Grupa Goodyear

Grupa Goodyear Tire & Rubber Company swoje początki stawiała pod koniec XIX wieku w Akron w Stanach Zjednoczonych. Cała grupa poza produkcją opon zajmuje się wytwarzaniem materiałów chemicznych, naturalnego i syntetycznego kauczuku, pasków klinowych i transmisyjnych. Oczywiście Goodyear należy do ścisłej czołówki producentów opon zarówno samochodowych, dostawczych i typu SUV. Produkuje także opony lotnicze.

Obecnie Goodyear przejął udziały zarządach takich producentów jak Dunlop, bardzo znanym i cenionym producencie opon również klasy premium. W skład grupy wchodzi również polska firma o bardzo długoletniej tradycji – Dębica. Dzięki przejęciu fabryki przez amerykańskiego potentata polska fabryka została nową jakość i nowoczesne technologie dzięki czemu dziś opony marki Dębica są bardzo pozytywnie oceniane. Następnie jest słoweńska Sava, niemiecka Fulda oraz Kelly.

Goodyear od lat związany jest ze sportem motorowym. Również marka Dunlop często widziana jest na torach wyścigowym na całym Świecie. Jako ciekawostkę można wskazać, że marka Goodyear bardzo duży nacisk kładzie na promowanie bezpieczeństwa i nagłaśnianie w mediach swojej obecności np. poprzez własne sterowce, na których widnieją olbrzymie i znane hasła reklamowe „Spirit od America” oraz „Spirit od Goodyear”.