Najlepsze opony letnie do SUV-ów: drogi utwardzone 80-100%

Utworzony przez Voida.pl - dnia 06.05.2018, aktualizacja 03.04.2022

Polski rynek motoryzacyjny jest bardzo silnie rozwijającym się na tle państw europejskich. Wśród kupowanych samochodów bardzo zauważalny wzrost nastąpił w segmencie aut SUV oraz CrossOver. Auta te są większe i wyższe niż auta osobowe, przez co są wygodniejsze, jak również pozwalają się poruszać w zróżnicowanym terenie. Warto podkreślić, że SUV (Sport Utility Vehicle - auto sportowo użytkowe) pozwala poruszać się głównie na drogach utwardzonych lub szutrowych. 

Popularne modele samochodów sportowo użytkowych w Polsce to m.in. Nissan Qashqai, Mitsubishi Outlander, Volkswagen Touareg, czy Audi Q5. Ten segment pojazdów potrzebuje specyficznego ogumienia, które musi zapewnić odpowiednią nośność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania w większych i cięższych pojazdach. W naszym zestawieniu wybraliśmy bardzo ciekawe propozycje opon letnich dla aut SUV. Są to bieżniki przeznaczone do użytku na asfalcie (80%) lub lekkim terenie (ok 20%).

Michelin Latitude Sport 3 - letnia opona do SUV ze sportowym zacięciem

Jest to jedna z najbardziej topowych opon w klasie SUV-ów i CrossOver-ów. Michelin Latitude Sport 3 uzyskała homologację do najlepszych samochodów na rynku m.in. BMW, Audi, Jaguar, Land Rover, Mercedes, Porsche czy Tesla. Technologicznie opony te są bardzo zaawansowane i wyznaczają kierunek i trend w segmencie opon premium do SUV-ów. Bieżnik zbudowany jest z mieszanki z wysoka zawartością krzemionki oraz elastomerów, co przekłada się na doskonałe prowadzenie na mokrej nawierzchni. Większość opon tego modelu otrzymało oznaczenie A w zachowaniu na mokrej nawierzchni. Model Latitude Sport 3 z całej rodziny opon Latitude odznacza się największym stykiem opony z nawierzchnią. Środkowe ciągłe żebro otrzymało zadanie przenoszenie wysokiego momentu obrotowego na drogę w trakcie przyspieszania i hamowania. Karkas opony otrzymał podwójne opasanie (z wyjątkiem kilku rozmiarów z homologacjami N0 i N1), które daje oponie bardzo wysoką wytrzymałość przy ciężkich i dużych autach SUV. Ten model opony Michelin jest skierowany w 100% do użytku na szosach.

Nokian Line SUV - opona do SUV klasy premium za rozsądne pieniądze

Nokian nie pozostaje w tyle i również wypuszcza na rynek opony skierowane do SUV-ów. Zarówno modele zimowe jak i letnie tego producenta charakteryzują się wysokim zaawansowaniem technologicznym. Nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w modelu Line SUV jest ARAMID Sidewalls. W ścianach bocznych zastosowano niezwykle trwałe włókna aramidowe. Jaka korzyść płynie z takiego dodatku dla użytkownika? Bardzo wielka, opona jest chroniona przez uszkodzeniami i przecięciami. Materiał aramidowy wykorzystywany jest w lotnictwie i branży zbrojeniowej. Model Nokian Line SUV posiada rowki ukośne o dużej głębokości. Mają one na jednym końcu rozszerzenie i odbierają wodę z głównych rowków podłużnych. Jest to zabezpieczenie przez aquaplaningiem, a także stabilizuje tor jazdy. Na barkach opony znajdują się rowki trąbkowe przypominające kształtem pocisk. Zbierają wodę i dzięki swojemu kształtowi udaje się ją szybko przemieścić z rowków głównych do poprzecznych. Testy prasowe wyróżniają oponę Nokian Line SUV za bardzo dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Nokian oferuje również przystępne ceny w klasie premium.

