Jakie opony zimowe wybrać?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 30.11.2020, aktualizacja 05.12.2020

Późna jesień, coraz chłodniejsze i krótsze dni to oznaki zbliżającego się sezonu zimowego i również najlepszy moment nie tylko na wymianę odzieży na cieplejszą, ale także na zapoznanie się z ofertą dostępnych na rynku zimówek. Dla wielu osób wybór odpowiednich opon zimowych może wprawić w konsternację, bo asortyment jest naprawdę szeroki, więc lepiej nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę.

Zniecierpliwieni kierowcy oczekujący jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące pytanie, jakie opony zimowe są najlepsze na zimę, mogą poczuć się nieco rozczarowani, bo nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Postaramy się jednak ułatwić to zadanie i przedstawimy najistotniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego ogumienia na sezon zimowy, tak, by wybór ten był trafiony i przyniósł jak najwięcej korzyści. Nie daj się zaskoczyć zimie i już teraz sprawdź, jakie opony zimowe warto kupić.

Jakie opony zimowe wybrać?

Jakie opony zimowe wybrać?

Czy opony zimowe są konieczne i kiedy najlepiej je wymienić?

Nic tak nie potrafi zdenerwować kierowcy, jak niespodziewane nadejście zimowej aury przed wymianą kół na zimowe. Mimo iż w Polsce nie ma ustawowego obowiązku jazdy na oponach zimowych, a jedynie jest to zalecenie, to wiele osób podchodzi do tej kwestii odpowiedzialnie i ze względów bezpieczeństwa dostosowuje ogumienie do panujących warunków atmosferycznych. Według specjalistów z branży oponiarskiej i organizacji motoryzacyjnych najlepszy moment na założenie zimowego kompletu to spadek temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza.

Dlaczego zaleca się wymianę opon na zimowe?

Otóż opony zimowe różnią się pod wieloma względami od tych dedykowanych na lato. Ich konstrukcja, budowa zewnętrzna oraz mieszanka są stricte dostosowane do warunków typowych dla zimowej pory roku. Bieżnik zimówek zwykle charakteryzuje się bardziej agresywną rzeźbą z głębszymi rowkami oraz większą ilością nacięć, dzięki czemu doskonale radzi sobie z jazdą po pokrytej śniegiem, błotem pośniegowym i lodem drodze. Również mieszanka gumowa w oponach zimowych jest tak skomponowana, by zachowywała swoje optymalne właściwości nawet w bardzo niskich temperaturach. W jej składzie dominuje kauczuk i krzemionka zapewniająca odpowiednią elastyczność, co wpływa na zachowanie maksymalnej przyczepności do podłoża. W przeciwieństwie do opon letnich – użyta do ich produkcji mieszanka w niższych temperaturach zacznie twardnieć, a bieżnik o łagodniejszej strukturze i z płytszymi rowkami nie poradzi sobie w śnieżnych i mroźnych warunkach. Użytkowanie opon letnich zimą jest nie tylko niebezpieczne, ale także powoduje ich szybsze ścieranie i skrócenie ich żywotności.

Kontrola głębokości bieżnika

Kontrola głębokości bieżnika

Kontrola stanu opon – kiedy powinniśmy zdecydować się na nowy komplet?

Zanim umówimy termin na wymianę opon, koniecznie sprawdźmy najpierw, w jakim stanie są nasze obecne zimówki i czy użytkowanie ich jeszcze jeden sezon jest aby na pewno rozsądne. Przegląd kondycji opon powinien obejmować kontrolę bieżnika pod kątem ewentualnych dziur i uszkodzeń, a także sprawdzenie jego głębokości. Wprawdzie przepisy dopuszczają minimalną wysokość bieżnika wynoszącą 1,6 mm, jednak dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, by opony zimowe wymienić, gdy wartość ta będzie wynosić 4 mm. Do weryfikacji stanu opon należy także sprawdzenie ciśnienia w oponach, gdyż ma ono wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy, spalanie paliwa oraz żywotność opon. O tym, jakie ciśnienie w oponach jest prawidłowe informują wartości zalecane przez producenta, które można znaleźć na klapce wlewu paliwa, w książce pojazdu, a także w schowku.

