyko powstania aquaplaningu. Poza kondycją, czy cechami opon, także stan i rodzaj podłoża mogą przyczynić się do niekontrolowanego poślizgu, jak na przykład nierówności na jezdni, w których zbierają się znaczne ilości wody.

Jak widać istnieje wiele czynników, które bezpośrednio mogą wpływać na spotęgowanie szans wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Świadomość ich obecności, a także odpowiednia edukacja w tym temacie może skutecznie przyczynić się do zniwelowania negatywnych skutków lub nawet całkowitego uniknięcia ryzyka związanego z wystąpieniem niekontrolowanej akwaplanacji.

Nokian Wetproof

Opony Nokian Nokian Wetproof

Opona letnia nowej generacji stworzona, aby walczyć z aquaplaningiem oraz zapewnić doskonałe parametry jazdy na mokrej oraz suchej nawierzchni. Innowacyjne rozwiązania technologiczne zapewniają komfort oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Najczęściej sprzedawane
Nokian Wetproof

Polecane rozmiary
Nokian Wetproof

Jak powinien się zachować kierowca wpadając w poślizg?

Nie każdy kierowca ma tyle doświadczenia czy wiedzy, by wiedzieć jak się zachować, gdy wpadnie w poślizg. Często nawet doświadczeni kierowcy w chwili zagrożenia tracą zimną krew i popełniają szereg błędów, które mogą skutkować uszkodzeniem auta czy kolizją drogową. Poniższe informacje przydadzą się każdemu kierowcy, który stanie oko w oko z groźnym aquaplaningiem i pomogą mu wyjść cało z opresji.

Generalna zasada – zachować spokój. Gwałtowne reakcje takie jak nagłe hamowanie, czy raptowne ruchy kierownicą mogą jedynie przysporzyć więcej szkód. Auto, które utraciło przyczepność w wyniku poślizgu na mokrej nawierzchni jest bardziej oporne na jakiekolwiek działania ze strony kierującego, a jego porywcze akcje w najgorszym wypadku mogą wywołać skutki przeciwne od zamierzonych.

Dlatego ważne jest przestrzeganie kilku, jakże istotnych zasad. Przede wszystkim należy ograniczyć wszelkie ruchy kierownicą i w żadnym wypadku nie hamować gwałtownie. Kierowca powinien zdjąć nogę z gazu, tak by auto stopniowo zaczęło tracić osiągniętą prędkość. W ten sposób obniży się wartość ciśnienia nagromadzonej wody, co pozwoli na odprowadzenie jej nadmiaru spod kół i kierowca sukcesywnie odzyska kontrolę nad pojazdem.

Uniroyal RainSport 3

Opony Uniroyal Uniroyal RainSport 3

Opona letnia z wysoką odpornością na aquaplaning. Świetnie sprawdza się do jazdy sportowej w każdych warunkach atmosferycznych. Nadaje się do szybkich samochodów sportowych, do modeli luksusowych i pojazdów typu SUV.

Najczęściej sprzedawane
Uniroyal RainSport 3

Polecane rozmiary
Uniroyal RainSport 3

Jak można uniknąć aquaplaningu?

Dobrze jest znać złote zasady postępowania w przypadku wystąpienia aquaplaningu, gdyż taka wiedza może uratować nas przed przykrymi konsekwencjami utraty przyczepności. Jeszcze lepiej jest jednak zminimalizować ryzyko niekontrolowanego poślizgu na mokrej nawierzchni do minimum stosując się do kilku zasad.

Mimo iż kierowcy nie mają wpływu na warunki atmosferyczne, ani na stan naszych dróg, to jednak mogą zniwelować wystąpienie zjawiska akwaplanacji już podczas wyboru ogumienia, np. decydując się na zakup opon kierunkowych. Specjalnie zaprojektowany wzór bieżnika w kształcie przypominającym literę „V” ma za zadnie efektywnie odprowadzać na boki gromadzącą się pod kołami wodę i nie pozwolić na przekroczenie niebezpiecznej wartości ciśnienia cieczy.

Nie tylko wybór odpowiedniego bieżnika opony może ograniczyć efekt aquaplaningu, ale także regularna kontrola ich stanu technicznego. Głębokość rowków bieżnika ma decydujący wpływ na ich skuteczność odprowadzania wody. Jeśli rowki są płytkie, nie poradzą sobie z często o wiele grubszą warstwą gromadzącej się pod kołami cieczy, przez co skutki akwaplanacji będą gorsze. Należy też pamiętać o systematycznym sprawdzaniu ciśnienia opon. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie wpływa negatywnie na przyczepność opon do podłoża.

Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem każdego uczestnika ruchu drogowego niezależnie od okoliczności. Dlatego najważniejszą zasadą sprawdzającą się nie tylko w celu zapobiegania aquaplaningowi powinno być dostosowanie prędkości do warunków pogodowych oraz stanu nawierzchni. Przede wszystkim rozsądna i bezpieczna jazda może nas uchronić przed niebezpiecznymi konsekwencjami aquaplaningu.

Aquaplaning, a opony całoroczne i zimowe?