Hankook Dynapro HP2 RA33 - opona klasy premium do mocnych SUV-ów

Jest to bardzo wypośrodkowana w swoich parametrach jezdnych opona klasy premium do SUV-ów. Jej bieżnik skierowany do użytku na drogach utwardzonych 70-80%. Bloki bieżnika posiadają gęstą sieć klocków i lameli. Zapewnia to optymalne zachowanie na mokrej nawierzchni, dobre rozproszenie hałasu i rozłożenie nacisków gwarantujące obniżone opory toczenia. To plasuje model Dynapro HP2 bardzo wysoko w hierarchii opon do mocnych aut SUV i CrossOver. Uznanie dla tej opony wykazali tacy producenci samochodów jak Hyundai, Kia, Toyota, Mazda czy Volkswagen, co przełożyło się na montaż tego modelu na fabrycznym wyposażeniu.

Budowa bieżnika RA33 jest solidnie prosta i skuteczna w działaniu. Na czole widać cztery rowki główne odprowadzające wodę chroniąc oponę przed zjawiskiem aquaplaningu. Na barkach umieszczono gęstą sieć kanalików wyprowadzających wodę na zewnątrz. Centralne żebro na środku bieżnika jest sztywne i ma podnieść precyzję kierowania. Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lameli wyciszających na barku opony, aby hamować emisję harmonicznego hałasu. Hankook produkuje opony oparte na solidnej konstrukcji wewnętrznej. Tuż pod bieżnikiem znajduje się bezspoinowy pełny pas obiegający cały karkas, który podnosi wytrzymałość bieżnika. Głębiej mamy aż dwie warstwy stalowych pasów, co przekłada się na lepsze prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni. Osnowa w oponie Dynapro HP2 RA33 jest wykonana z poliestru o bardzo wysokiej gęstości, co poprawia sterowalność opony. Stopka wewnątrz posiada jednowłóknową drutówkę. Szereg czasopism niemieckich takich jak Gute Fahrt, ADAC motorwelt, czy Auto Motor Sport uznało wysoką jakość opony Dynapro HP2 i opisało je, jako bardzo godne polecenia.

Barum Bravuris 4x4 - opona letnia klasy ekonomicznej do SUV-ów

Czeski producent opon Barum, będący obecnie marką koncernu Continental, wprowadził na rynek oponę kierowaną dla kierowców samochodów SUV i CrossOver o nazwie Bravuris 4x4. Model Bravuris jest znana od wielu lat klientom tej firmy i producent wykorzystał ten fakt dodając oznaczenie 4x4. Opona w rzeczywistości jest zdecydowanie inna niż produkty do aut osobowych. Bieżnik otrzymał symetryczny układ bloków. Zewnętrzna część opony odpowiada za skrócenie drogi hamowania na mokrej i suchej nawierzchni. Centralne żebro ustawione pod niewielkim kątem względem osi opony posiada niewielkie lamele odprowadzające wodę i rozpraszające hałas. Współgra to z pozostałą siecią lameli, które wyprowadzają wodę na boki zapewniając ciągły styk opony z nawierzchnią. Bieżnik opony Barum Bravuris 4x4 został zoptymalizowany pod kątem dużej powierzchni kontaktu: opona – nawierzchnia. Dzięki temu nacisk rozłożony jest równomiernie i producent zapewnia długie przebiegi, a więc tanią eksploatację.

Pirelli Scorpion Verde - oszczędne opony letnie suv do dynamicznej jazdy

Opona w 100% dedykowana do użytku na szosie. Producent z całej linii opon Scorpion do samochodów SUV i CrossOver, model Verde skierował tylko i wyłącznie na drogi utwardzone. Opona ma dzięki temu wiele zalet. Profil opony posiada niewielką liczbę lameli. Zoptymalizowany wzór oraz unikalny skład mieszanki sprawia, że opona Scorpion Verde wykazuje o blisko 20% mniejsze opory toczenia w porównaniu do konkurentów oraz o 10% mniejszy ciężar. Powyższe składowe przekładają się na mniejszą emisję CO2 do atmosfery oraz spadek poziomu hałasu w zakresie 1dB, a więc ok, 30%. Aby kierowcy SUV-ów mogli czuć się pewnie podczas pokonywania dynamicznych zakrętów Pirelli postawiło nacisk na usztywnienie barków opony. Tor jazdy na opona Scorpion Verde jest stabilny i precyzyjny. Dla oszczędności i wydłużenia czasu pracy inżynierowie Pirelli optymalnie dobrali proporcje zawartości krzemionki do pozostałych składników. Dodatkowym wsparciem w hamowaniu na mokrej nawierzchni asfaltowej jest dodatek specjalnych polimerów, które podnoszą stopień przyczepności. W niezależnych testach wykonanych przez magazyn Auto Świat opona Pirelli Scorpion Verde zaskakująco dobrze trzymała się drogi żwirowej i piaszczystej oraz była bardzo cicha.

Uniroyal Rain Expert 3 SUV - najlepsze opony deszczowe do suv-ów

Uniroyal - lider rynku w prowadzeniu opon na mokrej nawierzchni. Podobnie jak w wersji do samochodów osobowych tak samo do SUV-ów opony RainExpert 3 zachwycają parametrami w prowadzeniu zwłaszcza na mokrej drodze. Bieżnik wygląda tak samo jak w oponach osobowych. Najważniejszy cel to walka z aquaplaningiem. Na tym polu Uniroyal wystawia do walki odpowiednio ukierunkowane kanały odprowadzające wzdłuż i na boki. Shark Skin Technology szybciej kieruje wodę zbudowanymi kanałami, woda nie wpada w turbulencję i dzięki temu odbywa się to w krótszym czasie. Rzeźba bieżnika jest zbudowana asymetrycznie, przez co udaje się lepiej tłumić hałas podczas toczenia. Barki opony wzmocniono, przez co kierowcy chwalą ten model za sztywność w zakrętach i pewność prowadzenia. Według europejskich norm Uniroyal RainExpert 3 SUV otrzymał oznaczenia w kategoria zachowania na mokrej nawierzchni – A. Bieżnik opony Expert 3 SUV ma szeroki styk z podłożem, co realnie przekłada się na niższe siły tarcia.

Goodyear EfficientGrip SUV - trwałość i oszczędność paliwa

Flagowy model koncernu Goodyear skierowany do samochodów typu SUV i CrossOver. Rzeczywiście jak wskazują niezależne testy niemieckiej i polskiej prasy motoryzacyjnej opony te są jednymi z lepszych na rynku do poruszania się po utwardzonych drogach. EfficientGrip SUV dość słabo zachowuje się w błocie i piasku. Producent zastosował do produkcji opon technologię FuelSaving. Polega ona na zastosowaniu lżejszej konstrukcji wewnętrznej opony w połączniu z mieszanką ograniczającą wytwarzany opór toczenia. Obrót koła z zamontowaną oponą EfficientGrip SUV jest po prostu łatwiejszy, a więc spada zużycie paliwa. W mieszance opony znajdują się żywice z własnościami trakcyjnymi, co korzystanie wpływa na hamowania na mokrej drodze, co potwierdzają wyniki niezależnych testów. Na bokach symetrycznego bieżnika zastosowano trójwymiarowe lamele 3D dla wzmocnienia stopnia przyczepności w czasie hamowania na suchej nawierzchni. W skład opony ponadto wchodzi krzemionka sprawiająca, że opony można eksploatować dłużej. Dzięki wspomnianej niższej masie opon, o której pisaliśmy wcześniej, Goodyear EfficientGrip SUV trzyma się dobrze w zakrętach i pozwala lepiej czuć auto podczas jazdy.

Firestone Destination HP SUV - bezpieczna jazda na różnych typach nawierzchni

Opona notowana w średnim pułapie jakościowym i cenowym pochodząca z koncernu Bridgestone. Swoją premierę miał w roku 2014. Producentowi Firestone zależało na stworzeniu opony odpornej na ścieranie oraz mogącej zagwarantować bezpieczeństwo podczas jazdy. Jak mówił sam dyrektor marketingu Bridgestone w Europie: opona ta skierowana jest dla ludzi młodych duchem, którzy lubią swobodę i jazdę samochodem. Produkt ten jest skierowany do posiadaczy SUV-ów i CrossOver-ów. Wzór bieżnika Firestone Destination HP otrzymał asymetryczny kształt z dość szerokimi kanałami odprowadzającymi wodę. Jak podają niezależne badania polskiej pracy motoryzacyjnej opony te zaskakująco dobrze prowadzą się w błocie i na piaszczystej drodze jednak są trochę głośne i nie do końca dobrze trzymają się drogi na mokrej nawierzchni nie pozwalając na precyzyjną kontrolę auta. Bark opony został bardzo solidnie wzmocniony i usztywniony, co wpływa na dobre zachowanie na suchej nawierzchni. Zachęcająca dla opony Firestone Destination HP jest atrakcyjna cena na tle konkurentów w tej samej klasie.