Oznaczenia opon zimowych

Oznaczenia opon zimowych

Oznaczenia opon zimowych – czym się różnią i o czym informują?

Jazda po ośnieżonej lub nawet oblodzonej drodze może najobiektywniej zweryfikować, czy wybrana opona posiada odpowiednie właściwości do poruszania się w takich warunkach. Bez wątpienia najlepiej w tej sytuacji poradzą sobie opony zimowe, które właśnie w tym celu zostały stworzone.

Ale jak sprawdzić, czy dana opona jest faktycznie zimowa? W końcu nie każdy potrafi po oględzinach bieżnika rozpoznać, czy jest to model  dedykowany na zimę, czy też nie. Aby ułatwić to pozornie skomplikowane zadanie w roku 2012 Unia Europejska i ONZ postanowiły ujednolicić oznaczenia opon zimowych, co pozwoliło rozwiać wszelkie wątpliwości.

W wyniku wprowadzenia tych regulacji na ścianie bocznej opony zaczął pojawiać się symbol płatka śniegu na tle 3 szczytów górskich, czyli symbol alpejski, zwany też w skrócie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake), który stał się oficjalnym oznaczeniem opon przystosowanych do poruszania się w typowo zimowych warunkach (dotyczy to także opon całorocznych). Jego nadanie jest poprzedzone serią rygorystycznych testów, których celem jest weryfikacja parametrów opony podczas jazdy m.in. po śniegu, lodzie, ale także mokrej nawierzchni.

Drugim, równie popularnym oznaczeniem, które można znaleźć na oponie zimowej są litery M+S, które pochodzą od angielskiego określenia Mud and Snow, czyli błoto i śnieg. Oznacza to tyle, że według producenta danej opony posiada ona bieżnik przystosowany do jazdy po śniegu i błocie i dzięki temu wykazuje w takich warunkach lepszą skuteczność niż np. opony na sezon letni. Oznaczenie to jest też charakterystyczne dla opon dedykowanych na rynek amerykański oraz opon terenowych. Jednak w odróżnieniu od rygorystycznych procedur związanych z przyznaniem symbolu 3PMSF, opony z oznaczeniem M+S nie są poddawane żadnym testom, które potwierdziłyby posiadanie takich właściwości. Dlatego dla gwarancji maksymalnych osiągów zimą oraz optymalnego bezpieczeństwa wybierajmy opony zimowe, które posiadają symbol 3PMSF.

Odpowiedni rozmiar opon i indeksy – I etap poszukiwań

Kwestia oczywista, choć może nie dla wszystkich. Nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, jaki rozmiar opon jest dedykowany dla naszego auta. Najbezpieczniej wybrać taki sam rozmiar, jaki widnieje na obecnie użytkowanym ogumieniu, o ile jest on zgodny z zaleceniami producenta. Informacja o właściwym rozmiarze opon widnieje także w książce pojazdu, na klapce wlewu do paliwa czy na wewnętrznej stronie drzwi kierującego.

To samo dotyczy indeksów nośności oraz prędkości. Oba parametry są wzajemnie powiązane i ściśle określone przez producenta, a wszelkie rozbieżności mogą przynieść niekorzystne skutki, które mogą odbić się na naszym bezpieczeństwie. Jedyny wyjątek stanowią opony zimowe, w których zgodnie z dyrektywą UE można zamontować niższy indeks prędkości, ale nie mniejszy niż Q, czyli 160 km/h.

Kryteria wyboru opon zimowych – czym się kierować podczas zakupu?

O gwarancji powodzenia podczas wyboru opon zimowych przesądza często etap poprzedzający zakup, czyli rzeczowa analiza oferty dostępnych modeli. Co sezon producenci oponiarscy dostarczają na rynek coraz to bardziej udoskonalone wersje naszpikowane coraz nowocześniejszymi technologiami, co może niejednemu kierowcy przysporzyć sporych trudności w wyborze tego idealnego kompletu na zimę. Jednak kluczową rolę odgrywają w tym przypadku czynniki determinujące nasz wybór, czyli wyznaczniki przesądzające o kupnie tego, a nie innego modelu.

Poniżej przygotowaliśmy najistotniejsze kryteria, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań, by dokonać jak najlepszego wyboru opon zimowych. Powinny być one przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb, bo tylko wtedy będą w stanie przynieść nam wymierne korzyści  takie jak optymalny poziom bezpieczeństwa i komfort podróżowania.

Goodyear UltraGrip Performance +

Goodyear UltraGrip Performance +

Parametry jezdne opon zimowych – gwarancja bezpiecznych podróży zimą

Tym, co niewątpliwie ma decydujący wpływ na uzyskiwane osiągi danej opony, są jej parametry jezdne. Zwłaszcza zimą ogumienie powinno zapewniać nie tylko doskonałą skuteczność podczas jazdy w wymagających warunkach, ale przede wszystkim maksymalny poziom bezpieczeństwa. Na jakie właściwości powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy wymienić przyczepność na różnych typach nawierzchni: na śniegu, lodzie, ale także na mokrej drodze, bo polskie zimy są z roku na rok bardziej deszczowe niż śnieżne. Dlatego także w przypadku opon na zimę bardzo istotna jest odporność na aquaplaning – tylko sprawnie funkcjonujący system osuszania opony z wody, śniegu czy błota pośniegowego jest w stanie uchronić nas przed niekontrolowanym poślizgiem. Z trakcją związana jest także długość drogi hamowania – im krótsza, tym lepsza. Warto przyjrzeć się także tym parametrom, które wpływają na kwestie ekonomiczne, czyli zużycie opon i opory toczenia. Im te wartości są niższe, tym mniejsze wydatki na tankowanie. Trochę na dalszy plan schodzi poziom generowanego hałasu, bo jak powszechnie wiadomo, w przypadku opon zimowych będzie on wyższy, ale i tak można spokojnie wyszukać opony z optymalną ilością decybeli.

A który z tych wyżej wymienionych parametrów jest najważniejszy? To zależy od tego, czego oczekujemy od naszych nowych zimówek. Nie dla każdego kierowcy najlepsze osiągi będą kluczowym wyznacznikiem podczas wyboru opon zimowych, zwłaszcza jeśli użytkowanie auta ogranicza się głównie do dojazdu do pracy. Wówczas ważniejsze są te właściwości, które mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa, a także trwałość i przystępna cena.   

A ile powinniśmy przeznaczyć na nowy komplet na zimę? To już sprawa indywidualna i zależna od tego, jakie opony nas interesują i jakie mamy wobec nich wymagania. Gdy nie chcemy nadto nadwyrężyć domowego budżetu, a mimo wszystko zależy nam na jakości, to dobrym wyjściem będą opony z klasy średniej np. Fulda, Nexen, Kleber lub Firestone. Jeśli korzystna cena to priorytet, a samochód użytkujemy głównie na dojazd do pracy, to spokojnie wystarczą modele z niższej półki, takie jak Goodride, Gripmax, Kormoran, Dębica. W przypadku, gdy nie mamy ograniczonych finansów i liczą się dla nas najwyższe osiągi i maksymalny poziom bezpieczeństwa to powinniśmy celować w klasę premium, m.in. Bridgestone, Continental, Michelin , Nokian czy Goodyear.

Goodyear UltraGrip Performance +

Opony Goodyear Goodyear UltraGrip Performance +

Najnowsza propozycja opony zimowej klasy premium od kultowej marki Goodyear. Zaprojektowana z myślą o ekstremalnych, zimowych warunkach. Zapewnia wyjątkowo wysoki poziom przyczepności na każdym rodzaju nawierzchni.

Najczęściej sprzedawane
Goodyear UltraGrip Performance +

Polecane rozmiary
Goodyear UltraGrip Performance +

Wyniki testów opon – wiarygodne źródło informacji o oponach

Wiele osób wybierając nowe opony zimowe posiłkuje się wynikami testów wybranych modeli, które co sezon przygotowywane są przez najbardziej renomowane magazyny branżowe  i organizacje motoryzacyjne, jak np. ADAC, GTÜ, ACE Auto Club Europa czy Auto Bild. Opony biorące udział w teście poddawane są serii wyczerpujących prób, których celem jest sprawdzenie ich właściwości w różnych warunkach drogowych, m.in. zachowanie na śniegu, lodzie, suchej i mokrej nawierzchni. Ocenom podlegają także takie parametry jak odporność na ścieranie, opory toczenia czy emisja hałasu.

Należy jednak pamiętać, że dany model może osiągnąć różne rezultaty w zależności od testowanego rozmiaru, dlatego skupmy się na rozmiarze, którego poszukujemy. Ponadto wysoka pozycja  w rankingu nie powinna być jedynym kryterium podczas wyboru opon, gdyż niekoniecznie musi trafić w nasze preferencje. Dlatego najlepiej posiłkować się wynikami testów z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i konkretnych oczekiwań wobec nowego ogumienia.

Bridgestone BLIZZAK LM-005

Opony Bridgestone Bridgestone BLIZZAK LM-005

Nowoczesna opona zimowa klasy premium przeznaczona do samochodów osobowych, typu SUV oraz z napędem 4x4. Gwarancja stabilnej i bezpiecznej jazdy, nawet w najbardziej ekstremalnych, zimowych warunkach.

Najczęściej sprzedawane
Bridgestone BLIZZAK LM-005

Polecane rozmiary
Bridgestone BLIZZAK LM-005

Odpowiednie opony na zimę na miarę naszych potrzeb

Nawet najlepsze opony z perfekcyjnymi parametrami motorycznymi i doskonałą skutecznością w wymagających warunkach mogą nie spełnić naszych oczekiwań, jeśli nie będą dopasowane pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. Aby uniknąć rozczarowania z powodu nietrafionego zakupu, warto precyzyjnie określić jakich opon potrzebujemy i przede wszystkim dopasować je do obszaru eksploatacji i częstotliwości użytkowania oraz naszego stylu jazdy.

Dla kierowców poruszających się głównie po odśnieżonych, miejskich drogach, którzy w dłuższe trasy wybierają się sporadycznie, idealne będą modele z klasy budżetowej, jak Goodride SW608 lub średniej, np. Nexen WINGUARD Sport 2. Charakteryzują się one wyważonymi parametrami oraz przystępną ceną. Modele te sprawdzą się także, jeśli preferujemy spokojniejszy styl jazdy, bez raptownych manewrów, jak ostre przyspieszanie czy nagłe hamowanie.

Opony z segmentu premium jak Bridgestone BLIZZAK LM-005 lub Goodyear UltraGrip Performance + to dobry wybór, jeśli oczekujemy osiągów na najwyższym poziomie i do tego często wyruszamy w dłuższe trasy, nierzadko po autostradach. Dzięki zaawansowanym technologiom ogumienie to wyróżnia się zrównoważonymi parametrami w zmiennych warunkach oraz dłuższą żywotnością, gwarantując większe przebiegi. Także amatorzy szybkiej i agresywnej jazdy powinni się zdecydować na modele z wyższej półki, gdyż są one również bardziej wytrzymałe  i odporne na przeciążenia.

Podróżując w tereny górskie, gdzie obfite opady śniegu i minusowe temperatury należą do codzienności, warto wyposażyć auto w opony doskonale radzące sobie w ekstremalnych, zimowych warunkach. Można tu wymienić  m.in. Nokian WR D4 czy dedykowany do SUV-ów Nokian WR SUV 4, które specjalizują się w jeździe po ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, gwarantując maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Jak wybrać najlepsze opony zimowe?

Jak wybrać najlepsze opony zimowe?

Jak wybrać najlepsze opony zimowe? Podsumowanie

Wyposażenie auta w opony zimowe na zimę to konieczność podyktowana względami bezpieczeństwa. Żadne inne ogumienie nie będzie w stanie zagwarantować takiego poziomu osiągów w wymagających warunkach, jak to dedykowane właśnie na sezon zimowy. Bardzo ważne, by posiadało odpowiednie oznakowanie - symbol 3PMSF, bo tylko wtedy mamy pewność, że jego zimowe właściwości są potwierdzone wymaganymi certyfikatami, a nie jedynie zapewnieniami producenta.

Dobrze jest zwrócić uwagę na parametry opony, zwłaszcza na te, które oddziałują bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa, czyli przyczepność, zachowanie na śniegu, lodzie, mokrej nawierzchni, czy odporność na aquaplaning. Nie zapominajmy jednak, że parametry to nie wszystko, a dużo bardziej liczy się dopasowanie ogumienia do naszych wymagań. Także cena nie powinna być głównym kryterium wyboru, bo zdarza się, że nie idzie ona w parze z jakością, co może mieć przykre konsekwencje. Niekoniecznie trzeba od razu przeznaczać majątek na najlepsze opony premium, optymalnym rozwiązaniem mogą być modele z klasy średniej, które często dorównują osiągami kolegom z wyższej półki, a jednak są znacznie korzystniejsze cenowo. Stanowczo odradzamy za to zakup opon używanych, bo nic nie jest warte podejmowania takiego ryzyka, szczególnie zimą. Zdecydowanie lepiej kupić najtańsze, ale nowe opony z segmentu budżetowego, które będą bezpieczniejsze niż przechodzone modele niewiadomego pochodzenia.

Najczęściej wybierane opony zimowe przez naszych klientów

Dla tych ciągle niezdecydowanych przygotowaliśmy ranking najczęściej kupowanych opon zimowych, który może pomóc w podjęciu decyzji. W zestawieniu tym znajdują się modele, które na przełomie ostatnich 18 miesięcy cieszyły się największym zainteresowaniem wśród klientów naszego sklepu. Choć czołowe lokaty zajmują marki premium, to tańsze alternatywy z klasy budżetowej również znalazły się wysoko, co oznacza, że cena ma równie duże znaczenie podczas wyboru nowych opon na zimę, co jakość i osiągi.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Oznaczenia opon – jak czytać oznaczenia na oponach?

Oznaczenia opon – jak czytać oznaczenia na oponach?

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.01.2021

Oznaczenia opon umieszczone na ścianie bocznej są podstawowym źródłem informacji na temat danego modelu, dlatego warto dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają. Wiedza ta może się przydać szczególnie podczas zakupu nowego ogumienia. Choć tajemnicze kombinacje cyfr i liter na oponie wydają się na pierwszy rzut oka dość zagmatwane, to ich rozszyfrowanie nie jest tak skomplikowane, a z naszą pomocą dowiesz się jak je interpretować.

przeczytaj pełen tekst »
Wzorowa opona zimowa Bridgestone Blizzak LM-005 – 7-krotny zwycięzca testów opon zimowych

Wzorowa opona zimowa Bridgestone Blizzak LM-005 – 7-krotny zwycięzca testów opon zimowych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 22.11.2020

Wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców poszukujących niezawodnego ogumienia podczas zimowych wojaży, światowy lider w branży oponiarskiej Bridgestone rozszerzył swoją ofertę opon zimowych klasy premium i wprowadził na rynek nowy model z innowacyjnym bieżnikiem i unikalną mieszanką. Debiutujący w zeszłym roku Bridgestone Blizzak LM-005 nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem i wciąż zachwyca perfekcyjnymi osiągami, które wielokrotnie nagrodzono w testach najbardziej renomowanych magazynów, między innymi ADAC, Auto Motor und Sport  czy ACE Auto Club Europa.

przeczytaj pełen tekst »
Hankook Winter i*cept evo3 X W330A – najnowsza opona zimowa UHP na sezon 2020/2021

Hankook Winter i*cept evo3 X W330A – najnowsza opona zimowa UHP na sezon 2020/2021