Wbrew pozorom, zjawisko aquaplaningu to nie tylko problem występujący latem, czy w porze deszczowej. Odpowiednie odprowadzanie wody to również ciężkie zadanie dla opon całorocznych oraz opon zimowych. W okresie, gdy temperatura spadnie poniżej +7 st. a nadal jest wyższa niż 0 st. zjawisko poślizgu opon na wodzie może wystąpić równie często jak np. w lipcu (statystycznie najbardziej deszczowy miesiąc w Polsce).

Producenci w ostatnich latach bardzo starają się poprawić ten parametr również w oponach całorocznych i zimowych. Zauważyli, że zmienne warunki atmosferyczne i kapryśna pogoda nieco zatarła granice między typową zimą i latem. W okresach przejściowych każdy typ opon narażony jest na takie same zagrożenia.

Wybór opon zimowych jest obecnie tak szeroki, że można dodatkowo wziąć pod uwagę zachowanie opon zimowych na mokrej nawierzchni. W wielu przypadkach głęboki bieżnik jest dodatkowo tak zaprojektowany, żeby odprowadzać wodę równie skutecznie jak typowe opon letnie. Im starszy model opon, tym może mieć większe problemy z wydajnością w tej kwestii. 

Jednym z pierwszych producentów, którym udało się osiągnąć etykietę A na mokrej nawierzchni jest Nokian. Model WR D4 jest już jakiś czas na rynku i został sprawdzony w boju zarówno na śniegu, jak również w warunkach przejściowych. Oczywiście odbywa się to kosztem szybszego zużycia opon niż u konkurencji, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to ciągle opona znajduje się w absolutnej czołówce. Wielu producentów tworzy już opony zimowe z etykietami C,B - które jeszcze 2-3 lata temu były domeną głównie opon letnich.

Nokian WR D4

Opony Nokian Nokian WR D4

Nagrodzona wieloma bardzo pozytywnymi opiniami opona zimowa wysokiej klasy dla samochodów osobowych, która posiada oznaczenie A w kategorii zachowania na mokrej drodze. Bardzo krótka droga hamowania. Ta opona jest liderem przyczepności i jest naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami. Jedź bezpiecznie na mokrej i ośnieżonej drodze.

Najczęściej sprzedawane
Nokian WR D4

Polecane rozmiary
Nokian WR D4

Wybór odpowiednich opon - hamowanie na mokrej nawierzchni

Wprowadzenie etykiet opon nieco ułatwiło wybór opon, które dbają w odpowiednim stopniu o bezpieczeństwo jazdy na mokrej nawierzchni oraz nie generują przy tym hałasu znacząco wpływającego na komfort jazdy. Niezależnie od tego, na jaki typ opon się decydujemy warto sprawdzić wartości jakimi cechuje się opona na etykiecie. Bardzo często jeśli mamy dylemat między 2 albo 3 modelami opon, to własnie etykieta może nam wskazać bardziej optymalny kierunek.

Oczywiście nie powinno to być jedyne kryterium decydujące o wyborze opon odpornych na zjawisko aquaplaningu, ponieważ zarówno opony produkowane w Chinach, jak również opony premium produkowane w Europie mogą mieć zbliżone etykiety. Wynika to z faktu, że jeszcze do tej pory nie istnieje ujednolicony system nadawania etykiet i badania opon. Powinno się raczej rozważać etykiety w ramach odpowiednich grup opon (tanie opony, opony klasy ekonomicznej, średniej i premium). 

Jakkolwiek by jednak nie rozpatrywać etykiet to na pewno różnica w zachowaniu opon między etykietą np. E i A/B będzie bardzo duża. Nie bez znaczenia pozostają również opinie użytkowników o danych oponach, które niejednokrotnie potrafią więcej powiedzieć, niż wszelkie oficjalne testy i parametry prezentowane przez producentów.

Z opon całorocznych chcielibyśmy polecić jedne z najlepszych opon, jakie zostały do tej pory wyprodukowane - mają bardzo dobre parametry jezdne zarówno latem, jak i zimą. Dodatkowo świetnie odprowadzają wodę - więc zapewniają ochronę przez cały rok. Jest to doskonały wybór w naszych warunkach atmosferycznych przy kapryśnej pogodzie. Mając auto rodzinne nie chcemy zastanawiać się, kiedy zmienić opony. Wyjeżdżając z domu, chcemy mieć pewność, że wrócimy z dziećmi do niego bezpiecznie.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 to opony całoroczne z oznaczeniem 3PMSF, więc mogą być stosowane na drogach w całej Europie jako pełnoprawne opony zimowe. Stanowią doskonały kompromis między ceną, a parametrami jezdnymi.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Opony Goodyear Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Opona całoroczna klasy premium oferująca bardzo dobre prowadzenie w każdych warunkach. Naszpikowana najnowszymi technologiami pozwala przez 4 sezony cieszyć się komfortową, bezpieczną i ekonomiczną jazdą. Specjalny skład mieszanki zapewnia bardzo wysokie osiągi przez cały rok.