Opony do SUV-ów są bardzo zaawansowane technicznie i technologicznie. Wzrastający popyt na duże samochody w Polsce sprawił, że producenci opon musieli podnieść jakość wyrobów dla takich aut i poszerzyć gamę modeli i rozmiarów. Badania i wprowadzanie nowinek powoduje, że stopień bezpieczeństwa i komfortu jazdy, nawet w bardzo dużych i mocnych SUV-ach jest nie tylko zadowalający, ale wysoce odpowiedni, nietuzinkowy i satysfakcjonujący nawet dla najwybredniejszych kierowców. Wybór odpowiedniej opony dla siebie może być trudny jednak można go podjąć racjonalnie sprawdzając testy i opinie innych kierowców. W naszym zestawieniu zebraliśmy przedstawicieli wszystkich klas jakościowych. Polecamy szczególnie opony Michelin Latitude Sport 3 oraz Nokian Line SUV. Modele te bardzo dobrze zachowują się na mokrych drogach i mają niskie opory toczenia. Nokian wprowadził zabezpieczenie ścian opony przed uszkodzeniem mechanicznym ARAMID Sidewalls. Polecamy opony Goodyear, za krótka drogę hamowania, a Pirelli za możliwość wjechania na drogi polne, mimo, że producent nie przewidział takiego posunięcia. Po piętach depcze europejskim producentom koreański Hankook z modelem Dynapro HP2 RA33, który pozwoli na bardzo bezpieczną jazdę kupioną za rozsądną cenę.


Zespół Voida.pl

O autorze: Voida.pl to zespół ludzi, których pasją jest motoryzacja. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na rynku oponiarskim i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalne doradztwo w zakupie opon, felg stalowych i aluminiowych oraz najwyższą jakość obsługi klienta.

Inne wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować :)

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Opony i felgi typu DEMO - tanie komplety kół

Utworzony przez Voida.pl - dnia 12.02.2024

Na samym początku należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - czym tak właściwie są opony DEMO i czemu omawiane rozwiązania zyskują na popularności? Co trzeba o nich wiedzieć oraz jakie są ich najmocniejsze strony? Jeśli ktoś szuka dla siebie opon z segmentu premium w rozsądnej cenie, będzie to dla niego jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku.

przeczytaj pełen tekst »
Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Nowości opon na sezon zimowy 2023/24

Utworzony przez Voida.pl - dnia 04.09.2023

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą, dobrze dobrana opona zimowa może sprawić, że podróż stanie się bezpieczna i komfortowa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu najnowsze opony na sezon zimowy 2024, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale również długą żywotność i wydajność.

przeczytaj pełen tekst »
Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Nie ma na rynku felg lewych i prawych, ale...

Utworzony przez Voida.pl - dnia 20.07.2023

Patrząc na niektóre modele felg, na ich ułożenie ramion, możemy wywnioskować, iż istnieją one w wersji na lewą i stronę auta. Często jednak jest to mylne wrażenie i takich obręczy na rynku jest znikoma ilość. Zdarzają się jednak wyjątki i są producenci felg, którzy posiadają w ofercie koła na lewą i prawą stronę auta.

przeczytaj pełen tekst »
Polecane opony do aut elektrycznych

Polecane opony do aut elektrycznych

Utworzony przez Voida.pl - dnia 19.07.2023

Na ulicach coraz częściej widujemy auta elektryczne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych aut spalinowych. Są użytkowane na takich samych czarnych oponach jak pozostałe auta. Czy jednak są jakieś różnice? Oto kilka wyróżników charakteryzujących gamę opon specjalnie stworzonych do samochodów bateryjnych.

przeczytaj pełen tekst »

Dostawa kurierem GLS - gratis!

Szybkie płatności Paynow