Utworzony przez Voida.pl - dnia 13.11.2020

Hankook Winter i*cept evo3 X W330A to model, który został stworzony, by gwarantować optymalne osiągi wszędzie i w każdych warunkach, a jego konstrukcja i parametry dostosowano do bardziej zaawansowanych potrzeb samochodów o większych gabarytach klasy SUV i Crossover. Nowy Hankook wyróżnia się jeszcze lepszą skutecznością na mokrej i ośnieżonej nawierzchni niż jego poprzednik Winter i *cept evo2 SUV W320A i oferuje nie tylko doskonałą jakość na miarę klasy premium, ale także najwyższą ochronę, komfort i absolutną kontrolę podczas wojaży w zimowych miesiącach roku.

przeczytaj pełen tekst »
Nokian SeasonProof – nowa seria ultraskutecznych opon całorocznych

Nokian SeasonProof – nowa seria ultraskutecznych opon całorocznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 09.11.2020

Dedykowany do samochodów osobowych Nokian SeasonProof oraz przeznaczony do większych aut typu SUV i Crossover Nokian SeasonProof SUV to wszechstronne modele opon całorocznych o znakomitych osiągach zarówno zimą, jak i latem, które zostały stworzone z myślą o jeździe w zmiennych warunkach pogodowych, typowych dla Europy Środkowej. Wszystkie rozmiary oznaczone są symbolami M+S oraz 3PMSF (płatek śniegu na tle potrójnego szczytu).

przeczytaj pełen tekst »
[Promocja / cashback] Kup opony zimowe lub całoroczne Continental - gwarantowany zwrot 50, 100 lub 150 zł jako kod BLIK

[Promocja / cashback] Kup opony zimowe lub całoroczne Continental - gwarantowany zwrot 50, 100 lub 150 zł jako kod BLIK

Utworzony przez Voida.pl - dnia 16.10.2020

W zimowych warunkach osiągi liczą się równie mocno, co pewność prowadzenia i niezawodność. Kup komplet opon Continental 16" lub większych (zimowych lub całorocznych). Odbierz sms z kodem BLIK i wypłać gotówkę w bankomacie - 50, 100 lub 150 zł. Promocja cashback trwa od 12.10 do 30.11 lub do wyczerpania kodów BLIK - warto więc się pośpieszyć. Uwaga! Promocja dla pełnoletnich osób fizycznych. Nie jest przeznaczona dla firm. Pełna lista modeli objętych promocją w regulaminie.

przeczytaj pełen tekst »
Bridgestone Weather Control A005 EVO – nowość w ofercie opon całorocznych 2020

Bridgestone Weather Control A005 EVO – nowość w ofercie opon całorocznych 2020

Utworzony przez Voida.pl - dnia 10.10.2020

Nowa pozycja w rodzinie opon wielosezonowych marki Bridgestone to następczyni popularnego modelu Weather Control A005, która została zaprojektowana pod kątem doskonałych osiągów, ze szczególnym naciskiem na komfort, kontrolę i bezpieczeństwo o każdej porze roku. Nowa odsłona oferuje większą trwałość, dłuższe przebiegi, nienaganną przyczepność na mokrym oraz lepszą wydajność na śniegu. W efekcie powstała udoskonalona opona wielosezonowa zapewniająca najwyższy poziom jazdy w zmiennych warunkach atmosferycznych.

przeczytaj pełen tekst »

Zakup opon i felg, a pandemia COVID-19 - koronawirus w Polsce

Bądźmy odpowiedzialni #zostanwdomu / #koronawirus. Wspólnie walczymy z COVID-19. W tym trudnym czasie staramy się zapewnić ciągłość dostaw. Prosimy jednak o większą niż zwykle wyrozumiałość. Pandemia wirusa objęła praktycznie cały świat i wiele łańcuchów dostaw jest zaburzonych. Razem wygramy z SARS-CoV-2!

Wspieramy polską służbę zdrowia - https://www.siepomaga.pl/koronawirus. Już ponad 24 mln zł zebrane - dziękujemy!

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności DotPay

płatności kartami

płatności kartami

Zadzwoń do Sklepu Internetowego Voida.pl