Najczęściej sprzedawane
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Polecane rozmiary
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Metzeler Tourance Next 2 – nowa generacja drogowych opon enduro

Metzeler Tourance Next 2 – nowa generacja drogowych opon enduro

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.02.2021

Metzeler – niemiecki specjalista od opon motocyklowych zaprezentował na najbliższy sezon czwartą odsłonę kultowej serii Tourance. Opony te tworzone są z myślą o posiadaczach turystycznych motocykli typu enduro, wymagających doskonałego prowadzenia i dobrej przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni. Najnowszy Metzeler Tourance Next 2, jak przystało na udoskonaloną wersję, dostarcza niebywałej przyjemności z jazdy dzięki lepszej skuteczności podczas pokonywania zakrętów, a także większe poczucie bezpieczeństwa za sprawą krótszej drogi hamowania.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości w oponach całorocznych na sezon 2020/2021

Nowości w oponach całorocznych na sezon 2020/2021

Utworzony przez Voida.pl - dnia 30.01.2021

Na zakup nowych opon całorocznych zawsze jest dobry moment. Nie ma znaczenia, jaka jest obecnie pora roku, czy jest zimno, ciepło, czy może pada śnieg. Ich największą zaletą jest przystosowanie do każdych warunków pogodowych, co gwarantuje szereg zastosowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym opony te wyróżniają się uniwersalnymi właściwościami. Dla osób rozważających kupno nowych opon na cały rok prezentujemy najciekawsze propozycje na sezon 2020/2021.

przeczytaj pełen tekst »
Oznaczenia opon – jak czytać oznaczenia na oponach?

Oznaczenia opon – jak czytać oznaczenia na oponach?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.01.2021

Oznaczenia opon umieszczone na ścianie bocznej są podstawowym źródłem informacji na temat danego modelu, dlatego warto dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają. Wiedza ta może się przydać szczególnie podczas zakupu nowego ogumienia. Choć tajemnicze kombinacje cyfr i liter na oponie wydają się na pierwszy rzut oka dość zagmatwane, to ich rozszyfrowanie nie jest tak skomplikowane, a z naszą pomocą dowiesz się jak je interpretować.

przeczytaj pełen tekst »
Jakie opony zimowe wybrać?

Jakie opony zimowe wybrać?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 30.11.2020

Dla wielu osób wybór odpowiednich opon zimowych może wprawić w konsternację, bo asortyment jest naprawdę szeroki, więc lepiej nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Postaramy się jednak ułatwić to zadanie i przedstawimy najistotniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego ogumienia na sezon zimowy, tak, by wybór ten był trafiony i przyniósł jak najwięcej korzyści. Nie daj się zaskoczyć zimie i już teraz sprawdź, jakie opony zimowe warto kupić.

przeczytaj pełen tekst »
Wzorowa opona zimowa Bridgestone Blizzak LM-005 – 7-krotny zwycięzca testów opon zimowych

Wzorowa opona zimowa Bridgestone Blizzak LM-005 – 7-krotny zwycięzca testów opon zimowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 22.11.2020

Wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców poszukujących niezawodnego ogumienia podczas zimowych wojaży, światowy lider w branży oponiarskiej Bridgestone rozszerzył swoją ofertę opon zimowych klasy premium i wprowadził na rynek nowy model z innowacyjnym bieżnikiem i unikalną mieszanką. Debiutujący w zeszłym roku Bridgestone Blizzak LM-005 nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem i wciąż zachwyca perfekcyjnymi osiągami, które wielokrotnie nagrodzono w testach najbardziej renomowanych magazynów, między innymi ADAC, Auto Motor und Sport  czy ACE Auto Club Europa.

przeczytaj pełen tekst »
Hankook Winter i*cept evo3 X W330A – najnowsza opona zimowa UHP na sezon 2020/2021

Hankook Winter i*cept evo3 X W330A – najnowsza opona zimowa UHP na sezon 2020/2021

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.11.2020

Hankook Winter i*cept evo3 X W330A to model, który został stworzony, by gwarantować optymalne osiągi wszędzie i w każdych warunkach, a jego konstrukcja i parametry dostosowano do bardziej zaawansowanych potrzeb samochodów o większych gabarytach klasy SUV i Crossover. Nowy Hankook wyróżnia się jeszcze lepszą skutecznością na mokrej i ośnieżonej nawierzchni niż jego poprzednik Winter i *cept evo2 SUV W320A i oferuje nie tylko doskonałą jakość na miarę klasy premium, ale także najwyższą ochronę, komfort i absolutną kontrolę podczas wojaży w zimowych miesiącach roku.

przeczytaj pełen tekst »

Zakup opon i felg, a pandemia COVID-19 - koronawirus w Polsce

Bądźmy odpowiedzialni #zostanwdomu / #koronawirus. Wspólnie walczymy z COVID-19. W tym trudnym czasie staramy się zapewnić ciągłość dostaw. Prosimy jednak o większą niż zwykle wyrozumiałość. Pandemia wirusa objęła praktycznie cały świat i wiele łańcuchów dostaw jest zaburzonych. Razem wygramy z SARS-CoV-2!

Wspieramy polską służbę zdrowia - https://www.siepomaga.pl/koronawirus. Już ponad 24 mln zł zebrane - dziękujemy!

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl